Z letošní výstavy hub v Praze
Markéta Vlčková, 6.10.2021
upoutávka
foto: Markéta Vlčková
příprava sálu
foto: Ivo Novotný
expozice
foto: Marek Pardubický
expozice
foto: Pavel Hruška
expozice
foto: Markéta Vlčková
houbová zahrádka
foto: Marek Pardubický
hudba k oživení
foto: Lubomír Opat
kulturní vložka
foto Markéta Vlčková
učíme se houby
foto: Markéta Vlčková
určování hub
foto: Ivo Novotný
hvězdovka dlouhokrká
foto: Lubomír Opat
z přednášky
foto: Petr Souček
úklidová četa
foto: Marek Pardubický
ČMS za podpory městské části Praha 13 uspořádala ve dnech 26. – 28.9. výstavu hub v obřadní síni radnice Prahy 13. Výstavě předcházela mykologická vycházka pro veřejnost do klánovických lesů, jejímž účelem byl kromě osvěty i sběr exponátů pro expozici.
Přestože bylo počasí v letošním roce mnohem příznivější než v letech minulých, houby rostly spíše rozpačitě a nevyzpytatelně. V polovině září pak začal růst stagnovat a koncem září ustal docela. Vzdor ne zcela příznivému růstu však expozice čítala 414 druhů, což vzhledem k panujícím podmínkám není špatný výsledek.
Návštěvníci obdivovali druhovou pestrost expozice a často se dotazovali, zda všechny houby pocházejí z České republiky (což pocházely). Nejhojněji byly jako obvykle zastoupeny holubinky (rod Russula), ryzce (rod Lactarius), muchomůrky (rod Amanita), pavučince (rod Cortinarius) a samozřejmě houby hřibovité (více různých rodů) a dřevokazné (více různých rodů). Ostatní rody a skupiny byly zastoupeny méně hojně. Přestože se výstava konala koncem září, byly jen nehojně zastoupeny druhy typicky podzimní, které se v letošním roce teprve rozrůstají.
Z jedovatých druhů, na které by si konzumenti hub měli dávat pozor byly k vidění plodnice muchomůrky zelené různého stáří, krásné a typicky vypadající plodnice závojenky olovové, čepičatka jehličnanová, třepenitka svazčitá, několik druhů pavučinců a vláknic a bohužel jen malá zparchantělá plodnice hřibu satana.
Z druhů, které patří k vzácnějším byl k vidění rosolovec červený, několik druhů lošákovitých hub, hřib siný, hřib kaštanový, čirůvka tygrovaná nebo kyj uťatý.
V průběhu výstavy jsme určovali i houby, které nám návštěvníci donesli a některé z nich jsme rovnou zrekvírovali pro expozici (nálezcům, resp. donašečům tímto děkujeme). Děti si mohly vyzkoušet své znalosti hub v poznávací soutěži, kde bylo 15 druhů (10 lehkých a 5 těžších). Nutno říct, že se toho zhostily spíše s nadšením než s přesností, ale ani rodiče si mnohdy nevedli o moc lépe. V pondělí se na nás přišlo podívat několik tříd prvňáčků a všichni vypadali spokojeně (ale naše zásoba bonbónů se po jejich návštěvě ztenčila na množství limitně se blížící nule, naštěstí byl hned naproti obchod s potravinami).
Součástí výstavy byla prezentace fotografií ze starších ročníků soutěže, kterými byl sál vyzdoben. Vystavena byla rovněž díla umělkyně Iriny Antones, která se věnuje malbám s houbovou tématikou a pro naše potřeby navrhla několik uměleckých ztvárnění hub. V nedělní podvečer zpestřila program svým hudebně-vizuálním vystoupením. Každý den byl zakončen přednáškou zaměřenou na prevenci otrav houbami a také na ochranu hub.
Věříme, že se letošní expozice návštěvníkům líbila a těšíme se na další ročník. Na našem YouTube kanálu nabízíme krátké ohlédnutí za výstavou.
Za ČMS,
Markéta Vlčková