Z vernisáže fotografií Dr. Wiplera
Markéta Vlčková, 12.3.2024
je nás jak do mariáše
foto: Markéta Vlčková
výklad v terénu
foto: Markéta Vlčková
přestávka na posilnění
foto: Markéta Vlčková
doplňujeme tekutiny
foto: Markéta Vlčková
černorosol chrupavčitý (Exidia cartilaginea)
foto: Markéta Vlčková
jehnědka (Ciboria amentacea) se nám schovávala
foto: Markéta Vlčková
rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica) parazitující na kornatce
foto: Markéta Vlčková
černorosol bukový (Exidia nigricans)
foto: Markéta Vlčková
rosolovka průsvitná (Tremella encephala)
foto: Markéta Vlčková
kropilky na smrkovém dřevě
foto: Markéta Vlčková
bledule jarní (Leucojum vernum)
foto: Markéta Vlčková
přípitek na úvod
foto: Markéta Vlčková
z vernisáže
foto: Markéta Vlčková
Vážení příznivci hub,
přinášíme vám opět krátký pozdrav z Broumovska, kde se v sobotu 2.3.2024 konala vernisáž fotografií hub Broumovska, jejichž autorem nebyl nikdo menší než doktor Wipler. Vernisáž byla (celkem bez překvapení) spojena i s vycházkou za houbami. Odstartovali jsme dle plánu v 9:40 ze zastávky Pěkov, Hony a pokračovali jsme velmi příjemným údolím krásnými lesy směr Hlavňov. Tentokrát nejen že bylo překvapivě hezky, ale ani jiný útok přírodních živlů se nekonal (bláto se nepočítá, protože s ním jsme počítali).
Byť byly podmínky víc než příznivé jak pro vycházku, tak pro růst hub, nesešlo se nás na startu mnoho. Nu, aspoň už známe zdravé jádro, ke kterému neodmyslitelně patří i Eda. Malá účast se vysvětlila až po příchodu do Penzionu Pod Jasanem, kde se vernisáž konala. Místní se prostě jednoduše ztratili, a tak šli raději rovnou do hospody.
Popravdě hub jsme neviděli nijak mnoho (ne víc než 20) a jednalo se o druhy očekávatelné, a ani to mykologické tempo nám moc nešlo. Šli jsme nezvykle rychle, protože už se všichni těšili na tu vernisáž (uznejte sami – skoro 5 kiláků za tři hodiny? To je fofr). Měli jsme ovšem možnost, prohlédnout si hojně rostoucí černorosol chrupavčitý (Exidia cartilaginea), který je stále řazen do Červeného seznamu jako téměř ohrožený druh (NT), povedlo se nám objevit hezoučký ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca) a nakonec vyhrabat jehnědu olšovou (Ciboria amentacea), byť to stálo trochu úsilí při hrabání. Viděli jsme i další rosolovité houby a samozřejmě i jedno a víceleté druhy dřevní.
Vernisáž samotná byla moc příjemná s opravdu štědrým catteringem a na fotky byl pěkný pohled. Část expozice byla tematicky členěna dle ročních období a část prostě výběr těch nejhezčích fotek hub, které byly na Broumovsku pořízeny. Osobně Dr. Wiplera obdivuji, jakou má s houbami v roli modelek trpělivost – mně takto hezky nikdy nepostojí. Za mě nejkrásnější byly mazlící se muchomůrky jízlivé, ale byly tam samozřejmě i jiné povedené fotografie, dokonce i hříbky.
Těšíme se na další podobné akce a snad se tentokrát účastnící neztratí ještě před startem.
Za redakci webu,
Markéta Vlčková