KLÁNOVICKÝ LES A GOLF
Jaroslav Landa, 11.2.2013
Klánovice Golf projekt, navrhovaná stavba
viz. příloha PDF
Klánovice, ohrožené houby, vymapování 2011
viz. příloha PDF
Klánovický les se svými mokřadními lokalitami, západně od obce, čelí dlouhodobému likvidačnímu tlaku.
Řadu let po sobě jsou stále obnovovány a předkládány projekty na stavbu golfových drah a pokácení lesa v části jeho území, které má vysokou přírodovědnou hodnotu. Na území pramení Blatovský potok a protéká jím a v jeho nejbližším okolí se nacházejí vlhčí části lesa s mokřadními stanovišti, rašelinou březinou, olšinami i polštáři vrb. Na ně navazující lesní lemy s břízou pýřitou, střídanou smrkem, dubem a borovicí a s četnými ostrůvky rašeliníků skýtají útočiště mimo jiné celé řadě vzácných druhů hub, které jsou na taková stanoviště vázány.
Během let 2010 a 2011 jsem věnoval zvýšenou pozornost výskytu hub na území západně obce Klánovice a severně od železniční dráhy až po Blatovskou hájovnu. Během těchto dvou let, jsem uskutečnil četné návštěvy celé lokality (kolem 100ha), v období letního a podzimního růstu takřka denně, abych mohl projít toto území celé, najít, vyhodnotit, zjistit a vymapovat rozložení výskytu nálezů vzácnějších druhů hub, druhů chráněných a též uvedených v Červeném seznamu.
Prakticky na celé lokalitě jsem zjistil vysokou diverzitu velkých hub - makromycetů nálezem a rozpoznáním více jak 700 druhů, a zejména vysoké soustředění těch vzácnějších, z nichž více než 50 druhů je uvedeno v Červeném seznamu do osy a okolí toku Blatovského potoka.
Celou tuto situaci jsem popsal a předal jako námitku proti stavbě na pražský Magistrát dne 12.3.2012. Příloha obsahuje vymapování, shrnující aktuální prezenci hub různého stupně ohrožení. Kriticky ohrožené a ohrožené druhy hub z Červeného seznamu jsou značeny červeně, zranitelné a téměř ohrožené modře a druhy hub se zatím všeobecně nedostatečnými údaji zeleně. Je obtížné za tak krátké období poznat většinu druhů hub, které zde nacházejí útočiště, ale je jisté, že právě toto území jim je poskytuje a tím se docela výrazně liší od jiných, a to již i v rámci vlastního Klánovického lesa. Podobná stanoviště na celém území Prahy a nejbližšího okolí čítajícím stovky km2 nenajdeme a museli bychom je hledat třeba v jižních Čechách nebo na Šumavě. Mokřadní stanoviště všeobecně jsou ohrožena kácením, vysoušením a likvidací. Měli bychom si vážit toho, že jej máme zde, v rámci rozsáhlejšího lesního komplexu a v blízkosti velkého města na dosah.
Navrhovaná stavba by zasáhla do podloží právě v oblasti osy koryta potoka a jeho bezprostředního okolí, ve východní části pak do rezervace vzrostlých stromů kyselé doubravy. Mám obavy, že by narušila i budoucnost přírodní památky Prameniště Blatovského potoka, neb projekty stavby drah vedou jen několik desítek metrů od jejího ochranného pásma, a pokračují přes potok a v jeho blízkosti po jeho následujícím toku, poté co přírodní památku opouští.
Na počátku tohoto měsíce se problematice změny územního plánu, kterou by bylo potvrzeno zachování celistvosti lesa, věnovaly orgány Magistrátu, rada a výbor pro územní rozvoj, které ji odsouhlasily a doporučily ke schválení zastupitelům HMP. Totéž odsouhlasila již dříve v referendu většina (81%) klánovických občanů. Obdivuji se tomu, že se na více stranách nachází vysoká podpora pro zachování cenného kusu přírody.
Proč jsem vlastně napsal tento příspěvek. Věci je třeba podle mého názoru posuzovat podle skutečných a trvalejších hodnot, spíše poněkud nadčasově, a nedopouštět se nevratných změn v neprospěch přírody, pokud to lze. Obvykle se však mluví a výstavba golfového hřiště se zdůvodňuje a ospravedlňuje nejrůzněji, politickými reminiscencemi počínaje, až po to, že bude pokáceno jen pár stromů, že je zde nálet, či volně žijí divoká prasata nebo naopak, že takové výstavby přispějí k oteplování. Ano i takové argumentace se vyskytují. Jsou to účelové polopravdy, či spíše problémy zástupné. Svým příspěvkem jsem chtěl opustit tuto rovinu a věnovat se něčemu konkrétnímu a ověřenému aktuálně na místě samém, v tomto případě prosperitě organismů zde žijících - hub a podobně tomu bude i s organismy dalšími na tomto území.
Jaroslav Landa