Butyriboletus fechtneri (Velen.) D. Arora & J.L. Frank 2014
hřib Fechtnerův
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Boletales Boletaceae Butyriboletus |
Synonyma
Boletus fechtneri Velen. 1922
Popis
Klobouk je 50–90 (150) mm široký, nejprve polokulovitý, později sklenutý až rozložený. Pokožka klobouku je suchá, v mládí bělavá až šedostříbřitá, vzácně (za vlhka) slabě narůžovělá, jemně plstnatá, v dospělosti lysá, po otlaku hnědorůžová.
Rourky jsou žluté, ve stáří olivově žlutozelené, vysoké až 20 mm, otlačením výrazně modrají. Póry jsou drobné, okrouhlé, zbarveny jako rourky.
Třeň je břichatý, později kyjovitý až válcovitý, 50–100 (150) x 30–60 mm, na bázi zaoblený, někdy s vrstvou mycelia, v horní polovině živě (citrónově) žlutý, zdobený stejně zbarvenou síťkou. Na spodní části se obvykle nachází ± zřetelná růžová zóna (pásek), někdy však může chybět. Otlakem třeň modrá.
Dužnina je světle citrónově žlutá, živěji zbarvená je v povrchové části třeně, v bázi je růžová až červená. Na řezu výrazně modrá, zejména v klobouku nad rourkami a v horní části třeně. Vůně je slabě houbová. Chuť je příjemná, mírná.
Výtrusný prach je hnědoolivový.
Výtrusy jsou vřetenovité, 10–16,5 x 5–6,5 µm, hladké.
Výskyt
Roste od června do října, velmi vzácně, ve světlých listnatých lesích, parcích, na hrázích rybníků, zejména na vápencovém podloží v nižších polohách. Tvoří mykorhizu s buky, habry, duby, lískami a lipami.
Možná záměna
Hřib Fechtnerův je charakteristický šedostříbřitou barvou klobouku, u starších plodnic nebo v závislosti na počasí však pokožka klobouku olysává a může být šedohnědá až hnědá. Stabilními znaky jsou podle Šutara a kol. (2009) jemná síťka v horní části třeně a karmínově červená dužnina v jeho bázi.
Hřib růžovník (Butyriboletus fuscoroseus) má narůžovělý až načervenalý klobouk.
Šedivý klobouk může mít také hřib satan (Rubroboletus satanas) nebo hřib medotrpký (Caloboletus radicans). Oba mají světlejší a hřib medotrpký nahořklou dužninu.
Kuchyňské využití
Hřib Fechtnerův je sice jedlý, ale jeho sběr je zákázán – jedná se o státem chráněný druh.
Autorství textů: Oldřich Jindřich
Autorství obrázků: Oldřich Jindřich
Literatura
Janda V., Kříž M. (2016): Evropské druhy rodu Butyriboletus. | |
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Holec J., Beran M. a kol. (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Praha | |
Hagara L., Antonín V., Baier J. (2005): Houby. Aventinum, Praha |
Nálezy
0071-2022-0177 (18.09.2022, Středočeský kraj)
0071-2019-0055 (05.07.2019, Pardubický kraj)