Z víkendové přírody…
Aleš Vít, 30.3.2014
destice chřapáčová – Discina perlata, jedlá, tržní druh
dymnivka dutá – Corydalis cava
kačenka česká – Verpa bohemica, jedlá
samička skokana hnědého – Rana temporaria, přemýšlející o zachování rodu
závojenka (zvonovka) jarní – Entoloma vernum, jedovatá
pole česneku medvědího alias lesního česneku – Allium ursinum, oblíbené to jarní kuchyňské byliny
klobouk s jarním houbařským potěšením
Teplé a slunečné počasí posledních několika dnů bylo o tomto víkendu jednoznačnou výzvou nejen turistům, ale především milovníkům přírody i vyznavačům jarního houbaření. Zvýšený provoz na turistických stezkách i na s oblibou navštěvovaných místech byl opravdu znát.
Všude kolem je nyní co vidět, pozorovat a obdivovat.
Zatímco na horách je příroda o pověstný krůček zpět, tak v lužních lesích kolem Ohře poblíž Budyně se v květu jako o závod střídají jarní byliny a zelenají se pole česneku medvědího.
Tamní drobná fauna, včetně té vodní a obojživelné rovněž nezůstává v ničem pozadu.
Na jiných místech ti úspěšnější navíc nacházejí své letošní první druhy časných jarních hub, aby se jimi pokochali, pořídili si jejich snímky do svého fotoarchivu a případně je vyzkoušeli v nějakém svém osvědčeném, rodinném, houbovém receptu.
Ovšem pozor! …kromě jedlých jarních hub již rostou i jedovaté druhy. Všichni méně znalí houbaři by se proto měli vyvarovat nezodpovědným kulinářským experimentům. K ověření svých nálezů se může veřejnost obrátit do nejbližší houbařské poradny, případně konzultovat s odborníky.
Adresa Ústřední houbařské poradny v Praze, jakož i seznam regionálních odboček ČMS a některých dalších spolupracujících míst a osob je k dispozici na zdejších stránkách.
Počasí je zmíněným aktivitám zatím příznivě nakloněno. Přejme si tedy ono příslovečné, …jen aby nám vydrželo.