Za houbami v Divoké Šárce
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 10.11.2013
Ani nepřízeň počasí předcházejícího večera a noci neodradila na třicet zájemců od podzimní naučné sobotní vycházky ČMS (9. 11. 2013) za houbami do Divoké Šárky v Praze 6. Dostavil se i nedaleko bydlící průvodce lokalitou a její znalec, Pavel Svoboda. Déšť ráno ustal, nebylo ani příliš chladno, snad poněkud větrno, takže panovala celkem pohoda a terén byl správně navlhlý.
Hub rostlo ve srovnání s předchozími léty v tomto pozdně podzimním období již na první pohled méně, takže jsme se museli trochu rozkoukat a více hledat. Nejpřínosnějšími místy nálezů byly modříny se šťavnatkou modřínovou a pak borové lesíky s čirůvkou zemní. Mimo les rostly ještě například bedly vysoké a hlavně čirůvky dvoubarvé a strmělky mlženky.
Celkem jsme zjistili něco pod 60 druhů, povětšinou známějších hub. Ze zajímavějších lze jmenovat nález lokality vatovce obrovského. Některým houbám se zjevně docela dařilo a byly čerstvé jako například terestrický slzečník žloutkový, límcovka modrá či kropenatec otavní, mykorhizní lakovka obecná i statná a zejména dřevní druhy jako např. ucho Jidášovo, mušlovka plstnatá, opeňka měnlivá na vrbě, bělochoroš křehký na borovici, či měkkouš kadeřavy.
Účastníci vycházky byli nakonec spokojeni nejen s průběhem mykologické a houbařské osvěty, nýbrž i s úlovky v košících pro jejich kuchyni.
Za ČMS, MK Praha
text a foto:
Jaroslav Landa