Z vycházky do brdských lesů s ČMS a CHKO Brdy 2023
Radim Dvořák, 26.9.2023
Sraz účastníků vycházky, čekáme na opozdilce
foto Marie Brůčková
Diskuze nad nalezenými druhy
foto Marie Brůčková
hřib kříšť (Caloboletus calopus)
foto Zdeněk Hájek
pavučinec pelargoniový (Cortinarius flexipes)
foto Zdeněk Hájek
smolokorka pryskyřičnatá (Ischnoderma benzoinum)
foto Zdeněk Hájek
holubinka vrhavka (Russula emetica)
foto Zdeněk Hájek
V sobotu 23.9.2023 proběhla vycházka do CHKO Brdy v okolí Zaječova, zorganizovaná ve spolupráci správy CHKO Brdy a ČMS. Trasu naplánoval mykolog a znalec brdských lesů Oldřich Jindřich, který vycházku také vedl, spolu s Radimem Dvořákem z ústředí ČMS. Za CHKO Brdy byla přítomna paní Marie Brůčková. Na srazu u památníku PTP v Dolní Kvani, hned na okraji lesa, se nás sešlo kolem třiceti. Potěšilo nás, že zájem o houby je společný všem věkovým skupinám.
Houby sice rostly, ale málo a daleko od sebe. Množství plodnic ani druhová pestrost nebyly velké. Ale hodně očí víc vidí, takže jsme přece jen mohli demonstrovat zhruba 50 nalezených druhů.
Mezi nejčastější nálezy patřily např. za hřiby se maskující čechratice černohuňatá (Tapinella atrotomentosa), klouzek modřínový (Suillus grevillei), hřib žlučník (Tylopilus felleus), šednoucí holubinka tečkovaná (Russula vinosa) a holubinka odbarvená (Russula decolorans), silně palčivá holubinka vrhavka (Russula emetica), po maggi či kari vonící ryzec hnědý (Lactarius helvus), ryzec smrkový (Lactarius deterrimus) s oranžovým mlékem, václavka smrková (Armillaria solidipes), muchomůrka šedivka (Amanita excelsa), muchomůrka červená (Amanita muscaria) a její pro vyšší polohy typická sestra muchomůrka královská (Amanita regalis), šedofialově ponurá muchomůrka porfyrová (Amanita porphyria) a pavučinec bělofialový (Cortinarius alboviolaceus). Vzhledem k hojnému růstu muchomůrky růžovky (Amanita rubescens) jsme si mnohokrát zopakovali její základní rozpoznávací znaky.
Z vizuálně či jinak zajímavých nalezených druhů lze vzpomenout např. hvězdovku brvitou (Geastrum fimbriatum), ve vlhkém rašeliníku rostoucí pavučinec pelargoniový (Cortinarius flexipes), hořký a barevný hřib kříšť (Caloboletus calopus), zajímavě zbarvenou lakovku ametystovou (Laccaria amethystina), česnekem vonící špičku česnekovou (Mycetinis scorodonius) či na smrku rostoucí smolokorku pryskyřičnatou (Ischnoderma benzoinum).
Vzhledem ke slabému růstu hub jsme vycházku ukončili u vodojemu poblíž Mourového potoka. Koho ještě neopustilo nadšení, ten pokračoval v průzkumu okolních lesů i cestou zpět do Dolní Kvaně.
V příštím roce se chystáme vycházku do Brd uspořádat opět, pravděpodobně do okolí Obecnice.
Radim Dvořák, ČMS