Jaká byla mykosituace v Klánovicích na konci září?
Markéta Vlčková, 6.10.2024
předstartovní přípravy
foto: Markéta Vlčková
kupředu vstříc houbám
foto: Markéta Vlčková
jé, to je hezké...co to je?
foto. Markéta Vlčková
já vám to říkala...
foto: Markéta Vlčková
společně v cíli
foto: Markéta Vlčková
čirůvka modřínová (Tricholoma psammopus)
foto: Markéta Vlčková
hnědák Schweinitzův (Phaeolus schweinitzii)
foto: Markéta Vlčková
klouzek sličný (Suillus grevillei)
foto: Markéta Vlčková
kozák březový (Leccinum scabrum)
foto: Markéta Vlčková
pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum)
foto: Markéta Vlčková
hnojníků jak naseto (Coprinellus domesticus cf.)
foto: Markéta Vlčková
bude guláš?
foto:Markéta Vlčková
Zdravíme všechny houbové nadšence,
ve středu 25.9.2024 jsme uspořádali další mykologickou vycházku pro naše členy, nečleny, no jednoduše pro všechny, kteří sdílí naše nadšení pro makromycety. Termín i lokalitu jsme zvolili dle již několik let zavedených zvyklostí – koncem září se před pražskou výstavou chodí do Klánovic, protože je to prostě nejlepší. A nejinak tomu bylo i letos. Zatímco v Motole se houby teprve opatrně objevovaly, na Smíchově nebylo skoro nic a Chuchle byla také marná, Klánovický les nás nezklamal. Průběžně se nás sešlo skoro dvacet a vytvořili jsme tak efektivní sběrný tým, který nemalou měrou přispěl k expozici výše zmíněné výstavy.
Viděli jsme poměrně dosti drobných „podešťových“ hub z rodů helmovka (Mycena), penízovka (Gymnopus), křehutka (Psathyrella), hnojník (no, to bychom tu byli dlouho...) a taky roztomilé kalichovky oranžové (Rickenella fibula). Některé z těchto hub se povedlo na místě určit i do druhu a některé, jak už to bývá, jsme prostě nedali. Potěšilo nás velmi, že i přes poněkud pesimistické zprávy od naší předsunuté hlídky (v osobě Tomáše Pavelky – díky Tome), která se uvolila v neděli udělat průzkum, se za těch několik dnů uspokojivě rozrostly i houby mykorhizní.
Účastníci vycházky mohli vidět více než 90 druhů hub, což je na necelé 3 hodinky na trase, která tam i zpět čítá jen něco přes 2 kilometry, velmi slušné. Nejzajímavější houbu jsme našli hned v začátku, a byla jí čirůvka modřínová (Tricholoma psammopus), zařazená do Červeného seznamu jako zranitelný druh (VU). Z jedovatých hub jsme viděli například muchomůrku citrónovou (Amanita citrina), vláknici zemní (Inocybe geophylla), třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare), helmovku ředkvičkovou (Mycena pura) nebo hlinák červenající (Hapalopilus nidulans). Všechny nadchl malinkatý askoušek na tlejícím dřevě, na který museli koukat lupou a který jsme bohužel neurčili (protože to v terénu jednoduše není možné). Nechyběly ani jedlé druhy. Hojně rostly různé pýchavky, klouzky sličné (Suillus grevillei) a kozáky březové (Leccinum scabrum). O poznání méně, ale přesto, rostly další jedlé druhy, jako například hřib smrkový (Boletus edulis) či klouzek kravský (Suillus bovinus), a našli jsme i jednu ošklivou a jednu hezkou plodnici kotrče kadeřavého (Sparassis crispa). Ta ošklivá zůstala in situ, ta hezká putovala na výstavu hub ČMS v Praze (stejně jako větší část nálezů).
Těšíme se na všechny v Klánovicích zase za rok a v mezidobí se poohlédneme po houbách na jiných pražských lokalitách. Rýsuje se vycházka 19. nebo 20. 10. do Šárky či Hvězdy (toto ještě upřesníme podle aktuálního růstu, který je teď hodně dobrý, tak snad to vydrží).
Markéta Vlčková