Strana 8 / 36, články 71 - 80 / 354
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >
- 28.2.2024 Přednášky Pozvánka na první jarní přednášku 2024
- 24.2.2024 Myko akce Pozvánka na vernisáž fotografií hub Broumovska
- 19.2.2024 Myko akce Pozvánka na 17. ročník Francovolhotského kyseláče
- 17.2.2024 Myko akce Vyrazme za choroši do Motola
- 4.2.2024 Myko akce / Zprávy z akcí V Hostivařském lesoparku jsme odemkli "les"
- 31.1.2024 Myko akce Vycházka ČMS 3.2.2024
- 21.1.2024 Přednášky Jarní cyklus přednášek 2024
- 21.1.2024 Myko akce Odemkneme les? Pozvánka na únorovou vycházku ČMS
- 8.1.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Z poslední vycházky ČMS v roce 2023
- 10.12.2023 Myko akce Pozvánka na zimní vycházku za houbami
Pozvánka na první jarní přednášku 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 28.2.2024
ohnivec jurský (Sarcoscypha jurana)
foto: Petr Mikuš
kačenka česká (Verpa bohemica)
foto: Daniel Kvasnička
muchomůrka růžovka (Amanita rubescens)
foto: Věra Hyráková
korunokyjka svícnovitá (Artomyces pyxidatus)
foto: Jiří Vondrouš
směs z podzimních Brd
foto: Petr Souček
hnojníky pro houbařovu kuchyň
foto: Aleš Vít
Vážení příznivci hub,
Zveme vás na první jarní přednášku, která se bude konat 5. 3. 2024 na obvyklém místě a v obvyklém čase (viz program). V úvodu cyklu nám JUDr. Aleš Vít shrne vše, co jsme mohli vidět v průběhu loňské houbařské sezóny. Přednáška vychází z informací, které nám pravidelně zasíláte do naší rubriky „Růst hub“. Aleš Vás provede růstem hub v jednotlivých měsících, okomentuje podmínky a počasí a přednášku proloží i svými vynikajícími recepty na různé houbové lahůdky. Obrazová část přednášky bude složena ze snímků, které jste nám v minulém roce do rubriky zaslali. Tato přednáška bude volně dostupná na YouTube.
Vaše redakce.
Grantová podpora: DOT/54/12/023340/2023
Pozvánka na vernisáž fotografií hub Broumovska
Myko akce
Markéta Vlčková, 24.2.2024
Vážení přátelé v houbách!
Doktor Jan Wipler si vás dovoluje pozvat na vesnisáž fotografií spojenou se zimní exkurzí za houbami. Akce se bude konat dne 2.3.2024, sraz je v 9:40 na autobusové zastávce Police nad Metují/Pěkov; Hony. Detaily o akci jsou v přiložené pozvánce. Všichni, kdo je potřebují, si s sebou povinně vezmou brejle, jinak bude Honzík zuřit a předhodí vás vlkům!!!
Věříme, že se akce bude líbit,
vaše redakce.
Pozvánka na 17. ročník Francovolhotského kyseláče
Myko akce
Markéta Vlčková, 19.2.2024
Vážení přátelé,
Spolek hřibařů Francova Lhota vás všechny zve na 17. ročník Francovolhotského kyseláče. Soutěž o nejlépe nakládané houby v sladkokyselém nálevu, se koná v sobotu 9. 3. 2024 v kulturním domě ve Francově Lhotě (přesná adresa je tajná, abyste to hledání měli dobrodružnější).
Detaily o akci nalezente v přiloženém plakátu.
Vaše redakce
Vyrazme za choroši do Motola
Myko akce
Markéta Vlčková, 17.2.2024
tady na vás budu čekat
foto: Lubomír Opat
z lokality
foto: Markéta Vlčková
z lokality
foto: Markéta Vlčková
náročný lov uší, červen 2020
foto: Markéta Vlčková
Vážení houbofilové,
počasí nám stále přeje (prší, je hezky vlhko a nemrzne), proto jsme se rozhodli uspořádat další vycházku za dřevními houbami, které v zimně hrají prim (a po zbytek roku už se o ně skoro nikdo nezajímá – Týna s Pavlem prominou).
