Strana 1 / 2, články 1 - 10 / 11
- 8.12.2024 Myko akce Pozvánka na mezisvátkovou vycházku za houbami
- 17.9.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Z výstavy v Lomnici nad Popelkou
- 12.9.2024 Myko akce Pozvánka do Lomnice nad Popelkou
- 4.9.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Z letní vycházky do Kunratického lesa
- 24.6.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Zpráva z 31. setkání českých a slovenských mykologů
- 16.6.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Z vycházky do Krčského lesa
- 9.6.2024 Myko akce Pozvánka na večerní houbaření s ČMS
- 5.5.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Vítání jara se Spolkem houbařů Poděbrady
- 17.4.2024 Aktuality Pozvánka na vycházku do Radotína
- 20.11.2022 Aktuality Zamykání lesa se Spolkem houbařů Poděbrady
Pozvánka na mezisvátkovou vycházku za houbami
Myko akce
Filip Zíka, 8.12.2024
Milí příznivci hub,
podobně jako v minulých letech na vás myslíme i v samém závěru roku a připravili jsme si již tradiční akci v Krčském (Kunratickém) lese.
Tato akce je naplánována na sobotu 28.12.2024, sraz bude v 10:00 ve stanici metra Chodov. Vyrazíme do přilehlých lesních porostů a akce bude zakončena v restauraci "Na tý louce zelený". Trasa byla zvolena tak, aby vyhovovala i kočárkům a méně mobilním osobám.
Těšíme se na vás,
Filip Zíka
Z výstavy v Lomnici nad Popelkou
Myko akce / Zprávy z akcí
Filip Zíka, 17.9.2024
Houbařský spolek v Lomnici nad Popelkou pod vedením Jany Čapkové o víkendu 14. - 15. září uspořádal výstavu hub. I přes nepříliš dobrý hub před výstavou a nepříznivé meteorologické podmínky v době jejího konání se na ní objevilo více než 150 druhů hub a zájem z řady veřejnosti byl značný. Ze zajímavějších druhů hub byl vystaven např. hřib skvrnitý (Hemileccinum depilatum), hřib přívěskatý (Butyriboletus appendiculatum) nebo outkovka pýřitá (Trametes pubescens). Nechyběla ani muchomůrka zelená (Amanita phalloides).
Nechyběly ani ochutnávky hub a houbových likérů, ukázka houbařské a mykologické literatury, komentovaná prohlídka expozice, povídání o léčivých houbách a také jedna na výstavách nepříliš často vídaná věc - ukázka mikroskopování. Poděkování patří všem, kteří se na organizace výstavy podíleli.
Pozvánka do Lomnice nad Popelkou
Myko akce
Filip Zíka, 12.9.2024
Tak jako každý rok po krásném slunečném létě nastává čas podzimní a to bývá pro mnohé signál vyrazit do lesa na houby. Někteří citliví jedinci tyto signály zachytí i během léta a tak jsou lesy hojně navštěvovány houbychtivými lidmi.
