V Hostivařském lesoparku jsme odemkli "les"
Markéta Vlčková, 4.2.2024
to bude pořádná rojnice
foto: Markéta Vlčková
máme klanolístku (Schizophyllum commune)
foto: Jaroslav Vlček
úrodu uší je třeba sklidit
foto: Markéta Vlčková
my se nakonec snad i proslavíme
foto: Lubomír Opat
konečně pořádná dřevokazka
foto: Markéta Vlčková
do cíle se nás dostalo překvapivě mnoho
foto: náhodná kolemjdoucí
lesklokorku (Ganoderma applanatum) jsme si pro jistotu podepsali
foto: David Dobeš
boltcovitka bezová (Auricularia auricula judae)
foto: Oldřich Jindřich
kržatka zimní (Tubaria furfuracea)
foto: Markéta Vlčková
kropilky
foto: David Dobeš
kropilky
foto: Květa Součková
choroš poloplástvový (Polyporus brumalis)
foto: Drahomíra Hlinovská
ostnateček okrový (Steccherinum ochraceum)
foto: Květa Součková
pórovitka drobnopórá (Schizopora flavipora)
foto: Oldřich Jindřich
bradavkatka obecná (Cytospora populina)
foto: Oldřich Jindřich
sazovka kruhatá (Daldinia concentrica)
foto: Drahomíra Hlinovská
z focení urniček
foto: Markéta Vlčková
periskop (Urnula craterinum)
foto: David Dobeš
urnička pohárová (Urnula craterinum)
foto: Pavel Hruška
urnička pohárová (Urnula craterinum)
foto: Martin Slavičínský
urnička pohárová (Urnula craterinum)
foto: Oldřich Jindřich
pořádný hříbek na závěr
foto: Lubomír Opat
Zdravíme všechny houbové nadšence,
vycházky v zimním období bývají téměř výlučně o dřevních houbách, které pro veřejnost nejsou příliš atraktivní (většinou se nedají jíst). Proto nás mile překvapila hojná účast, která by mohla značit, že dřevní houby přeci jen budí zájem a získávají na oblibě, což potěšilo zejména naše lektory, kteří dřevní houby považují za mimořádně zajímavé (zdravíme Týnu a Pavla). První únorovou sobotu jsme vyrazili za houbami do Hostivařského lesoparku, ve kterém je ponecháno tlející dřevo, takže se pro průzkum dřevních druhů jeví jako ideální. Nutno ovšem dodat, že vzdor hojným příležitostem (opravdu spousta dřeva všude), nebyly nálezy nijak překvapivé ani oslnivé. Nedá se však říci, že bychom si vedli vysloveně špatně. Celkem jsme nalezli více než 70 druhů, tedy na únor velmi slušný počet, přesně určeno bylo 65 druhů (seznam zde). Za úspěch vděčíme jistě i tomu, že nás bylo prostě hodně (průběžně a v průměru se nás v lesoparku pohybovalo 40) a že i nejmladší účastníci se velmi snažili rozšířit seznam nálezů (např. o kornatcovité druhy - bravo Norberte).
Je sice pravdou, že jedlých druhů v zimě roste minimum, ale nějaké rostou přec, a i my jsme na nějaké narazili. K oblíbeným patří penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) a hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus). Našli jsme obojí, ale bohužel většinou ne v tak dobré kondici, aby je bylo možno zkonzumovat. V o něco lepší kondici byly boltcovitky bezové (Auricularia auricula-judae) a kržatky zimní (Tubaria furfuracea), které ovšem z hlediska kulinářského až tak oblíbené nejsou. Rosolovité houby (které někteří odhodlaní konzumenti také požívají) tentokrát v kondici příliš nebyly, zato jsme našli celkem pěkné kropilky. Jedovaté druhy v únoru prakticky nerostou, čepičatky ani hlináky, které by růst mohly, jsme nenašli, takže jediná potenciálně nebezpečná houba byla třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare). Zajímají nás pochopitelně i méně běžné druhy, ke kterým stále patří hlíva hnízdovitá (Phyllotopsis nidulans), byť jejích lokalit přibývá a v novém Červeném seznamu již uvedena nebude, a urnička pohárová (Urnula craterium), která je zatím v Červeném seznamu zařazena jako kriticky ohrožený druh, nicméně vzhledem k jejímu šíření na lokalitách ovlivněných člověkem bude její status přehodnocen. Zajímavé je, že vzdor tomu, že se nejedná o žádné krasavice, všichni je chtějí fotit. No a dál už to bylo o těch běžných pevnících, troudnatcích, lesklokorkách, outkovkách, pravých choroších atd. – prostě to, co byste v únoru čekali, že najdete. Poněkud smutný byl náš expert přes hřiby, ale tak dlouho hledal, až nakonec toho hříbka našel.
Příštích několik týdnů bude situace víceméně podobná, ovšem blíží se jaro a s ním i jarní askomycety a jiné zajímavosti. Pokud počasí nebude nepřátelské, bude další vycházka v březnu (předběžný plán je návštěva Prokopského údolí a možná vymyslíme i druhou lokalitu, kam zajít). O vycházkách Vás budeme s předstihem informovat na našich webových stránkách a na facebookovém profilu.
Těšíme se zase příště,
vaše redakce.
PS: užili jsme si i svých "15 minut slávy".