Ohlédnutí za terénním seminářem ČMS v Prachaticích
Radim Dvořák, 23.9.2014
sraz na sobotní vycházku ve Skříněřově
foto: Martin Růžek
křehutka opýřená - Psathyrella pennata
foto: Radim Dvořák
kořenitka nadmutá - Rhizina undulata
foto: Oldřich Jindřich
rovetka cizopasná - Asterophora parasitica
foto: Radim Dvořák
muchomůrka šafránová - Amanita crocea
foto: Oldřich Jindřich
šafránka ozdobná - Tricholomopsis decora
foto: Radim Dvořák
ucháč čepcovitý - Gyromitra infula
foto: Radim Dvořák
pavučinec hercynský - Cortinarius hercynicus
foto: Radim Dvořák
zvoneček uhelný - Geopyxis carbonaria
foto: Radim Dvořák
hlíva fialová - Panus conchatus
foto: Oldřich Jindřich
demonstrace nálezů u Volovic
foto: Oldřich Jindřich
Ve dnech 19. - 21. 9. 2014 uspořádala ČMS v Prachaticích druhý terénní seminář pro veřejnost. Tématem bylo určování hub v terénu se zaměřením na kloboukaté lupenaté houby. Tak jako na loňském semináři bylo cílem seznámit účastníky s pouhým okem pozorovatelnými znaky plodnic hub a naučit se na jejich základě určovat houby do rodů či skupin. Většina účastníků pak přijela s úmyslem rozšířit svoje houbařské znalosti a také repertoár druhů sbíraných pro kulinární využití.
Jako základna sloužilo ekocentrum Dřípatka v centru Prachatic. Zde byla ubytovaná většina lidí, proti původnímu rozpisu jsme se ale museli uskrovnit, protože do Dřípatky omylem dorazil výlet školáků, jejichž paní učitelka si o týden spletla datum zájezdu. Nakonec ale vše dobře dopadlo a všichni jsme se vešli. K dispozici jsme měli přednáškovou místnost s promítacím plátnem a stoly, na nichž byla rozmístěna výstavka nálezů.
Pátek
Lektoři Radim Dvořák a Oldřich Jindřich dorazili již v pátek kolem 13 hodin a spolu s přáteli vyrazili na obhlídku lokality Skříněřov, vybrané pro sobotní exkurzi. Vrchol růstu letních druhů zde byl již koncem srpna, nicméně les byl plný hub, jak letních, tak i podzimních. Proti loňskému semináři nebyla nouze ani o drobné houby, které k růstu vyžadují dostatek vlhkosti. Nasbírané druhy pak byly určeny a vystaveny v přednáškové místnosti v Dřípatce.
Večer pak byla na programu přednáška R. Dvořáka o nejdůležitějších rodech lupenatých hub, využívající část prezentace připravené pro loňský seminář v Lázu a taktéž prezentované v trojdílném cyklu přednášek Určování kloboukatých makromycetů do rodů. Prezentace je trvale veřejně dostupná na adrese seminar2013.myko.cz. Po přednášce demonstroval O. Jindřich důležitost čichu při určování hub na několika druzích hub s význačnou vůní či pachem.
Sobota
V sobotu 20. 9. byla na programu první terénní exkurze. Sraz byl ve Skříněřově kousek od zastávky vlaku, většina účastíků ale dorazila autem. Trasa exkurze vedla do kopce podél zelené turistické značky typickými mechatými smrčinami vyšších poloh s podrostem borůvek. Místy byly smrky promíšeny s borovicí lesní, občas se objevila jedle, buk nebo bříza. Přes ohlášené přeháňky a bouřky nám počasí celkem přálo, krátká sprška se nám sice nevyhnula, ale jinak bylo poměrně hezky.
Nejhojnější houbou v lese byla asi holubinka hlínožlutá (Russula ochroleuca), doprovázená hřibem hnědým (Imleria badia), na mnoha místech byly velké skupiny většinou již starých krásnopórek mlynářek (Albatrellus ovinus), k nalezení bylo i dost lišek obecných (Cantharellus cibarius) a koberce lišek nálevkovitých (Craterellus tubaeformis). Na pařezech rostly bohaté trsy již velkých václavek smrkových (Armillaria solidipes), hojně se vyskytovala jedlá třepenitka maková (Hypholoma capnoides) a také pro smrčiny vyšších poloh typická třepenitka roztroušená (Hypholoma marginatum). Ryzce byly zastoupeny obrovskými plodnicemi ryzce plstnatého (Lactifluus vellereus), hojně rostl také ryzec oranžový (Lactarius aurantiacus), místy pak byl dříve cítit než vidět jedovatý ryzec hnědý (Lactarius helvus). Muchomůrky již pomalu končily, nejhojnější byla muchomůrka šedoblanitá (Amanita submembranacea), méně již muchomůrka plavá (Amanita fulva), muchomůrka šafránová (Amanita crocea), muchomůrka červená (Amanita muscaria), muchomůrka šedivka (Amanita excelsa), muchomůrka růžovka (Amanita rubescens), muchomůrka porfyrová (Amanita porphyria) a muchomůrka slámožlutá (Amanita gemmata). Objevila se čirůvka havelka (Tricholoma portentosum) a hojně rostla velmi variabilní čirůvka mýdlová (Tricholoma saponaceum). Z čirůvkovitých hub rostla na více místech šafránka červenožlutá (Tricholomopsis rutilans) a též šafránka ozdobná (Tricholomopsis decora). Bohatě byly zastoupeny nejrůznější pavučince, včetně jedovatých druhů jako pavučinec polokrvavý (Cortinarius semisanguineus), pavučinec červenošupinný (Cortinarius bolaris) a pavučinec skořicový (Cortinarius cinnamomeus). Na desítkách malých spálenišť rostly kořenitka nadmutá (Rhizina undulata), kalichovka spáleništní (Myxomphalia maura) a šupinovka spáleništní (Pholiota highlandensis), jen na několika se vyskytoval zvoneček uhelný (Geopyxis carbonaria) a pouze na jednom byla nalezena křehutka opýřená (Psathyrella pennata). Na více místech byla nalezena stále hojněji se vyskytující hlíva hnízdovitá (Phyllotopsis nidulans). Na starých zčernalých plodnicích holubinek a ryzců rostly vcelku hojně penízovka třásnitá (Collybia cirrhata), penízovka hlíznatá (C. tuberosa) s tmavými sklerocii a rovetka cizopasná (Asterophora parasitica). Ze vzácnějších druhů byly nalezeny stroček kadeřavý (Pseudocraterellus undulatus) a ucháč čepcovitý (Gyromitra infula).
