Battarrea phalloides (Dicks.) Pers. 1801
battarrovka pochvatá
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Agaricaceae Battarrea |
Synonyma
Battarrea stevenii (Libosch.) Fr. 1829
Stručný popis
Plodnice, zprvu vejčité, až 130 x 90 mm velké, se vyvíjí pod zemí. V době zralosti, zpravidla po vydatnějších deštích vnější okrovka (exoperidie) praská, vytváří se 150–300 mm vysoký třeň, který teřich s výtrusy, široký 30–80 mm, zvedá vysoko nad úroveň terénu. Zbytky bělavé vnější okrovky vytváří na bázi třeně pochvu (někdy) vyplněnou rosolovitou hmotou. Vnitřní okrovka (endoperidium) je tenká, bělavá, brzy rozpraskává a odhaluje rezavě hnědý obsah teřichu uvolňující výtrusy. Výtrusy jsou téměř kulovité, o průměru 5,5–6,5 µm, bradavčité, hnědé.
Výskyt
Roste vzácně v teplých oblastech na písčité půdě, upřednostňuje suchá stanoviště stepního až polopouštního charakteru, suché borové nebo akátové remízky, ale i místa ovlivněná činností člověka. Fruktifikuje od května do října.
Poznámky k systematice
V literatuře je někdy samostatně uváděna ještě battarovka Stevenova (Battarrea stevenii). Obě jména jsou často synonymizována, nacházíme však i zmínky, že se může jednat o komplex více než dvou druhů. Pro účely tohoto atlasu si vystačíme s širším pojetím druhu (sensu lato).
Možná záměna
V širším pojetí je prakticky nezaměnitelná.
Kuchyňské využití
Je nejedlá.
Autorství obrázků: Radim Dvořák
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Holec J., Beran M. a kol. (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Praha | |
Hagara L., Antonín V., Baier J. (2005): Houby. Aventinum, Praha |