Již od brzkého září začínají různá mykologická uskupení z celých Čech, Moravy i Slovenska připravovat výstavy hub. Ačkoli je výstava vždy jen pár dní, málokdo z návštěvníků si dokáže představit, kolik se za tím vším skrývá práce a úsilí mnoha členů. Vždyť jen nasbírání mnoha rozmanitých druhů zabere i několik dní. Často jsou nalezené plodnice hub v naprosto nevystavovatelném stavu a tak je potřeba najít ještě vystavitelné jedince. Každý rok již od jara vznášejí prosby k Přírodě, aby zrovna v době výstavy bylo ideální počasí. Několik dní před výstavou se pečlivě sleduje radar s počasím, srážkové úhrny a teplotami na všech možných místech internetu. Ne že by to byla záruka úspěchu, ale člověk pořádající výstavu hub se tím alespoň uklidní . A letošní rok , to je opravdu jízda. Již z jara jsme mohli objevit nějaké podzimní druhy hub a následovalo nekonečné množství slunečních tropických dnů. A teď se milý lese předveď, co roste. Každé ráno vstáváme a stojíme u okna s očima na předpovědi počasí a aktuálním radaru, vyhlídky žádné růžové - zima a déšť. Tedy spíše hodně deště, tak dumám, zda vůbec někdo přijde ( prostor velký,pod střechou, bezbariérový přístup, možnost parkování přímo u vchodu). Výstava Houbařského spolku z Lomnice n. Popelkou začíná právě tento víkend 14.-15. září 2024 v lomnické Orlovně ( J.J. Fučíka 982 ) Na této výstavě se můžete seznámit s aktuálně rostoucími houbami z okolí lomnicka. Výstavu čerstvých hub doplňuje mnoho fotografií hub, které se výstavy nemohou zúčastnit, tzn. fotografie hub s vysokým stupněm ochrany a nebo hub jarního času. I mlsné jazýčky si přijdou na své. Zde můžete ochutnat různá jídla z hub, tak abyste věděli, že z hub jde uvařit i jiné jídlo, než jen smaženice. A že vás zajímají léčivé houby? Najdete zde mnoho informací na toto oblíbené téma. Na své si přijdou i milovníci kalendářů a pohledů, mohou si zakoupit nové pohlednice i kalendář 2025 s autorskými fotografiemi. Všichni čtenáři jste srdečně zváni. Zde máte totiž naprosto jedinečnou možnost seznámit se se světem hub. Pořadatelé výstavy se vám snaží ze všech sil představit svět hub a jejich kouzlo.
A propos, jaké je vaše nejoblíbenější houbové jídlo? Moje tedy jsou bramborové špalíčky se zelím a houbovými škvarky. A taková houbová pomazánka bývá ozdobou svátečního stolu. A že ji neznáte? Přijďte k nám do Lomnice na výstavu a pomazánku z hub ochutnejte vlastními chuťovými buňkami.
Za Houbařský spolek Lomnice n. Pop. vás zve Jana Čapková, předsedkyně spolku. P.S. největší adrenalin letos bude něco najít :D
Z letní vycházky do Kunratického lesa
Myko akce / Zprávy z akcí
Filip Zíka, 4.9.2024
u vstupu do lesa
foto: Filip Zíka
hřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus)
foto: Eva Brejchová
křehutka sametová (Lacrymaria lacrymabunda)
foto: Drahomíra Hlinovská
hřib červený (Xerocomellus rubellus)
foto: Drahomíra Hlinovská
Léto se zvolna chýlí ke konci a přestože je velmi teplo, houby vlivem občasných srážek rostou i na území našeho hlavního města. Toho jsme se rozhodli využít a v rámci již pravidelných podvečerních vycházek udělali akci v Krčském (Kunratickém) lese.
Na startu na Roztylech se sešlo včetně organizátorů více než dvacet osob se zájmem o kulinářské, fotografické či jiné využití hub. Po poněkud rozpačitých úvodních metrech, kdy jsme viděli pouze lesklokorku ploskou (Ganoderma applanatum) či pestřece (Scleroderma), se začaly objevovat i zajímavější houby. Ti, co měli zájem o houby k jídlu, si nasbírali např. hřiby z rodu Xercomellus, jako žlutomasý, Engelův nebo plstnatý, z fotografického hlediska byla zajímavá např. křehutka sametová (Lacrymaria lacrymabunda).
Z jedovatých hub jsme postupně nalezli pestřec bradavčitý (Scleroderma verrucosum), muchomůrku slámožlutou (Amanita gemmata) a penízovku vřetenonohou (Gymnopus fusipes). Celkem bylo nalezeno 51 druhů hub – seznam zde. S postupujícím večerem se naše skupina začala postupně zmenšovat a její jádro výpravu zakončilo v restauraci Na tý louce zelený.
Následující vycházka se bude pravděpodobně konat 26.9., budeme sbírat houby na naši hlavní výstavu. Sledujte náš web www.myko.cz.
