14. setkání mladých mykologů v Uhelné
Radim Dvořák, 27.10.2013
pionýrská základna v Uhelné v sobotním pozdně odpoledním slunci
foto: Radim Dvořák
helmovka šedolupenná (Mycena aetites)
foto: Radim Dvořák
mecháček síťnatý (Arrhenia retiruga)
foto: Radim Dvořák
Račí údolí
foto: Martin Kříž
Čertovy kazatelny
foto: Martin Kříž
hřib dutonohý zlatý (Boletinus cavipes f. aureus)
foto: Martin Kříž
voskovka šarlatová (Hygrocybe coccinea)
foto: Radim Dvořák
čirůvečka trávníková (Dermoloma pseudocuneifolium)
foto: Radim Dvořák
Od čtvrtka 17.10.2013 do neděle 20.10.2013 proběhlo 14. setkání pracovní skupiny ČVSM Mladí mykologové v Uhelné v Rychlebských horách. Organizátoři Dan Dvořák a Jan Běťák domluvili ubytování v místní pionýrské základně, která lecčím připomínala některým účastníkům známou budovu CHKO Třeboňsko v Hajnici. Přes tradiční odlehlost místa konání se z různých koutů republiky sjelo cca 15 účastníků. Kromě mykologických zážitků pro ně bylo připraveno i večerní občerstvení v podobě vychlazeného sudu 12° piva z Poličky.
Pátek - NPP Borový
Páteční exkurze byla naplánována na NPP Borový, nacházející se na Borovém vrchu poblíž obce Žulová. Jak název napovídá, jde o žulový vrch s řadou skal, skalek a kamenů, typicky tvarovaných erozí. Na jihovýchozním až jihozápadním svahu převládají buky, na západním borovice lesní, severní až východní svah je pak tvořen smrčinou. Všude najdeme v menším počtu modřín opadavý a břízu bělokorou, v teplejších místech habr obecný a hlavně na teplých okrajích dub letní. Místo exkurze nebylo zvoleno náhodou, Dan Dvořák potřeboval doplnit data k probíhajícímu mykologickému průzkumu a jak je známo, víc očí víc vidí a víc hlav, víc rozumu.
Cestou na lokalitu jsme se zastavili ještě v Žulové na malé louce, kde byla nalezena např. voskovka mírná (Hygrocybe insipida) - v Červeném seznamu jako [DD], pod vrbou jívou pak čirůvka kroužkatá (Tricholoma cingulatum) [NT] a běžná a v podobných místech a době všudypřítomná helmovka šedolupenná (Mycena aetites).
V samotném NPP Borový rostly překrásné hřiby smrkové (Boletus edulis) i vzácnější hřiby borové (Boletus pinophilus) [VU]. Hub zde ale nebylo mnoho, a přestože nás skrápěly přeháňky, byly znát předchozí suché dny - chyběly drobné druhy i askomycety rostoucí na jehličí, objekt zájmu nejmladší a nejpohlednější části mykologického výsadku. Našly se tak hlavně statnější druhy jako např. čirůvka osmahlá (Tricholoma ustale), holubinka nádherná (Russula nobilis) a strmělka mlženka (Clitocybe nebularis). V bukové části se pod listím schovávaly drobné pavučince (Cortinarius), hlívečník připjatý (Resupinatus applicatus) či kržatka ježatá (Phaeomarasmius erinaceus). Kdo nepřehlíží dřevní chorošovité a rozlité houby, mohl vidět více druhů, zajímavý byl například velký modrý povlak na kusu bukového kmínku tvořený pavučiníkem (Byssocorticium efibulatum).
Menší část účastníků se ještě odpojila a navštívila zarůstající vápencový lom v obci Vápenná, kde byla opět nalezena čirůvka kroužkatá, která se v příhodných lokalitách pod vrbami zdá být místně hojným druhem, helmovka žlutobřitá (Mycena citrinomarginata) a mecháček síťnatý (Arrhenia retiruga), uvedený v ČS jako [?EX], což je vzhledem k nálezům z posledních let již překonané tvrzení.
Sobota - PR Račí údolí
Sobotní exkurze vedla do oblasti nově vyhlášené PR Račí údolí. V přírodní rezervaci se nalézá lesní porost pralesovitého charakteru v hlubokém údolí Račího potoka. Naše trasa vedla okruhem okolo chátrající secesní dřevěné tančírny, dále údolím ke zřícenině gotického hradu Rychleby a přes vyhlídku zvanou Čertovy kazatelny zpět. Nálezy zajímavých druhů hub nebyly nijak početné, na druhou stranu vyšlo překrásné podzimní počasí, takže se jednalo o příjemně strávený den. Ze vzácnějších druhů lze uvést límcovku vroubkovanou (Hemistropharia albocrenulata) [EN] a pavučinec Cortinarius caesiolatens, které byly nalezeny poblíž zříceniny Rychleby, dále např. šťavnatku hajní (Hygrophorus nemoreus), hrotnatečku žlutou (Mycoacia uda) nebo ostenatku Bresadolovu (Mucronella bresadolae). U cesty nad Čertovými kazatelnami nás pak potěšila zlatá forma hřibu dutonohého (Boletinus cavipes f. aureus) a na několika místech v rámci celé trasy jsme viděli palušku červenonohou (Typhula erythropus) [DD].
Neděle - zámecký park v Javorníku
Nedělní vycházka, kratší vzhledem k odjezdu účastníků, byla do zámeckého parku v Javorníku. Zámek je na Jánském vrchu nad městečkem, obklopený parkem z 18. a 19. století s převážně domácími dřevinami. Ve východní části parku jsou to především buky, jejichž spadané listí komplikovalo hledání hub. Našla se zde například polnička lysá (Agrocybe erebia), pozdvižení vyvolala pak v několika skupinách rostoucí lysohlávka srbská (Psilocybe serbica) [EN] - dříve česká, ale Čechům ukradená molekulárními taxonomickými metodami.
V centrální části parku, nacházející se na vršku, byly stromy místy vystřídány loukou a listí bylo většinou odfoukané. Cíl nedělní exkurze byl zvolen právě kvůli těmto lučním porostům s napjatým očekáváním podzimních houbových drahokamů. Při krajích luk vyrůstaly mykorhizní holubinky, ryzce, pavučince a vláknice, opět se obejvila polnička lysá, ale pravé mykologické i fotografické žně nastaly v chudší, nízkou travou a mechem porostlé a častečně proti vysušujícímu odpolednímu slunci zastíněné části, kde se objevovaly všelijaké barevné houbičky, vypadající jako z vosku. Krásu slunečného odpoledne zvýraznily například voskovka hořká (Hygrocybe mucronella) [CR], voskovka šarlatová (Hygrocybe coccinea) [EN], voskovka citronová (Hygrocybe chlorophana) [NT], voskovka papouščí (Hygrocybe psittacina) a další vzácné voskovky, kyjovečky a čirůvečky. Přestože by většina z účastníků exkurze nejraději v parku zůstala déle, po jedné hodině již začala přibývat nervozita a bylo nutné vyrazit na cestu domů.
Poděkování pořadatelům
Rád bych touto cestou poděkoval pořadatelům za vydařenou akci a těším se na další mykologická setkání.
Za příspěvky k článku děkuji Martinu Křížovi.