Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 27 / 34, články 261 - 270 / 334
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 >
- 14.5.2012 Zpráva z Ratíškovic
- 14.5.2012 Aktuální růst hub...
- 12.5.2012 Naďa Rošková – několik myko postřehů…
- 7.5.2012 Jan Klvač - k aktuálnímu růstu hub...
- 2.5.2012 Aktuální růst hub…
- 2.5.2012 Myko pozdrav z Police nad Metují…
- 27.4.2012 Aktuální růst hub...
- 25.4.2012 Z Manětínska…
- 25.4.2012 Pozdrav z Ratíškovic...
- 24.4.2012 Aktuální růst hub...
Zpráva z Ratíškovic
Houby / Růst hub
Mykologický kroužek Ratíškovice, 14.5.2012
hlíva čepičkatá - Pleurotus calyptratus
foto: L. Špeta
čirůvka fialová – Lepista nuda
foto: L. Špeta
Zdravíme z Rtíškovic a dělíme se o potěšení z nálezu hlívy čepičkaté. Je vedena jako ohrožený druh a foto zdokumentoval ji náš člen a myko fotograf, Laďa Špeta.
K tomu posíláme i jednu zcela "zoufalou" čirůvku fialovou, která se už asi nemohla dočkat podzimu. Je ovšem pravda, že v ojedinělých případech v tuto dobu růstává.
Vzpomínám si na naloženou směs čirůvka májovka a čirůvka fialová. Že by se po ochlazení objevily i klouzky? Někdy označované jako klouzky májové?
Za MK Ratíškovice
Vašek Koplík
Aktuální růst hub...
Houby / Růst hub
Aleš Vít, 14.5.2012
čirůvka májovka – Calocybe gambosa
Májovkám škodící aktivita hmyzích larev...
O to vzácnější jsou nyní zdravé houby...
pitulník žlutý - Galeobdolon luteum
choroš smolonohý - Polyporus badius
kokořík mnohokvětý – Polygonatum multiflorum
V minulém, 19. týdnu (7. – 13. 5.), zaznamenala pražská Ústřední houbařská poradna pokračující růst čirůvky májovky. Postupem času ovšem nabývá významnou převahu výskyt larvami napadených plodnic před těmi zdravými. Poměr zdravých oproti „červivým“ májovkám se liší podle místa nálezu. Přestože májovky rostou v těchto dnech opravdu hojně, spíše jen náhodně jich lze pro kuchyni nasbírat misku zcela zdravých. Co do zmíněné červivosti, pak ještě svízelnější situace je při sběru nyní rovněž hojně rostoucí závojenky podtrnky – Entoloma clypeatum. Z vícerých míst docházejí zprávy o růstu sírovce žlutooranžového (chorošovce sírového) – sulphureus. Vlhčí místa v hájích, křovinách a kolem potoků okupují žluté porosty pitulníku (hluchavky). Na podobných místech, v tomto případě z tlejícího dřeva padlého kmene vrby – salix sp., vyrůstá choroš smolonohý – Polyporus badius. Zaujme svým červenavě hnědým povrchem klobouku, kontrastujícím s bílými rourkami na jeho spodní straně. Meze cest v listnatých lesích hojně lemuje na přistíněných místech kokořík, nápadný uspořádáním svých květů.
Naďa Rošková – několik myko postřehů…
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 12.5.2012
rosolovka listovitá – Tremella foliacea
foto: Pavla Pavlová
ucháč obecný - Gyromitra esculenta
foto: Milan Dvořák
hnojník - Coprinus sp.
foto: Milan Dvořák
Na úvod dovolte malou redakční poznámku.
V prostoru před výlohou lékárny v Polici nad Metují je k vidění stálá výstavka hub. O tuto zajímavost po celou houbařskou sezónu náležitě a už po léta pečuje mykologicky osvícený personál lékárny. Místní houbaři a zájemci z blízkého i vzdálenějšího okolí výstavku s oblibou navštěvují a přinášejí houby na určení. Nezřídka sem docházejí snímky hub i dotazy houbařů také elektronickou poštou. Uvedené místo je ideálním prostředím pro houbařskou osvětu. Tamní přispěvatelkou, v roli regionální korespondentky pro naše stránky, je paní Jana Rošková, která píše:
Zdravím všechny a posílám něco mykologických postřehů posledních dnů z Police nad Metují.