Zpráva z 31. setkání českých a slovenských mykologů
Myko akce / Zprávy z akcí
Filip Zíka, 24.6.2024
společně před hotelem (foto Ladislav Špeta)
Hřib růžovník - Boletus fuscoroseus (foto Milada Příkosická)
Hřib Le Galové - Rubroboletus legaliae (foto Milada Příkosická)
V podhůří Bílých Karpat se ve dnech 14. - 16. 6. 2024 uskutečnilo 31. jarní setkání českých a slovenských mykologů, konkrétně ve Wellness Hotelu Radějov v rekreační oblasti Radějov – Lučina. Organizací byl tentokrát pověřen MK Ratíškovice. Jak bývá zvykem po příchodu a ubytování se čekalo na další účastníky střetnutí, po společné večeři bylo společenské posezení při kytaře s menším občerstvením.
Nálada se stupňovala a byla skvělá do pozdních hodin. V sobotu po společné snídani, následovalo společné foto na památku, pak se účastníci rozdělili do skupinek a vydali se na procházky po blízkém okolí, účastníci měli možnost si vybrat z více možností rozmanitých okolníchch terénů. Jmenujme lokality jako jsou Šumárník, Travičná, NPR Čertoryje nebo Kněždubský háj aj. Účastníci se navraceli v odpoledních hodinách s rozmanitými druhy hub. I když moc hub nerostlo, našly se i mezi běžnými druhy i vzácnější kousky. Připomeňme např. hřib Le Galové (Rubroboletus legaliae), hřib růžovník (Butyriboletus fuscoroseus), závojenku modrohnědou (Entoloma incarnatofuscescens), holubinku sesterskou (Russula sororia), holubinku citlivou (Russula luteotacta), chřapáče tmavého (Helvella atra), chřapáče jamkatého (Helvella lacunosa), plesňáka citronového (Thelephora atrocitrina). Velký ohlas vzbudil nález ze Slovenské strany Bílých Karpat - chlupáčka (Aeruginoscyphus sericeus). Po společné večeři nás čekal slavnostní raut s ochutnávkou moravského vínečka. Večer plný diskuzí a debat, se protáhl do pozdních nočních hodin. Po nedělní snídani nás čekalo společné loučení a účastníci setkání se rozjeli k domovu.
Za organizátory akce děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další setkání příští rok, které bude tentokrát na slovenské straně. Lydie Kaločová, prezidentka MK Ratíškovice a Ladislav Špeta.
Z vycházky do Krčského lesa
Myko akce / Zprávy z akcí
Filip Zíka, 16.6.2024
Jdeme na ně
foto: Lubomír Opat
A kudy teď?
foto: Lubomír Opat
Tohle všechno jsme tu našli
foto: Lubomír Opat
xerotermní stráň
foto: Lubomír Opat
hřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus)
foto: Jana Čapková
hřib dubový (Boletus reticulatus)
foto: Lubomír Opat
muchomůrka slámožlutá (Amanita gemmata)
foto: Jana Čapková
hllinák červenající (Hapalopilus nidulans)
foto: Jana Čapková
holubinka zlatá (Russula aurea)
foto: Lubomír Opat
Jak asi všichni víme, houby nám v Praze pěkně rostou, tudíž by byl hřích toho nevyužít a nevyhlásit mykologickou vycházku pro veřejnost. Místem naší akce byl Krčský les v Praze 4, kde jsme v posledních dnech vykonali několik nadějných průzkumů, které nás přesvědčily o tom, že vycházka bude úspěšná.
Na startu, který byl na známém místě „U dubu“ se sešlo více než dvacet osob, chtivých houbařských i mykologických aktivit. Přestože růst nebyl takový, jaký někteří třeba čekali (pořád nejsme v hlavní sezoně), se povedlo najít dosti velké množství různých hub, ve velkém množství rostly zejména holubinky. Z hřibovitých se objevily plodnice hřibu žlutomasého (Xerocomellus chrysenteron), ut’atovýtrusého (X. porosporus), Engelova (Hortiboletus engelii) a plstnatého (Xerocomus subtomentosum), ale i několik hřibů dubových (Boletus reticulatus) a smrkových (Boletus edulis), dokonce vyrostl i jeden hřib hnědý (Imleria badia) – typická podzimní houba. Z jedovatých hub se nám povedlo nalézt hlinák červenající (Hapalopilus nidulans), muchomůrku slámožlutou (Amanita gemmata), pestřec bradavčitý (Scleroderma verrucosum) a třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare).