Po návratu z vycházky byla s pomocí některých účastníků doplněna výstavka. Nalezených a určených druhů bylo tolik, že nám prostor na stolech přestával stačit - celkem cca 120 druhů. Večer přednášel O. Jindřich nejprve o houbách brdských lesů a na přání pak i o využití hub v kuchyni, s nímž má jako kuchař profesí i koníčkem bohaté praktické zkušenosti.
Neděle
Nedělní vycházka byla původně plánována na Dubový vrch přímo v Prachaticích, ale nakonec byl cíl změněn na lesy kolem nedaleké osady Volovice. Opět to vypadalo na déšť, který v čas odjezdu skutečně přišel, ale zase rychle přestal. Po příjezdu do Volovic jsme nalezli několik chalup a oplocený areál s budovami po vojenské posádce, obkroužené většinou prázdnými pastvinami s ohradníky a březovými lesíky s osikami a vrbami, jako dělanými pro křemenáče. Kolem pak byly převážně smrčiny s příměsí borovice a buku. Celkově zde byla diverzita hub vyšší než ve Skříněřově, což bylo dáno především pestřejším výběrem mykorhizních partnerů s vyšším procentem listnáčů. Domorodci nás pozdravili s rozpačitými výrazy a slovy o invazi houbařů.
Pod břízami byl nalezen křemenáč březový (Leccinum versipelle), kozák březový (Leccinum scabrum) a kozák šedohnědý (Leccinum cyaneobasileucum). Všudypřítomné byly opět pavučince (Cortinarius), u pařezů a stojících i padlých kmenů pak václavky (Armillaria) a třepenitka maková. Z čirůvek byla nalezena pod vrbami vzácnější čirůvka kroužkatá (Tricholoma cingulatum), pod osikami dvojník zelánky čirůvka osiková (Tricholoma frondosae), pod borovicemi a smrky jedlá čirůvka havelka, hojně jedovatá čirůvka mýdlová a též jedovatá čirůvka žlutohnědá (Tricholoma fulvum), méně často čirůvka kravská (Tricholoma vaccinum) a čirůvka střechovitá (Tricholoma imbricatum). Fotografové zajásali u nálezu pavučince hercynského (Cortinarius hercynicus) a kousek vedle u hlívy fialové (Panus conchatus) a krásných skupin zvonečku uhelného. Našlo se i několik druhů kuřátek (Ramaria, Clavulina), které si vzal na zpracování odborník na tuto skupinu hub O. Jindřich. Zajímavostí byly již starší plodnice šiškovce černého (Strobilomyces strobilaceus). Z typicky podzimních hub rostly v čarodějných kruzích čirůvka fialová (Lepista nuda), strmělka mlženka (Clitocybe nebularis) a strmělka přehrnutá (Lepista flaccida), v trsech jedovatá líha srostlá (Clitocybe connata), na dřevě pak upoutaly krásně zbarvené límcovka měděnková (Stropharia aeruginosa) a límcovka modrá (Stropharia cyanea), trsy opeňky měnlivé (Kuehneromyces mutabilis) a šupinovky kostrbaté (Pholiota squarrosa). Našly se i vzácnější slizečka porcelánová (Oudemansiella mucida) a u paty smrku ouško zaječí (Otidea leporina). Hojně rostly opět lišky obecná i nálevkovitá a pod buky též stroček trubkovitý (Craterellus cornucopioides). Pod břízami byl hojně k nalezení ryzec šeredný (Lactarius necator), kokosem vonící ryzec vonný (Lactarius glyciosmus) a nejedlý ryzec kravský (Lactarius torminosus). Z pečárek se objevily pečárka lesní (Agaricus silvaticus) a drobná pečárka odlišná (Agaricus semotus). Nemohly chybět penízovky, konkrétně penízovka dubová (Gymnopus dryophilus), penízovka kuželovitá (Rhodocollybia asema) a penízovka skvrnitá (Rhodocollybia maculata), z helmovek byly nejčastější helmovka tuhonohá (Mycena galericulata) a fotogenická helmovka slizká (Mycena epipterygia) s mléčně průsvitným žlutým třeněm.
Při pauze na oběd pak proběhla na lesní křižovatce demonstrace nasbíraných druhů sledovaná zvědavě i okolo projíždějícím traktoristou.
Na shledanou příště!
Po návratu jsme se rozloučili se všemi frekventanty semináře, kteří se rozjížděli do svých domovů s plnými košíky a doufejme, že i s novými znalostmi a zážitky a dobrým pocitem z celé akce. Budeme se na vás těšit i v příštím roce.