Přehled článků
Ještě nemáte památeční číslo Mykologického sborníku?
Časopis
Markéta Vlčková, 27.6.2024
titulní strana vypadá nestandardně
grafika: Tomáš Opat
z publikovaných fotografií (hřib satan)
foto: Martin Kříž
populárně naučné články jsme doplnili ilustracemi Josefa Černého
Z výstavy MK Klatovy
a nějaké to překvapení (spoiler)
ilustrace: Miroslav Kemel
Vážení houbofilové,
jak jistě víte, začátkem letošního roku ke stému výročí Mykologického sborníku, vyšlo památeční "čtyřčíslo". Co v této jubilejní tiskovině najdete? Kromě odborných článků a článků populárně naučných i trochu té historie, nostalgie a také informace o aktuálním dění ve spřátelených mykologických uskupeních napříč republikou (obsah v pdf ke stažení zde). V neposlední řadě sborník pochopitelně obsahuje i několik překvapení. Neváhejte si tedy náš stý ročník objednat.
Jak to udělat? Objednávku můžete učinit přes náš objednávkový formulář, nebo na adrese sekretariat@myko.cz. Alternativně si můžete sborník zakoupit v naší poradně, nebo na akcích, které pořádáme.
Cena jednoho výtisku je 200 Kč (pro členy ČMS 150 Kč), plus poštovné a balné.
Vaše redakce.
Mykologický sborník - titulní strana
barevné fotografie v časopise
Vydává Česká mykologická společnost.
Šéfredaktor: Ing. Jaroslav Landa
Redakce:
- Mgr. Bohumil Bušek
- Radim Dvořák
- Vavřinec Klener
- Lubomír Opat
- Mgr. Petr Pumr
- Ing. Anna Švecová
- Bc. Tereza Tejklová
- JUDr. Aleš Vít
ISSN: 0374-9436
Příspěvky přijímáme preferovaně v elektronické podobě na emailové adrese , případně v písemné podobě na adrese:
Mykologický sborník
Česká mykologická společnost
Karmelitská 14
118 00 Praha 1
Pro odborné příspěvky
Mykologický sborník je odborným a informačním tiskovým médiem České mykologické společnosti (ČMS). Byl založen v roce 1919 a od té doby vychází nepřetržitě, s výjimkou krátké přestávky v období druhé světové války. V tomto ohledu je nejenom nejstarším časopisem o houbách u nás, ale patří i k nejstarším časopisům o houbách na světě.
V průběhu let se jeho zaměření, obsah a úroveň příspěvků mírně měnily a vyvíjely. V současné době je časopis koncipován jako periodikum jak pro amatérské a profesionální mykology, tak i pro širší veřejnost se zájmem o houby a mykologii, dále slouží i jako informační a popularizační list pro členy ČMS. Svým charakterem se tak podobá celé řadě významných časopisů podobného zaměření, jaké jsou vydávány v „mykologicky vyspělých“ evropských zemích.
Co v časopise najdete?
- Odborně zaměřené články o tzv. velkých houbách (makromycetech)
- Populárně naučné příspěvky o zajímavých či vzácných druzích hub
- Informace o jedlých a jedovatých houbách a zajímavosti o využití hub
- Kvalitní barevné fotografie - časopis je celobarevný
- Informace o přednáškách o houbách a houbařských setkáních
- Zprávy o činnosti mykologických kroužků
- Recepty a povídání o využití jedlých hub v kuchyni
- Inzerci a společenskou kroniku
Ukázková čísla Mykologického sborníku ke stažení ve formátu PDF
- 1. číslo roku 2014 - celobarevné jako nyní
- 4. číslo roku 2009
- 4. číslo roku 2007
Předplatné
Časopis Mykologický sborník vychází 4x ročně, a to pro členy ČMS za pouhých 150,- Kč včetně poštovného! Tato velmi výhodná cena je možná díky dobrovolné práci všech členů redakce na tvorbě časopisu. Filozofií Mykologického sborníku již v době jeho vzniku bylo, že si jej čtenáři píší sami – proto Vás vyzýváme: Pište! A to nejen odborné texty a zprávy o nálezech zajímavých druhů hub, máme zájem i o vaše zkušenosti s houbami jedlými a jedovatými a také o vaše další zážitky a poznatky z houbaření. Odběrem časopisu podpoříte Českou mykologickou společnost a rozvoj amatérské mykologie v České republice.
Máte zájem o náš časopis?
Vyplňte objednávkový formulář zde na webu.
Předplatné časopisu uhraďte převodem na účet ČMS - FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010.
Prodej starších ročníků
Prodej archivu Mykologického sborníku má na starosti knihovna ČMS.
Dostupnost Mykologického sborníku
Povinný výtisk Mykologického sborníku je odesílán kompetentním knihovnám v České republice, významnou sbírku ročníků disponují např. Národní knihovna v Praze, Zemědělská a potravinářská knihovna v Praze, Knihovna Botanického ústavu AV ČR, Knihovna katedry botaniky Praha PřF UK, Ústřední knihovna PřF MU v Brně, Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové a Krajská vědecká knihovna v Liberci.
Mykologický sborník je odebírán některými významnými světovými knihovnami (např. Harvard University Botany Libraries) a v rámci výměny za zahraniční tituly asi třicítkou evropských a dalších mykologických institucí a společností. Časopis indexuje společnost CABI (Index Fungorum).
Posuzování (recenze) rukopisů v Mykologickém sborníku
Odborné články posoudí šéfredaktor společně s redakční radou (celý tým je tvořen externisty bez zaměstnaneckého vztahu k ČMS). V jejich kompetenci je posoudit vhodnost daného textu pro Mykologický sborník. Koncepčně vhodné příspěvky jsou poté připomínkovány obvykle dvěma oponenty (většinou dvoukolově), přičemž článek je vždy předán autorovi (autorům) k přepracování podle připomínek. Veškerá komunikace obvykle probíhá v elektronické podobě emailem; upřednostňujeme připomínkování textů v editoru MS WORD v režimu sledování změn. Po zapracování připomínek (v případě nejasností je arbitrem šéfredaktor) je článek přijat do tisku. Tento systém redakčního řízení je uplatňován od počátku roku 2009.
Mykologický sborník byl opět zařazen na seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice (po aktualizaci v lednu 2014).