Po xerotermním svahu jsme se různými způsoby sesunuli do údolí Kunratického potoka, kde nás potěšila vzrostlá plodnice hnědáku Schweinitzova (Phaeolus schweinitzii) a kde se nachází i restaurace Na tý louce zelený, kde většina účastníků zakončila povedenou akci.
Jak to bude s vycházkami dále, momentálně nedokážeme odhadnout - v Praze se růst nyní spíše utlumuje a předpověď na další týden nevyznívá pro houby přiliš optimistiky. Každopádně sledujte naše webové stránky.
Za ČMS,
Filip Zíka.
Pozvánka na večerní houbaření s ČMS
Myko akce
Filip Zíka, 9.6.2024
Vážení houbofilové, houbofilky, atd.
Máme tady období s nejdelšími dny v roce, kdy slunce ani pořádně nezapadá - k astronomické noci nedochází, a do toho nám, jak jste si asi taky všimli, začaly růst houby. Proč tedy neudělat to, co jsme ještě nikdy neudělali a to večerní vycházku?
Jako lokalitu jsme vybrali místo, kde jsme zatím také nebyli a to lesopark Ládví na severu Prahy. Tam se vypravíme ve středu 12.6. Trasa je dlouhá cca 3 km (viz mapka) a dobře schůdná i pro osoby s omezenou schopností pohybu. Sraz je v 17.30 na zastávce Ďáblický hřbitov, kam jezdí v několikaminutových intervalech autobusy ze stanice metra C – Ládví. Trasa povede převážně podle zeleně značené turistické trasy kolem hvězdárny s vyhlídkovým místem, odkud je možné spatřit Milešovku, Říp, Bezděz, nebo Ještěd a následně přes zalesněné území kolem PP Ládví až na zastávku tramvaje Vozovna Kobylisy, odkud opět v hustých intervalech jezdí tramvaje i autobusy na metro C – Kobylisy. Pokud by někdo nestíhal na čas srazu, může nás dojít později, vzhledem k předpokládanému růstu hub se budeme pohybovat pomalým – mykologickým tempem.
Těšíme se na Vaši účast!
Filip Zíka
Vítání jara se Spolkem houbařů Poděbrady
Myko akce / Zprávy z akcí
Filip Zíka, 5.5.2024
Mezi regionální houbařskými či mykologickými spolky působící v naší republice jsou ty více či méně aktivní. Mezi první z nich lze jednoznačně zařadit Spolek houbařů Poděbrady. Jejich první terénní akcí v tomto roce byla vycházka do smíšených lesů v okolí Žehuně pod vedením předsedy spolku a zdejšího rodáka Daniela Kvasničky. Důležitým členem výpravy byl rovněž RNDr. Jan Wipler, Ph.D., s rozsáhlými mykologickými znalostmi, který představoval členům výpravy nepříliš známé a pro laiky i těžko viditelné houby jako např. pórnovitku různopórou (Schizophora paradoxa). Jinak kloboukatých hub popravdě příliš nalezeno nebylo. Kromě několika seschlých plodnic čirůvky májovky (Calocybe gambosa) nás potěšilo seskupení plodnic chřapáče obecného (Helvella acetabulum). Na závěr pokročilejší účastníky výpravy nadchla kvítkovka klamná (Anthostoma decipiens) - relativně vzácný pyrenomycet rostoucí na habrech.
Vycházka byla zakončena v Žehuni v hostinci U Kvasničků, kde pro nás vedoucí výpravy připravil vynikající dršt'kovou polévku.
Za ČMS,
Filip Zíka
Pozvánka na vycházku do Radotína
Aktuality
Filip Zíka, 17.4.2024
Milí přátelé,
dovolujeme si vás pozvat na již tradiční jarní mykologickou vycházku do pražského Radotína, která se uskuteční v neděli 28.4. Sejdeme se v 9:25 na zastávce „V Sudech“, předpokládaný čas ukončení vycházky je mezi 12. a 13. hodinou (dle růstu hub a dalších okolností). Trasa je naplánována na cca 4 km, počítejte s náročnějším terénem, který není zcela vhodný pro kočárky a osoby se zhoršenou pohyblivostí. Plánek trasy je přiložen.