-rosolovku listovitou, nalezla u Rychnova n. Kněžnou, v údolí Javornického potoka na olši a snímek zaslala Pavla Pavlová
-ucháč obecný a hnojník, text a foto je od Milana Dvořáka z Bukovice u Police nad Metují, z jehož sdělení vybírám:
...“tak jsem se letos přece dočkal. Toulám se po lesích, po parcích a nic. Alespoň jsem si tedy přinesl kámen na skalku, a když jsem ho tam dal, málem jsem přimáčkl ucháče. Nějaké z nich jsem dal na výstavku do lékárny. Doufám, že se nepletu, když řeknu ucháč obecný. Zase tolik jsem jich ještě neviděl.Prošel jsem I některá další nadějná místa, ale z nich mám jen foto úlovky. Torzo smrže jedlého - Morchella vulgaris, byl už přestárlý, tak jsem ho na výstavku nebral. A hnojníky*, ty by teprve nevydržely. Ucháče na skalce se zvětšují, koncem týdne je zase dodám."
*Hnojníky na snímku nejvíce připomínají C. narcoticus (druh s omamnou vůní při rozetření plodnice); vysoce pravděpodobně budou ze subsekce Narcotici či Nivei (pokud ne, tak ze subsekce Alachuani či Lanatuli) - určení by potvrdil mikroskopický obraz, vč. typu buněk véla, detail véla by určení makro rovněž výrazně napomohl zařazením do jedné ze dvou skupin subsekcí. (Pozn. red.).
Osobně jsem v posledních dnech sbírala v hojnějším počtu májovky, na zahradě v chatové osadě Vrané nad Vltavou - Škochovice.
Zdraví Naďa Rošková
Police nad Metují
Jan Klvač - k aktuálnímu růstu hub...
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 7.5.2012
z lokality čirůvky májovky – Calocybe gambosa
blatouch bahenní – Caltha palustris
choroš šupinatý - Polyporus squamosus
V uplynulém 18. týdnu (30. 4. – 6. 5.) a zejména od jeho druhé poloviny se naplno rozrůstají čirůvky májovky. O tom svědčí nejen hlášení houbařů z vícerých míst republiky, ale i dotazy v naší e-poradně, a také donášky vzorků, zaznamenané Ústřední houbařskou poradnou v Karmelitské 14, v Praze 1.
O snímky z houbaření během uplynulého víkendu a několika informacemi se námi a se čtenáři zdejších stránek podělil náš přispěvatel Jan Klvač. Kromě bohatého nálezu májovek v Praze 5, a břehy potoka lemujících blatouchů, zaznamenal na odumírajícím dřevě listnáčů také choroš šupinatý.
Stejně jako v případě čirůvky májovky jde o jedlý, tržní, alias kodexový druh.Jen, na rozdíl od májovky, není tento choroš určen k přímému prodeji, resp. k uvádění do oběhu. Sbírají se pouze jeho mladé plodnice a je určen k výkupu za účelem dalšího průmyslového zpracování.
Zkušení houbaři z jeho čerstvě vyrostlých a ještě měkkých a šťavnatých plodnic připravují některé chutné speciality, jako např. mleté řízky z choroše šupinatého.
Zapsal: A.V.
Foto: J. Klvač
Aktuální růst hub…
Houby / Růst hub
Aleš Vít, 2.5.2012
čirůvka májovka - Calocybe gambosa
mladé listoví buku lesního - Fagus sylvatica
…znaky k určení závojenky jarní - Entoloma vernum
Velmi teplý a prodloužený víkend na přelomu 17. a 18. týdne byl mj. i ve znamení prvního letošního májového dne. Květen je každoročně spojen s očekáváním hojného růstu oblíbených májovek. Ve druhé polovině měsíce pak zkušení houbaři objevují své první hřibovité druhy.
Situace ale nebývá z roku na rok stejná, o čemž vypovídá současné, nebývale teplé a suché počasí. Čirůvky májovky se už skutečně na některých místech objevují. Někde dokonce i v množství, které umožňuje jejich sběr pro kuchyni.
Ovšem, pokud se v příštích dnech teplota nevrátí do běžného květnového průměru a vydatněji nezaprší, houbaři si po nějaký čas mnoho další radosti neužijí. Svědčí o tom aktuální situace v lesích, kde šustí pod nohama listí a praskají šišky. Houby usychají nastojato a nové se tlačí ven pouze s obtížemi. K úspěšnému houbaření tak zbývají už jen stinná a vlhká místa v roklích a kolem potoků. Májovky na snímku vyrostly poslední dubnový den v Praze 9.
Podobná je situace i směrem na jih republiky. Na Březnicku a Blatensku je rovněž sucho. Buky tu sice již pustily svěží zelené listoví, ale houby tu nyní nerostou. Výjimku tu zaznamenává jen místy, na okraji pole a lesa, v trávě rostoucí, jedovatá závojenka jarní.
Jejími dobře rozpoznatelnými znaky jsou kuželovitě zašpičatělý klobouk, podélně středem vmáčklý a na bázi bíle ojíněný třeň, i pro všechny závojenky typické růžovění lupenů, které zráním výtrusů přechází až do výrazně tmavších tónů.
A.V.
Myko pozdrav z Police nad Metují…
Houby / Růst hub
MK Police nad Metují, 2.5.2012
V neděli 29. 4. jsme na cestě pod Broumovskými stěnami objevili 2 menší lokality tmavobělky žlutavé – Melanoleuca cognata.
Na prvním místě jich rostlo asi 20 v různém stádiu vývoje plodnic. Na druhém jich bylo asi 40 ks. Nasbírali jsme část pro naši celoroční výstavku před polickou lékárnou. Větší část jsme využili na přípravu chutné smaženice. Nepolepšila jsem se - nejsem fotograf - a opět nemám k přiložení snímek. To, co máme vystaveno, už fotogenické není.
S mykologickým pozdravem
Naďa Rošková
MK Police nad Metují
Aktuální růst hub...
Houby / Růst hub
Aleš Vít, 27.4.2012
zátiší s kaňkou
kačenka česká - Ptychoverpa bohemica
hnojník domácí - Coprinus domesticus
smrž obecný - Morchella esculenta
foto: Ivana Cibulková
směs jarních jedlých hub
S krásou přírody si někdo hlavu příliš neláme. Nad podobným počínáním někdy zůstává zdravý rozum stát. Obzvlášť v dnešní době sběrných dvorů.
Ale pojďme na houby.
Kačenka česká má hlavní období růstu na slunných a prohřátých místech republiky za sebou. Nyní vyrůstá spíš jen na chladnějších, vlhkých a stinných stanovištích a převážně na severně orientovaných plochách. Jako časný zástupce rodu Coprinus se na jaře objevuje, (ač rostoucí v lese), hnojník domácí. Už nějakou dobu se vyskytující smrž vysoký střídá v růstu o něco pozdější a v kuchyni rovněž velmi ceněný smrž obecný. O tom nás i všechny houbaře s potěšením informuje svým pěkným snímkem paní Cibulková z pražských Modřan. Po prvních skromných nálezech se dá v příštích dnech očekávat v hojnějším počtu čirůvka májovka.
Blížící se úterní svátek přímo vybízí k připojení pondělního volného pracovního dne navíc a k prodloužení nastávajícího víkendu. Nadto má být i pěkné počasí. Tedy ideální podmínky k aktivnímu odpočinku, k cestě do přírody a k návštěvě lesa. Pro někoho možná i první příležitost si letos vyjít na houby. V takovém případě vám přejeme alespoň takový úlovek, jaký je na posledním obrázku. A nezapomeňte doma svůj digitální kompaktík. Pilně pořizujte snímky hub a ty povedené nám pošlete na adresu . Rádi vaše příspěvky uveřejníme na našich spolkových stránkách. Podělte se s ostatními o vaši radost z jarního houbaření.
Pěkné sváteční dny všem přeje
redakce stránek ČMS
Z Manětínska…
Houby / Růst hub
Aleš Vít, 25.4.2012
ušíčko černé – Pseudoplectania nigrella
srostlice statných kačenek českých – Ptychoverpa bohemica
tmavobělka žlutavá – Melanoleuca cognata
závojenka jarní – Entoloma vernum
hlízenka sasanková – Sclerotinia tuberosa
ohnivec zimní – Microstoma protracta
jarní houby pro kuchyni
Nedělní cesta do Plzně a dál na Manětínsko příjemně a rychle uběhla. Den jsme strávili na tamních vybraných lokalitách. Ve společnosti Tomáše Pavelky z MK Praha jsme nejprve navštívili stanoviště ucháče obrovského – Gyromitra gigas. Těch oproti minulým letům tentokrát rostlo méně. Cestou zpět k autu jsme ve vysokém, touto dobou stále ještě chladném, smrkovém lese, našli pěkně tvarované, miskovité plodničky ušíčka černého. V mnoha osikových remízcích právě naplno roste kačenka česká. V pozdější vlně mívá tento druh v některých místech o poznání statnější plodnice. V listovém opadu ve světlých hájích jsme zaznamenali vcelku hojný růst tmavobělky žlutavé. Z jedovatých druhů se zatím ojediněle objevuje závojenka jarní. Porosty sasanky hajní tu ve velkém decimuje letos obzvláště hojná hlízenka sasanková.
