Dalibor Marounek: Česnek medvědí - Allium ursinum
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 29.3.2012
Česnek medvědí - Allium ursinum
Salát s medvědím česnekem...
Česnek medvědí je znám již z dob Keltů a Slovanů. Dnes se opět dostává do popředí zájmu pro své léčebné účinky a využití v kuchyni.
Vyrůstá brzy zjara, právě nyní je jeho doba, která potrvá do května, kdy zasychá a růst přestává. Najdeme ho především v lužních lesích, kolem potoků, kde vytváří doslova kobercový porost a při větru je jeho zápach zřetelně cítit ve vzduchu.
Rostlina vyrůstá z malé cibulky a vytváří kopinaté špičaté listy, podobné listům konvalinky. Listy česneku medvědího jsou vysoké 10 až 30 cm. Začátkem května česnek bíle rozkvétá, jeho květenstvím je malý bílý okolík. Později jeho listy žloutnou a celá bylina zasychá.
Pro kuchyňské účely se používají mladé zelené listy, které mají jemnou chuť i vůni po česneku. Používají se do polévek, pokrájené na plátku chleba s máslem, k ochucení mletých mas, paštik, pomazánek, salátů, výborné je posypat nasekanými listy oloupané uvařené brambory, zakropené přepuštěným máslem.
Uplatnění česneku medvědího je v kuchyni doopravdy široké a také na trhu se již častěji objevují výrobky s jeho obsahem, v poslední době například uzeniny.
Medvědí česnek má i léčivé účinky, za tím účelem se sbírají jeho nať i cibulky. Doporučuje se použití při problémech s trávením, při zánětech střev, k preventivnímu pročištění střevního aparátu i žaludku, k čistění krve a k vylepšení krevního obrazu. Česnek napomáhá rovněž při revmatických potížích. Velmi známé je česnekové víno, kdy se hrst posekaných listů přelije litrem horkého vína, nechá vylouhovat, scedí, osladí medem a užívá se sklenka denně. Nápoj pomáhá při zahlenění průdušek a těžkostech s dýcháním.
Medvědí česnek dostal své jméno podle medvědů, kteří, když se probudí ze zimního spánku, dokážou putovat i desítky kilometrů za touto rostlinou, aby se jí napásli a provedli jarní očistu žaludku od bakterií a plísní.
Archeologické výzkumy prokázaly, že výskyt medvědí česneku je vázán mj. na pozůstatky keltských a slovanských opevnění a osad, jejichž obyvatelé jej znali a využívali.
Česnek medvědí se vrací na scénu jako znovuobjevený a našemu organizmu prospěšný dar přírody.
Salát s medvědím česnekem
Suroviny:
Hrnek nasekaného medvědího česneku, 2 červené papriky (kapie),
100 g červeného zelí, 200 g sterilované kukuřice, 200 g šunky, citrónová šťáva, sůl, pepř, olivový olej, lžička Podravky.
Postup:
Červené zelí jemně pokrájíme a spaříme vařící vodou, aby změklo. Nakrájíme šunku, scedíme kukuřici, přidáme zelí, pokrájenou papriku a na proužky nakrájený česnek, vše důkladně promícháme. Smícháme 8 lžic olivového oleje, 2 lžíce citrónové šťávy, lžičku Podravky, špetku černého mletého pepře a soli, vše důkladně rozšleháme a zálivkou přelijeme salát. Dáme vychladit a podáváme s pečivem, nebo samotné, například jako lehkou jarní večeři.
Text a foto:
Dalibor Marounek