Pozdně podzimní sezóna úspěšně pokračuje!
Markéta Vlčková, 17.11.2023
Ti kteří zvládli odstartovat včas
foto: Markéta Vlčková
prohlížíme první louku
foto: Markéta Vlčková
prohlížíme druhou louku
foto: Lubomír Opat
asi máme žampióna
foto: Markéta Vlčková
Šárka na podzim
foto: Lubomír Opat
výklad v terénu
foto: Markéta Vlčková
výklad v terénu
foto: Markéta Vlčková
ti co vydrželi do konce
foto: Lubomír Opat
opeňky loni a letos
aspoň nějaké zachráníme
foto: Markéta Vlčková
nějaký záškodník zmasakroval sameťáky
foto: Markéta Vlčková
čepičatka jehličnanová
foto: Markéta Vlčková
límcovka měděnková
foto: Markéta Vlčková
trepkovitka
foto: Markéta Vlčková
dřevnatka parohatá
foto: Markéta Vlčková
Vážení přátelé,
z Broumovska jsme se plynule přesunuli do pražské Šárky, kam jsme ve 40 hlavé rojnici vyrazili v neděli 12.11.2023 (ne každý stihl včas odstartovat a ne každý se dožil konce, ale cca 40 nás v průměru bylo). Krásné počasí přilákalo spoustu „nových tváří“, což nás potěšilo, nikdo nezmrzl a nikdo nebyl pokousán drobnými živočichy. Dokonce i houby jsme našli.
V porovnání s loňskou vycházkou (6.11.2022) byly nálezy druhově rozmanitější a růst hub celkově hojnější (viz seznam nálezů). Jedlých druhů, jak už to v listopadu bývá, nebylo mnoho a převažovaly houby saprotrofní nad mykorhizními, přesto košíky nezůstaly prázdné. Některé jedlé druhy byly dokonce zkonzumovány přímo in situ (černorosol a čihovitka - prý chutnaly). Z mykorhizních hřibovitých druhů byly hojněji zastoupeny klouzky žíhané a sličné (Suillus collinitus, Suillus grevillei) a hřib sametový (Xerocomellus pruinatus), z lupenatých ryzec borový (Lactarius deliciosus). Dále jsme mohli vidět obvyklé podzimní jedlé čirůvky z rodu Lepista (L. nuda, L. sordida, L. personata), našly se i nějaké strmělky mlženky (Clitocybe nebularis) a pečárky polní (Agaricus campestris). Mezi „nováčky“ se hitem stala šťavnatka modřínová (Hygrophorus lucorum), která rostla opravdu hojně prakticky pod každým modřínem, který jsme cestou potkali (a že jich bylo). Díky jejímu typickému vzhledu se prakticky nedá s ničím zaměnit a ti, kteří ji neznali, si tedy mohli snadno rozšířit spektrum hub sbíraných pro kuchyň. Jen k naší oblíbené vrbě jsme bohužel dorazili o týden později, než bylo třeba. Opeňkami (Khuenomyces mutabilis) byla sice opět obsypaná, ovšem k jídlu už se až na několik výjimek nehodily (posuďte sami).
Nejedlé a jedovaté druhy pochopitelně převažovaly. Účastníci měli možnost dobře poznat jedovatou čepičatku jehličnanovou (Galerina marginata) a v závěru vycházky ji přímo porovnat i s výše zmíněnou opeňkou měnlivou. Z nebezpečných druhů jsme viděli ještě helmovku ředkvičkovou (Mycena pura) i narůžovělou (Mycena rosea), které mohou být zaměněny s fialovými čirůvkami či lakovkami a několik druhů vláknic (Inocybe).
Nálezy druhů zapsaných v Červeném seznamu byly podobné jako v loňském roce a houby byly nalezeny na stejných lokalitách. Konkrétně šlo o čirůvku modřínovou (Tricholoma psammopus, VU), voskovku hořkou (Hygrocybe mucronella, CR). K vzácnějším nálezům patří i slizák skvrnitý (Gomphidius maculatus).
Věříme, že si všichni vycházku užili a že splnila jejich očekávání. Vzhledem k příznivému výhledu počasí vyrazíme na další podzimní vycházku v sobotu 25.11.2023 do Klánovic. Neváhejte a připojte se k nám!
S přáním „Ať rostou!“
Markéta Vlčková