Něco pro hřibaře...
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 18.7.2012
hřib dubový – Boletus reticulatus
hřib koloděj – Boletus luridus
hřib skvrnitý – Boletus depilatus
hřib satan – Boletus satanas
jedovaté satany stárnutím navíc i odporně páchnou
hřib přívěskatý – Boletus appendiculatus
hřib plavý – Boletus impolitus
červený proužek na třeni - jeden z určovacích znaků pro h. plavý
hřib medotrpký – Boletus albidus
V současnosti už také rostou i nějaké ty lahůdky pro „hřiboznalce“. Jedním z nich je i člen ČMS Tomáš Pavelka. Jeho včerejší terénní vycházka byla ve znamení nálezů některých zajímavostí z této houbaři obdivované skupiny hub. Lokalitu nálezu ponecháváme záměrně nepojmenovanou. Činíme tak z logické potřeby ochrany vzácnějších druhů hub před znesvěcením nenechavými neznalci.
Ze zaznamenaných nálezů, kromě nyní hromadně rostoucí hřib dubový – Boletus reticulatus a hřib koloděj – Boletus luridus byly dále zaznamenány hřib skvrnitý – Boletus depilatus, hřib satan – Boletus satanas, hřib přívěskatý – Boletus appendiculatus, hřib plavý – Boletus impolitus a hřib medotrpký – Boletus albidus. K pěkným nálezům i snímkům gratulujeme.
Na přání nálezce v rámci osvěty varujeme houbařící veřejnost před sběrem vzácnějších hřibovitých druhů pro potřeby kuchyňského využití. Některé při úpravě páchnou a zůstávají nechutné, čili bez očekávaného kulinářského požitku. V případě hřiba satana jde o prudkou jedovatost za syrova a nepříjemné a vlekoucí se zažívací a zejména vyměšovací potíže při požití po jeho nedokonalém tepelném zpracování.
Že ke sběru uvedených druhů hub, ať z neznalosti či úmyslně dochází, o tom svědčí odřezky hřibů satanů, nalezené přítelem Pavelkou právě včera, při fotografování hub.
AV