Vavřinec Klener - Nálezy ze Solnohradska
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 26.7.2015
rosolovec červený - Tremiscus helvelloides
foto: Vavřinec Klener
rosolovec červený - Tremiscus helvelloides
foto: Vavřinec Klener
stročkovec kyjovitý - Gomphus clavatus
velmi mladé plodnice
foto: Vavřinec Klener
hřib horský - Boletus subappendiculatus
foto: Vavřinec Klener
ryzec Bresadolův - Lactarius zonarioides
foto: Vavřinec Klener
kropilka dlanitá - Dacrymyces chrysospermus
foto: Vavřinec Klener
Několik uplynulých dní strávených v Solnohradsku mi mimo jiné přineslo poznatek, že ani v této oblasti aktuálně není možno hovořit o zvláště silném růstu hub. Přesto zde vydatné noční deště přejí přeci jen většímu počtu nálezů, než jakého by bylo možno dosíci v nyní vyprahlých (nejen) středních Čechách. Zmíním zde několik druhů hub, na které se mi poštěstilo, obvykle spíše mimoděk, narazit při horských túrách v Alpách v oblasti mezi císařskými lázněmi v Ischlu a Dachsteinem. Řada v českých zemích vzácných či velice vzácných druhů se v tamních horských lesích na vápencovém podloží vyskytuje o poznání častěji, byť rovněž nikterak hojně.
V příkopu u lesní cesty potěšila oko velká skupina plodnic rosolovce červeného (Tremiscus helvelloides) rostoucí na zbytcích dřeva. Tento překrásný a velmi charakteristický druh je pozoruhodný mimo jiné i svou rosolovitou dužninou nasládlé chuti. Lze jej proto konzumovat, což však v České republice není možno doporučit pro jeho vzácnost.
V opadu ve smrčině jsem ke své značné radosti objevil stročkovce kyjovitého (Gomphus clavatus), bohužel však toliko ve stadiu velice mladých plodnic. Jde o kdysi krajově oblíbenou chutnou jedlou houbu s nápadně fialovými, kyjovitými plodnicemi, která však v průběhu 20. století z českého území téměř vymizela...
V téže smrčině rostl i hřib horský (Butyriboletus subappendiculatus), ohrožený druh příbuzný a dosti podobný teplomilnému hřibu přívěskatému (Butyriboletus appendiculatus), jakož i jiným teplomilným hřibům. Je nápadný jasně žlutými póry a horní částí třeně.
Na okraji pastviny, pod skupinou smrků, vyrůstalo několik plodnic vzácnějšího ryzce Bresadolova (Lactarius zonarioides). Od značně podobného ryzce modřínového (Lactarius porninsis) se odlišuje zvláště mlékem ostré chuti a růstem pod jinými jehličnany.
Kropilka dlanitá neboli mozkovitá (Dacrymyces chrysospermus) je drobná houba rosolovité konsistence, výrazně oranžového zbarvení a nepravidelně zprohýbaného tvaru, vyskytující se na tlejícím dřevě, a to pouze zřídka a především ve vyšších polohách.
S pozdravem zůstává
Vavřinec Klener