ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Samostatné zobrazení článku číslo 645

článek  Z došlých dotazů...

autor článku  Aleš Vít, 13.6.2012

límcovka vrásčitoprstenná - Stropharia rugusoanulata - foto: Pavla Güttnerová

límcovka vrásčitoprstenná - Stropharia rugusoanulata
foto: Pavla Güttnerová

Vydatněji zapršelo a vaše dotazy, docházející do e-poradny našich stránek hub se začínají utěšeně množit. U následujícího příspěvku je cenný mj. i dobře zvládnutý snímek s potřebnou informací pro snadnější určení dotazovaného druhu. Je to dobrý příklad pro všechny z vás, kteří se do naší e-poradny obracíte s dotazy o pomoc.

Z dotazu...

...pod okny našeho balkonu v Ostravě - Porubě vysadila sousedka před časem rododendron, je pod ním mulčovací kůra a občas doveze z chalupy i zeminu s chlévskou mrvou. Začátkem června se po dešti objevily pod keřem houby, které považuji za pečárky, ale všechny charakteristickéznaky mi nesedí. Můžete mi prosím poradit?

Z odpovědi...

...máte naši pochvalu, pěkně jste houby vyfotila k odeslání, je to límcovka vrásčitoprstenná - Stropharia rugusoanulata.

Od pečárek se rozezná hlavně podle těch spíše fialovo-šedých lupenů s černým výtrusným prachem, který také vypadává na její shora "vrásčitý" prsten /v dospělosti/.

Je to dobrá jedlá houba, která se ve volné přírodě příliš nevyskytuje. Před lety byla v ČR poměrně hojně pěstována, a také se běžně prodávala její sadba k domácímu pěstováním pod přístřešky a na zahradách. Tím se zpětně víc rozšířila zpět do volné přírody. Dnes ji můžete v hojnějším množství najít například kolem hromady starší vyvezené slámy po okraji pole.

(redakčně upraveno dle odpovědi ing. P. Svobody, člena e-poradny ČMS )

Obecný dodatek - upozornění:

Zdůrazňujeme, že určování hub jen podle snímků (pokud je to dle okolností vůbec proveditelné), nenahrazuje určení hub jejich předložením v houbařské poradně! Podané informace chápejte především jako nasměrování k možnosti vlastního konečného určení, a to porovnáním znaků hub na snímcích s vašimi dalšími poznatky, získanými při jejich sběru a s využitím příslušných mykologických pramenů. Žádnou, byť jen dílčí podanou informaci, nechápejte jako návod ke kuchyňskému použití dotčených hub. Pracovníci houbařské poradny České mykologické společnosti nenesou v rámci odborného poradenství odpovědnost za případný chybný výklad obsahu odpovědí ze strany tazatele, stejně jako za zneužití poskytnutých informací. Děkujeme za pochopení.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Příspěvky a předplatné 2025

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

Varování před "cukrovinkami" s muscimolem

ČMS důrazně varuje před požíváním různých komerčně dostupných cukrovinek, které obsahují různé extrakty z hub a které bývají označeny jako "magic", "psychedelic", "legal" a podobně. Více informací nejdete ve výše odkazovaném článku.

Akce ČVSM "Krása papíru"

Možnost dokoupit starší i novější čísla České mykologie / Czech Mycology a Mykologických listů na doplnění knihovny - více informací zde.

Kudy z nudy?

Naše akce nyní najdete také na portálu CzechTourism Kudy z nudy.

Kudyznudy.cz – tipy na výlet

Ještě nemáte speciální čtyřčíslo 100. ročníku Mykologického sborníku?

Co je v něm a jak si ho můžete objednat zjistíte zde.

titulní strana Mykologického sborníku 2023

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Sertulicium niveocremeum
rozděrka bělokrémová

Ganoderma resinaceum
lesklokorka pryskyřičná

Cortinarius odorifer
pavučinec anýzový

Leccinum versipelle
křemenáč březový

Lactarius deliciosus
ryzec pravý

Amanita muscaria
muchomůrka červená

Leccinum scabrum
kozák březový

Suillus cavipes
klouzek (hřib) dutonohý

Armillaria ostoyae
václavka smrková

Suillus viscidus
klouzek slizký

Cordyceps militaris
housenice červená

Boletus edulis
hřib smrkový

Cortinarius trivialis
pavučinec osikový

Hygrophorus hypothejus
šťavnatka pomrazka

Crucibulum laeve
pohárovka obecná

Mucronella bresadolae
ostenatka Bresadolova

Imleria badia
hřib hnědý

Ramaria apiculata
kuřátka nazelenalá

Sistotrema confluens
rozděrka splývavá

Cordyceps militaris
housenice červená

Pterula multifida
štětinaček bělavý

Mycena olivaceomarginata
helmovka hnědobřitá

Russula luteotacta
holubinka citlivá

Russula ochroleuca
holubinka hlínožlutá

Radulomyces molaris
struhák blanitý

Skeletocutis amorpha
kostrovka beztvará

Exidia truncata
černorosol uťatý

Schizophyllum amplum
mušlovka plstnatá

Pleurotus ostreatus
hlíva ústřičná

Merismodes confusa

Serpula himantioides
dřevomorka lesní

Helvella crispa
chřapáč kadeřavý

Pleurotus ostreatus
hlíva ústřičná

Isaria farinosa

Ramariopsis minutula
kuřinec drobný

Ramariopsis crocea
kuřinec šafránový

Rugosomyces carneus
čirůvka masová

Camarophyllopsis schulzeri
voskovečka Schulzerova

Schizopora flavipora
pórnovitka drobnopórá

Odontia fibrosa
vatička vláknitá

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .