Z výstavy ČMS v Praze
Markéta Vlčková, 16.10.2022
nakládáme
foto: Markéta Vlčková
příprava sálu...
foto: Markéta Vlčková
...byla poněkud hektická a mírně chaotická...
foto: Markéta Vlčková
...ale to zvládnem
foto: Marek Pardubický
poutače před branami
foto: Lubomír Opat
z expozice
foto: Markéta Vlčková
detail expozice - šťavnatky
foto :Petr Souček
vernisáž - úvodní slovo
foto: Oldřich Jindřich
z určování hub
foto: Alice Kratinová
z expozice
foto: Ivo Novotný
mapy růstu hub v historii a současnosti
foto: Lubomír Opat
z poznávací soutěže pro děti
foto: Filip Zíka
z přednášky
foto: Pavel Hruška
z přednášky
foto: Marek Pardubický
z komentované prohlídky
foto: Markéta Vlčková
větší část organizačního týmu
foto: Marek Pardubický
Letošní výstava hub v Praze se uskutečnila v termínu 26. 9. – 28. 9. 2022. Vzhledem k naprosto optimálnímu růstu hub bylo v expozici k vidění více než 450 druhů hub nasbíraných v rozličných lokalitách (a tedy odlišných ekosystémech) v Čechách (na Moravu bohužel nikdo nestihl zajet). Na přípravě, resp. sběru hub pro expozici se podílelo více než 20 členů ČMS, pomohla i veřejnost (hlavně průběžným donášením čerstvých hub do expozice) a také základní škola Global Minded, jejíž žáci se podíleli na sběru pro expozici v průběhu vzdělávací vycházky.
Sběrači z nějakého důvodu preferovali krasové oblasti s bazickým podložím a převážně listnatými lesy, takže houby rostoucí v těchto ekosystémech mírně převažovaly, ale ani druhy z jehličnatých a kyselejších lesů nechyběly. K zajímavým exponátům patřila letos hojně rostoucí šťavnatka holubinková (Hygrophorus russula), dále čirůvka růžovotřenná (Tricholoma basirubens), krásnopórka hřebenitá (Albatrellus cristatus), čirůvka prstenitá (Tricholoma batschii), hřib rubínový (Rubinoboletus rubinus), kuřátka květáková (Ramaria botrytis) či pečárka Pilátova (Agaricus pilatianus). Většinu návštěvníků jistě oslovila zejména bohatá expozice hřibovitých hub, neboť tyto houby patří dlouhodobě k nejoblíbenějším a pro konzumenty nejzajímavějším, přestože i mezi hřibovitými houbami se vyskytují nejedlé a jedovaté druhy.
Z podzimních jedovatých druhů se podařilo vystavit téměř vše, včetně pavučince plyšového (Cortinarius orellanus), nalezeného v pražských Klánovicích, jedovaté jarní druhy jako je vláknice začervenalá (Inocybe erubescens) či ucháč obecný (Gyromitra esculenta) pochopitelně chyběly. Návštěvníci se nicméně mohli dovědět i o těchto druzích v průběhu přednášek zaměřených na prevenci otrav houbami.
Návštěvnost byla vzdor nehezkému počasí vysoká a poznávací soutěže se zúčastnilo podstatně více dětí než v loňském roce (a nutno říci, že si i lépe vedly, zřejmě po večerech studovaly atlasy). Pozitivní ohlas sklidila i komentovaná prohlídka expozice, která se uskutečnila v pátek podvečer pod vedením Radima Dvořáka, Lubomíra Opata a Vavřince Klenera.
Děkujeme všem, kteří pomohli při přípravě výstavy, návštěvníkům za jejich účast a radnici městské části Praha 13 (v zastoupení Marka a Bohdana Pardubického) za poskytnutí zázemí. Rozhodně se těšíme na další ročník, snad budou podmínky podobně příznivé.
Za ČMS,
Markéta Vlčková