Z první podzimní poznávací vycházky ČMS
Markéta Vlčková, 23.10.2019
zahájení vycházky
foto: Lubomír Opat
míříme k lesu
foto: Markéta Vlčková
demonstrace hub v terénu
foto: Markéta Vlčková
poznáváme třepenitky
foto: Markéta Vlčková
jedovatá čechratka podvinutá
foto: Markéta Vlčková
výstavní hřib hnědý
foto: Lubomír Opat
muchomůrka červená, ozdoba našich lesů
foto: Markéta Vlčková
vzácná voskovka bahenní
foto: Jaroslav Landa
nejvytrvalejší účastníci vycházky
foto: Markéta Vlčková
První podzimní poznávací vycházka ČMS do klánovických lesů přilákala více než dvacet příznivců houbaření, kteří si chtěli rozšířit obzory a poznat nové druhy hub. Odborného vedení se ujal předseda ČMS Jaroslav Landa, který úvodem přivítal všechny účastníky, zejména pak ty, kteří se poznávací vycházky zúčastnili poprvé a kterých byla, k našemu potěšení, většina. Potěšila nás též hojná účast dětí, která signalizuje, že ani v době moderních technologií a internetu zájem o houby v naší společnosti neupadá.
Od restaurace u Daschů jsme vyrazili západně podél trati. Vzhledem k tomu, že makromycety se po dlouhé době rozhodly
spolupracovat a rostly, tak jsme postupovali velmi pomalým mykologickým tempem – za necelé 3 hodiny jsme se od výchozího bodu vzdálili pouze o něco málo přes kilometr. Houby se hledaly a nacházely již cestou k lesu a po příchodu do lesa se děti nadšeně rozběhly po okolí a stále nosily nové a nové houby k určení a k demonstraci. V průběhu vycházky se tak podařilo najít 120 druhů hub (seznam nálezů zde). Bystré dětské oči a jejich ochota prohledat i méně schůdný terén k tomuto poměrně úctyhodnému číslu rozhodně přispěly významnou měrou.
Z podzimních druhů jsme nacházeli hojně muchomůrku citrónovou, penízovku kuželovitou, šupinovku šedohlínovou, různé druhy třepenitek, ryzců a holubinek, z dobrých jedlých druhů hub pak méně hojně hřib hnědý, klouzek kravský, klouzek obecný, čirůvku fialovou a kotrč kadeřavý. Podařilo se nalézt i několik vzácných druhů hub, například hřib rubínový, který v tomto období již obvykle neroste, nebo voskovku bahenní.
Vycházka byla oficiálně ukončena krátce po třinácté hodině, a ti kteří vydrželi až do konce, si mohli k jídlu nasbírat čirůvky topolové, na jejichž lokalitu jsme došli těsně před opuštěním lesa. Věříme, že se vycházka všem přítomným líbila a že se se stejným nadšením zúčastní i dalších vycházek.
Druhá podzimní vycházka je naplánována na sobotu 2.11. od 9:30, v plánu je návštěva pražské Šárky (detaily bydou uveřejněny v samostané zprávě, sledujte naše webové stránky).