Aktuální růst hub…
Aleš Vít, 22.5.2012
hnojník domácí – Coprinus domesticus
hlíva plicní – Pleurotus pulmonarius
pstroček dvoulistý – Majanthemum bifolium
hřib kovář – Boletus erythropus
Hřib kovář - pohled pod klobouk
Oblíbené kováře je vždy třeba dokonale tepelně zpracovat
Ve druhé polovině minulého, 20. týdne (14. – 20. 5.) se v lesích výrazněji oteplilo. Sice ještě byly k nalezení drobnější houby, jako například hnojník domácí (Praha-Petřínské sady), ovšem téměř veškeré subtilnější druhy hub valem schly a mizely z očí.
Bylinnému podrostu sucho tolik nevadí, ve stinných lesích a v křovinách je k nalezení hlístník hnízdák (Praha Točná-Šance). *Tato rostlina je zajímavá tím, že není schopna fotosyntézy, a je proto odkázána na mykorhizu, konkrétně na soužití s určitým druhem houby, která se svými myceliálními vlákny napojuje na kořeny listnáčů a čerpá z nich živiny. *(Wikipedie)
V celoplošném hojnějším růstu posledních dní pokračuje napříč republikou hlíva plicní (Zlatá Olešnice-Bradla). Dobrá jedlá houba, která v zastíněných místech obrůstá neduživé a padlé listnáče i v průběhu teplejšího léta.
Ve světlých hájích nyní kvete drobný pstroček dvoulistý (Praha-Cholupice).
Milým překvapením posledních teplých dnů je výskyt prvních hřibovitých druhů hub. Mezi nimi je zatím jednoznačně nejhojnější hřib kovář (Velké Hamry-Bohdalovice-Chachule). Výhodou, oproti souběžně rostoucímu hřibu dubovému, je jeho pevné zdraví. Kováři patří u houbařů kulinářů mezi tradiční časné, tvrdé a hmyzu odolné modrající hřiby.
Počasí se o víkendu změnilo v parné a větrné sucho. Počasí následujících dnů, pokud nepřinese vláhu, bude ve znamení úbytku slibně nastoupeného letošního jarního růstu hub.
AV