Dopravní spojení: Lze jet vlakem ze zastávky Praha, Hlavní nádraží (odjezd 8:45), nebo ze zastávky Smíchovské nádraží (odjezd 8:53) na Nádraží Radotín (příjezd 9:02) a dále pokračovat autobusem 246 ze zastávky „Nádraží Radotín“ odjezd 9:06, příjezd na zastávku „V Sudech“ v 9:10, nebo linkou 120 (odjezd ze zastávky Nádraží Radotín v 9.18, příjezd na zastávku V Sudech v 9.22). Rovněž lze využít autobus 120 ze zastávky „Na Knížecí“ (odjezd v 8:37), příjezd na zastávku v „V Sudech“ v 9:11. Případně lje možné zastávky nádraží Radotín dojít po vlastních (cca 1,5 km). Pro motoristy – možnosti parkování u startu jsou dosti omezené, u nádraží ovšem je P + R.
Cílem vycházky je poznávání nových druhů hub a pokud nám budou přát i podmínky, tak i jejich sběr k jídlu. Z jedlých hub se může objevit např. čirůvka májovka či boltcovitka ucho Jidášovo. Průvodci budou Ing. Filip Zíka a doc. MUDr. Markéta Vlčková, Ph.D. Registrace není nutná, je možné přijít jen tak, nicméně je lepší nahlásit účast dopředu na e-mail filip.zika@myko.cz.
Těšíme se na vás!
Filip Zíka & Markéta Vlčková
Zamykání lesa se Spolkem houbařů Poděbrady
Aktuality
Filip Zíka, 20.11.2022
pozdně podzimní les
průzkum terénu
mykolog v akci
rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica)
vatovečka ostnovýtrusá (Tomentollopsis echinocephra)
lesní stavba za zenitem
demonstrace nálezů
nakládané ohnivce rakouské
společné foto z vycházky
Spolek houbařů Poděbrady uspořádal na sobotu 19.11. 2022 tradiční zavírání lesa, tentokrát v Týnci nad Labem. Přestože počasí předešlého dne vyvolávalo svým docela intenzivním sněžením rozpaky, ráno se ukázalo, že sněhu je jen poprašek, a objevil se po dlouhé době i sluneční svit.
Výprava, která pod vedením Daniela Kvasničky a RNDr. Jana Wiplera čítala cca 20 členů, převážně z poděbradského kroužku, našla ještě před vstupem do lesa několik vzrostlých, avšak zcela zmrzlých a tudíž ke kuchynské úpravě nepříliš vhodných kozáků březových (Leccinum scabrum). Nálezů postupně přibývalo, z hřibovitých hub byl nalezen ještě hřib hnědý (Imleria badia), klouzek obecný (Suillus luteus) a klouzek strakoš (Suillus variegatus). Praktické houbaře potěšily nálezy ucha Jidášova (Auricularia auricula-judae) či čirůvky dvoubarvé (Lepista personata). Zjevila se i z dálky viditelná rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica). Mykolog Jan Wipler byl naopak nadšen, když objevil outkovku neladnou (Dichomitus squalens), což je dosti vzácná chororšovitá houba rostoucí na mrtvém dřevě borovic. Podařilo se mu objevilt houbu z těch, které jsou pro naprostou většinu houbařů neznámé a skryté – vatovečku ostnovýtrusou (Tomentellopsis echinospora). Zaujala i hlíva hnízdovitá (Phyllotopsis nidulans) zařazená v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh (NT).
Výprava se postupně štěpila a poslední z účastníků dorazili až po více než čtyřech hodinách do rybářské chaty, kde obětaví členové spolku připravili pohoštění, došlo i na opékání špekáčků. Bylo možné se setkat i jednou kulinářskou kuriozitou, a to naloženými ohnivci rakouskými (Sarcoscypha austriaca) Celá akce byla organizačně velmi dobře zvládnutá a těšíme se na další podobné v příštím roce.
Za ČMS,
Filip Zíka.