Výstavy hub – informace a doporučení ČMS
Jaroslav Landa, 27.8.2013
Vážení přátelé, pořadatelé výstav,
obracíme se na Vás s organizační výzvou, vycházející z potřeby připomenout primární účel konání výstav hub. Činíme tak v předstihu před letošní sezónou podzimních houbařských výstav napříč republikou, abychom se pokusili eliminovat jisté nežádoucí jevy, které jsme v poslední době pozorovali v nebezpečně narůstajícím rozsahu.
Hlavním cílem pořádání výstav hub je osvětová činnost prováděná ve prospěch veřejnosti prostřednictvím prezentace aktuálního bohatství naší mykoflóry v době jejich konání, a to zejména druhů rostoucích v okolí místa konání výstavy. Na výstavách by tedy především neměly chybět druhy běžné a místně v daném období hojné – těžištěm výstavy by měly být kodexové a doporučené jedlé druhy, nejedlé a jedovaté druhy s uvedením možnosti jejich záměny za jedlé druhy hub. Druhým a neméně důležitým aspektem každé výstavy by mělo být seznamování s významem a praktickou realizací ochrany hub a přírody.
Podzimní výstavy probíhaly až do roku 2010 v uvedeném smyslu víceméně v poklidu, a přestože na nich byly nezřídka vystavovány i některé vzácnější i vzácné druhy, jednalo se spíše o příležitostné doplnění škály druhů běžných, nikoli o masovou a stěžejní činnost. Vedení ČMS se rozhodlo jednat na základě nežádoucích projevů, které jsme měli všichni příležitost registrovat v sezóně 2011. Ty pak v následujícím roce přerostly až do neakceptovatelných rozměrů. Existuje podezření, že určitá skupina lidí se začala ve velkém zabývat sběrem a dovozem ohrožených druhů hub na výstavy takřka po celé ČR. Navíc se prezentace této činnosti objevovala, někdy až v exhibiční podobě, na různých internetových stránkách. Z uvedených důvodů se vedení ČMS v zájmu ochrany ohrožených druhů hub rozhodlo vydat stručné metodické pokyny pořadatelům výstav, konaných pod hlavičkou ČMS.
Pro výstavy samozřejmě nesmějí být cíleně a vědomě sbírány zákonem chráněné druhy hub. Za účelem vystavení rovněž nedoporučujeme sběr ohrožených druhů z vyšších kategorií Červeného seznamu hub ČR (kategorie ?EX, CR, EN), případně i dalších podobně vzácných druhů. Toto doporučení se bezpochyby též týká vzácných druhů hřibovitých hub, jelikož jejich vyhledávání se pro některé neodpovědné jedince, typicky okupující různá internetová fóra, stalo bohužel téměř adrenalinovým sportem. Jsme toho názoru, že v zájmu ochrany ohrožených druhů hub je vhodné jejich plodnice nevystavovat a seznamovat s nimi veřejnost citlivějším a ohleduplnějším způsobem (fotografie, modely). Tím se přinejmenším eliminuje jeden z důvodů opakovaného nesmyslného navštěvování lokalit těchto vzácných druhů, včetně jejich vysbírávání zejména pro účely zmíněné prezentace na výstavách. Cílem houbařských výstav v místním, okresním ani krajském měřítku není vzájemné soupeření v počtu vystavených druhů ani soutěžení o aktuální přítomnost mykologicky či houbařsky významnější vzácnosti.
V případě, že návštěvník výstavy donese k určení, ať již z neznalosti či v dobrém úmyslu chráněnou nebo vzácnou houbu, doporučujeme pokusit se zaznamenat údaje o nálezci a lokalitě a nález dokladovat nejlépe v některém veřejně přístupném mykologickém herbáři. Zároveň je žádoucí nálezce poučit o vzácnosti či zákonné ochraně daného druhu a vysvětlit, že na základě tohoto doporučení nebude jeho sběr využit pro výstavu, ale pro uložení do herbáře, což není využití nikterak méněcenné, ale naopak plnohodnotné. Ostatně, je obecně vhodné a důležité doplňovat doklady o mnohdy téměř neznámém rozšíření vzácných druhů u nás, aby mohlo být jeho vyhodnocování v budoucnu přesnější. V případě, že k organizátorům výstavy dorazí s košem vzácných druhů člověk, kterému mají tyto houby zajistit ovace a zištnou přízeň okolí, mají organizátoři možnost jej na základě tohoto doporučení odmítnout.
Věříme, že shora navržená doporučení ústředí ČMS při organizaci houbařských výstav jsou pro vás akceptovatelná, a že je přijmete i s pochopením správnosti důvodů, z nichž vycházejí. Všem by nám mělo jít především o harmonický vztah k přírodě, jejíž nedílnou součástí jsou houby, od druhů zcela běžných až po ty nejvzácnější. Nepodporujme devalvaci hub pouze do jednostranné role „předmětu k použití“, ať už v nejčastějším smyslu jejich obvyklé využitelnosti v kuchyni, či v poslední době častěji se objevujícím smyslu lovné trofeje za účelem osobní exhibice před ostatními. Stůjme v tomto ohledu na opačné straně a buďme nápomocni při šíření houbařské osvěty.
Za předsednictvo České mykologické společnosti Jaroslav Landa