Aktuální růst hub
Aleš Vít, 17.7.2012
hřib dubový – Boletus reticulatus
bedla vysoká – Macrolepiota procera
prášivka černavá – Bovista nigrescens
holubinka chromová – Russula claroflava
holubinka nazelenalá – Russula virescens
liška obecná – Cantharellus cibarius
muchomůrka (katmanka alias pošvatka) oranžová – Amanita fulva
hřib žlučník – Tylopilus felleus
helmovka ředkvičková - Mycena pura
demo foto: Petr Mikuš
letní směs z jizerskohorských lesů
Od uplynulého 28. týdne (9. – 15. 7.) se houby začínají probouzet. Je třeba podotknout, že ne ve všech místech je tomu stejně. Houby se objevují místně, někde dokonce hojně. Situace o uplynulém víkendu ovšem stále ještě nebyla toho druhu, že zárukou návštěvy lesa byl pro každého plný košík.
Po předcházejících průběžných vydatných deštích a vlně vysokých veder (tato kombinace sama o sobě houbám příliš nesvědčí) se v minulém týdnu přece jen ochladilo, a to je pro houbaře dobrým znamením.
Nálezy z pražské Ústřední houbařské poradny, hlášení z regionů i návštěvy terénu předpovídají, že houby opravdu porostou. Situace stran růstu jedlých hub po uplynulém víkendu (mimo mnohé další druhy) je místně následující.
Z níže položených míst, jako například na Nymbursku a Mladoboleslavsku, a rovněž z okolí Rudné u Prahy, je mimo četné další jedlé druhy hlášen ve větším výskytu hřib dubový – Boletus reticulatus. V lesích kolem Mlýnského potoka mezi Radotínem a Zadní Kopaninou v Praze 5 se objevuje bedla vysoká _ Macrolepiota procera a suchohřib plstnatý – Xerocomus subtomentosus. Na pastvině u Rutického mlýna roste prášivka černavá – Bovista nigrescens.
Z mimopražských lokalit rostou na Březnicku a Blatensku hřib žlutomasý – Xerocomus chrysenteron a četné jedlé druhy holubinek. Na Tanvaldsku poskytují houbařům jizerskohorské lesy pestrou druhovou skladbu, v níž nechybí křemenáč březový – Leccinum versipelle, kozák březový – Leccinum scabrum a oblíbená muchomůrka růžovka Amanita rubescens. Radostí pro houbaře je růst lišky obecné – Cantharellus cibarius. Opravdu velmi hojně tam nyní roste v kuchyni zatím nedoceněná, ale výtečná muchomůrka (katmanka alias pošvatka) oranžová – Amanita fulva.
Z nejedlých druhů se objevuje hřib žlučník – Tylopilus felleus a z jedovatých je k nalezení helmovka ředkvičková – Mycena pura .
Uvítáme, pokud pro přehled všech zájemců tento letmý výčet aktuálního růstu hub doplníte i vy o informace z lesů ve vašem okolí. Pište nám a posílejte vaše snímky hub, vše na e-adresu Své nálezy k určení jedlosti donášejte do naší poradny hub a se svými dotazy se obracejte na adresu
AV