Z Modřanské rokle…
Aleš Vít, 24.4.2012
penízovka smrková - Strobilurus esculentus
foto: A. Vít
šťavel kyselý - Oxalis acetosella
foto: A. Vít
křehutka šedohnědá, f. jarní – Psathyrella spadiceogrisea, v. vernalis
foto: A. Vít
V zalesněném údolí této přírodní památky na území hlavního města Prahy je oproti jiným částem města stále ještě o poznání chladněji. Tomu odpovídá i současný stav vegetace.
Rokle v okolí procházejícího Libušského a Písnického potoka mezi obcemi Písnice a Modřany se vyznačuje vzrostlým listnatým porostem s převahou trnovníku akátu, se zastoupením borovice černé, smrku ztepilého a borovice lesní.
Toto území se zjara nevyznačuje četnějším výskytem hub. Nyní zde ponejvíce rostou jedlé penízovky smrkové. Ze zástupců flóry se tu, v podmáčených, záplavových místech kolem potoka, plošně rozrůstá orsej jarní, šťavel kyselý a sasanka hajní. V listovém opadu se sporadicky objevuje jarní forma rovněž jedlé křehutky hnědošedé.
V důsledku prořezu porostů bezu černého, dochází v rokli k úbytku ještě před nedávnem hojné, houbaři vyhledávané a v kuchyni oblíbené (boltcovitky) ucha Jidášova.
Růst hub ve větším druhovém zastoupení i množství je v Modřanské rokli tradičně možné očekávat později, zpravidla až s nastupujícím deštivým podzimem.
Přírodní památka je chráněna jako významný prvek krajiny v převážně zastavěné oblasti Prahy, který je tvořen zalesněným terénním zářezem. Je vhodným místem k odpočinku pro obyvatele hlavního města, milovníky přírody, vyznavače pěších vycházek i cykloturistiky.
A.V.