Milé překvapení pro nás přichystal přítel Libor Hejl z MK Nezvěstice, který na Manětínsku předešlý den objevil, a pro naše objektivy uchoval, nebývale pěknou srostlici plodniček ohnivce zimního. Do podoby malebně rozkvetlé kytičky vyrůstá tento druh možná i častěji, ale objevit ho v pravý čas, to patří k houbařskému požehnání. Zpravidla se tak děje jednou za několik let.
Vraceli jsme se sice řádně unavení, ale spokojení a plní dojmů. Zbytek dne jsme se pak věnovali zpracování jedlých hub.
A.V.
Pozdrav z Ratíškovic...
Houby / Růst hub
Mykologický kroužek Ratíškovice, 25.4.2012
ucháč obecný - Gyromitra esculenta
ucháč svazčitý - Gyromitra fastigiata
smrž obecný - Morchella esculenta
závojenka podtrnka - Entoloma clypeatum
Zdravím všechny přátele,
tak snad přece jen letošní sezona bude příznivější, než ta minulá. Svědčí o tom ucháče, které měly loni absenci, u. obecné, ale hlavně u. svazčité. Těch bylo loni velmi poskrovnu.
Nyní u nás rostou smrže obecné a začínají závojenky podtrnky. No to už snad houbař hlady neumře.
Podělte se o radost nad aktuálními snímky Ladi Špety.
Pěkné dny a podobné zkušenosti přeje z Ratíškovic,
Vašek Koplík.
Aktuální růst hub...
Houby / Růst hub
Aleš Vít, 24.4.2012
jelenka obecná - Elaphomyces granulatus
foto: Stanislav Jirásek
zvonkovka žlutavá – Tarzetta catinus
foto: Jiří Laštůvka
krasočíška žlutá – Caloscypha fulgens
foto: Jiří Laštůvka
Uplynulý (16.) týden (16. - 22. 4.) byl pro houby příznivý.
Z různých míst republiky se k nám dostaly zprávy o již běžně rostoucích, ale i dalších, v letošní houbařské sezóně ponejprv v daném místě se objevujících druzích hub. Z četných příspěvků se zmíníme o nálezech hub na Trutnovsku a na Hlinecku.
Podle informace od přítele Standy Jiráska z MK Trutnov, se v tamním okolí, mimo další druhy, objevil ve větším množství jedlý ucháč obrovský – Gyromitra gigas, za současného doprovodu jeho jedovatého dvojníka, ucháče obecného – Gyromitra esculenta. Zajímavým a pro houbaře bez hlubších znalostí spíše ojedinělým a náhodným překvapením, bývá nález jelenky obecné. Obtížnost se s ní běžně setkat spočívá v tom, že vyrůstá pod zemí a na povrch se dostává jen v některých případech. Nalezena bývá v po vývratech, vyhrabána zvěří či v důsledku půdní eroze, vyplavením po silných deštích. Znalí houbaři vytuší přítomnost jelenky, pokud objeví housenici cizopasnou, která parazituje na jejích kulovitých a zemi ponořených plodnicich, a jejíž stromata prorůstají nad povrch terénu.
Houby na Hlinecku pravidelně, bedlivě a již po léta sleduje přítel Jiří Laštůvka z MK Hlinsko. Na sobotní terénní výpravě zaznamenal, spolu s dalšími přáteli, kromě vrcholícího růstu kačenky české – Ptychoverpa bohemica, také jedovatý ucháč obecný – Gyromitra esculenta, helmovku šiškomilnou - Mycena strobilicola, rosolovku mozkovitou - Tremella mesenterica a terčku šiškovou - Rustroemia bulgarioides. Na startu jsou tam první řasnatky fialové – Peziza subviolacea, ve větším množství už roste zvonkovka žlutavá, a co je zejména potěšující, v počtu až několika desítek plodniček se na Hlinecku objevil malebný skvost jarní přírody, krasočíška žlutá.
Strana 27 / 34, články 261 - 270 / 334
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 >