Ze zavírání lesa na Broumovsku
Markéta Vlčková, 22.11.2021
oficiální start u pstruží líhně
foto: Markéta Vlčková
pařezník pozdní (Panellus serotinus)
foto: Markéta Vlčková
lov pařezníků pozdních z potoka
foto: Markéta Vlčková
lovíme v hlubokých lesích
foto: Markéta Vlčková
ucháč čepcovitý (Gyromitra infula)
foto: Lubomír Opat
čepičatka jehličnanová (Galerina marginata)
foto: Markéta Vlčková
do guláše zbývá přesně 65 minut a 30 vteřin
foto: Markéta Vlčková
tady řádil březovník
foto: Markéta Vlčková
Eda, hlídač výpravy
foto: Lubomír Opat
společné foto (Pavel Mornštajn)
Zavírání lesa na Broumovsku pod taktovkou doktora Wiplera bylo jako vždy milé a na úrovni. Krásně pravda nebylo a růst hub byl očekávaný spíš menší než větší, překážek jsme se ale nezalekli. Motivace vyjít ven do přírody, byť s nejistým výsledkem a v ne zcela optimálním počasí byla dostatečně silná na to, aby přesvědčila nejméně 30 nadšenců.
Litovat účasti nebylo třeba, prošli jsme se krásnými lesy v okolí Hynčic a nalezli více než 80 druhů hub, což je vzhledem k panující situaci opravdu úspěch. Viděli jsme houby mykorhizní, terestrické i dřevní, a dokonce ani košíčky nezůstaly prázdné. Pravdou je, že se ony košíčky většinou plnily pařezníky pozdními, které naprosto nekamarádsky "rostly v potoce" (rozumějte na kmenech olší, napadaných přes potok), ale velitel výpravy se do hlubokých vod obětavě vrhnul, a pařezníky k večeři pro účastníky vycházky ulovil. Nebylo to celé ale pouze o houbách k jídlu, naopak, z nalezených druhů byla k jídlu menšina. Z jedovatých druhů zaujaly ucháč čepcovitý nebo čepičatka jehličnanová, k "běžnými houbaři" opomíjeným nejedlým druhům patřilo několik hub dřevních a přirozeně bylo i nemálo dalších.
Hitem vycházky se stal jezevčík Eda, který zatím bohužel není vycvičen na hledání a sběr hub, nicméně se v tomto směru opravdu snažil. Vycházka byla zakončena v Hospodě Na betoně, kde jsme mimo jiné dostali naprosto dokonalý guláš. Přáli bychom více takových akcí, rozhodně je o co stát.
Za ČMS,
Markéta Vlčková