Z došlých dotazů...
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 25.4.2012
smrže před chalupou
foto: Svatopluk Janeček
nadívané kačenky české
foto: Aleš Vít
Čas smržů je tady.
Svědčí o tom dotazy v naší e-houbařské poradně.
Pro všechny z vás, zájemce o informace na zmíněné téma, čerpáme z korespondence, která k nám přišla od pana Janečka ze Šumavy.
Z dotazu:
...na zahradě u naší chalupy na Šumavě nám během tohoto týdne poprvé vyrostly takovéto houby (v příloze). Domníváme se, (dle popisu v atlase hub), že se jedná o smrže. Nikdy jsme je nesbírali, (hlavně ani nějak nenacházeli), tak bych vás chtěl požádat o radu, zda jsme houby určili správně.
Děkuji, S. Janeček
Z odpovědi:
...děkuji za Váš dotaz.
Máte pravdu jsou to smrže. S ohledem na přítomnost mulčovací kůry odhaduji, že jde o smrž pražský - Morchella pragensis.
Ten vyrůstá obvykle ve spojitosti a nějakou dobu (zpravidla hned příští jaro) po zamulčování terénu. Podle množství kůry a velikosti zamulčované plochy se někdy objevuje ve stovkách polodnic. Bohužel, takto vyrůstá pouze po dobu jednoho, dvou let. Druhý rok je jeho růstová vlna o poznání slabší.
V naší poradně není běžně dovoleno nabádat k požívání hub, určených toliko na základě zaslaného snímku. V tomto případě lze udělat čestnou výjimku. Všechny druhy smržů i jim podobná kačenka česká jsou jedlé a dobré jarní houby.
V kuchyni se používají od pradávna, mezi jinými úpravami například i nadívané.
Sbírejte pouze čerstvé plodnice. Před vlastní kuchyňskou úpravou je doporučuji krátce spařit. Za syrova jsou totiž všechny smržovité, kustřebkovité i chřapáčovité houby pro manipulaci velmi křehké.
Snímek nadívaných smržů nemám právě po ruce, vezměte proto za vděk nadívanými kačenkami.
Přeji Vám kulinářský zážitek.
Aleš Vít