Aktuální růst hub…
Aleš Vít, 25.6.2012
muchomůrka tygrovaná – Amanita pantherina
chřapáč jamkatý – Helvella lacunosa
liška bledá – Cantharellus pallens
suchohřib žlutomasý – Xerocomus subtomentosus
liška obecná – Cantharellus cibarius
foto: Stanislav Jirásek
kozák březový - Leccinum scabrum
foto: Stanislav Jirásek
křemenáč březový – Leccinum versipelle
foto: Stanislav Jirásek
hřib dubový – Boletus reticulatus
hřib kovář – Boletus erythropus
čechratka podvinutá – Paxillus involutus
a kromě nožíku nezapomeňte na košík, svačinu, klobouk a hůl...
Informace o růstu hub v uplynulém (25.) týdnu je možno podat na základě osobní návštěvy dvou navzájem od sebe vzdálených regionálních lokalit s doplněním o poznatky houbařů, nahlášené z dalších míst republiky.
Situace minulou neděli (17. 6.) v brněnských dubových lesních partiích byla následující:
Houby sice začínají růst ve větším druhovém zastoupení, ale co do množství je jich zatím spíš poskrovnu. V teplých dubinách už přerůstá a zasychá penízovka vřetenonohá – Gymnopus fusipes a penízovka kořenující – Xerula radicata. Solitérně vyrůstá nebezpečně jedovatá muchomůrka tygrovaná – Amanita pantherina . Ojediněle se vyskytuje chřapáč jamkatý – Helvella lacunosa. Pro houbaře potěšujícím sdělením je, že již roste liška bledá – Cantharellus pallens a ve skupinkách se objevuje suchohřib žlutomasý – Xerocomus subtomentosus.
Z jizerskohorského Tanvaldska je hlášeno oživení, z jedlých druhů tam roste zejména hřib kovář – Boletus erythropus.
Na Trutnovsku se z jedlých druhů více rozrůstá liška obecná – Cantharellus cibarius, objevují se, zatím ještě nesměle, kozák březový - Leccinum scabrum a křemenáč březový – Leccinum versipelle.
Růst hub v Praze je předmětem samostatného příspěvku.
A situace ve smíšených lesích v okolí jihočeského Podruhlí u Bělčic (mezi Březnicí a Blatnou) tuto neděli (24. 6.) byla tato:
V hojnějším počtu začíná růst hřib dubový – Boletus reticulatus a liška obecná – Cantharellus cibarius. Zatím ojediněle je k vidění klouzek sličný – Suillus grevillei a hřib žlutomasý - Xerocomus subtomentosus. Z dalších jedlých druhů sem tam roste hřib kovář – Boletus erythropus, holubinka namodralá – Russula cyanoxantha, v kuchyni méně využívaná muchomůrka šedivka - Amanita spissa a strmělka nálevkovitá – Clitocybe gibba. Z kuchyňsky nepoužívaných druhů skupinově roste penízovka širokolupenná – Megacolybia platyphylla. Z jedovatých druhů se jednotlivě objevuje čechratka podvinutá – Paxillus involutus.
V prořezaných lipových alejích je na olistěných pařezech k nalezení od mledých až po přestárlé trsy velmi chutná opeňka měnlivá - Kuehneromyces mutabilis.
V těchto dnech si tedy houbaři už někde přijdou na své první radostné nálezy v právě začínající letní houbařské sezóně. Aktuální počasí příštích dnů rozhodne, zda se houby naplno rozrostou, či se vlivem dalšího tepla a sucha jejich růst zpomalí.
Vaše hlášení o aktuálním růstu hub z kterýchkoli dalších míst republiky (možno-li, připojte i pěkný snímek), nám průběžně posílejte na adresu
AV