Vycházku jsme naplánovali na sobotu 24.2.2024 do přírodního parku Košíře – Motol, konkrétně na lokality, na kterých zůstává spadané a tlející dřevo, které je pro růst dřevních druhů optimálním substrátem (trasa zde).
Sejdeme se v 10:00 u zastávky „Motol“ před areálem 2. lékařské fakulty UK (bod 1 na přiložené mapce). Terén je velmi bahnitý a na začátku bude potřeba překonat i nějaké stoupání, tak s tím prosím počítejte.
Těšíme se na vás a uvidíme, co uvidíme.
Velitelé výpravy jsou Filip Zíka a Markéta Vlčková.
Doprava na místo: Tramvaj č. 9 a 10, autobusy č. 168, 174, 180, 184, 304, 365, 380 a teoreticky i metro A (z konečné zastávky „Nemocnice Motol“ je to cca 1100 m). Parkovat lze v bodě 2 na přiložené mapce. Není to oficiální parkoviště, ale pokuta snad nehrozí.
V Hostivařském lesoparku jsme odemkli "les"
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 4.2.2024
to bude pořádná rojnice
foto: Markéta Vlčková
máme klanolístku (Schizophyllum commune)
foto: Jaroslav Vlček
úrodu uší je třeba sklidit
foto: Markéta Vlčková
my se nakonec snad i proslavíme
foto: Lubomír Opat
konečně pořádná dřevokazka
foto: Markéta Vlčková
do cíle se nás dostalo překvapivě mnoho
foto: náhodná kolemjdoucí
lesklokorku (Ganoderma applanatum) jsme si pro jistotu podepsali
foto: David Dobeš
boltcovitka bezová (Auricularia auricula judae)
foto: Oldřich Jindřich
kržatka zimní (Tubaria furfuracea)
foto: Markéta Vlčková
kropilky
foto: David Dobeš
kropilky
foto: Květa Součková
choroš poloplástvový (Polyporus brumalis)
foto: Drahomíra Hlinovská
ostnateček okrový (Steccherinum ochraceum)
foto: Květa Součková
pórovitka drobnopórá (Schizopora flavipora)
foto: Oldřich Jindřich
bradavkatka obecná (Cytospora populina)
foto: Oldřich Jindřich
sazovka kruhatá (Daldinia concentrica)
foto: Drahomíra Hlinovská
z focení urniček
foto: Markéta Vlčková
periskop (Urnula craterinum)
foto: David Dobeš
urnička pohárová (Urnula craterinum)
foto: Pavel Hruška
urnička pohárová (Urnula craterinum)
foto: Martin Slavičínský
urnička pohárová (Urnula craterinum)
foto: Oldřich Jindřich
pořádný hříbek na závěr
foto: Lubomír Opat
Zdravíme všechny houbové nadšence,
vycházky v zimním období bývají téměř výlučně o dřevních houbách, které pro veřejnost nejsou příliš atraktivní (většinou se nedají jíst). Proto nás mile překvapila hojná účast, která by mohla značit, že dřevní houby přeci jen budí zájem a získávají na oblibě, což potěšilo zejména naše lektory, kteří dřevní houby považují za mimořádně zajímavé (zdravíme Týnu a Pavla). První únorovou sobotu jsme vyrazili za houbami do Hostivařského lesoparku, ve kterém je ponecháno tlející dřevo, takže se pro průzkum dřevních druhů jeví jako ideální. Nutno ovšem dodat, že vzdor hojným příležitostem (opravdu spousta dřeva všude), nebyly nálezy nijak překvapivé ani oslnivé. Nedá se však říci, že bychom si vedli vysloveně špatně. Celkem jsme nalezli více než 70 druhů, tedy na únor velmi slušný počet, přesně určeno bylo 65 druhů (seznam zde). Za úspěch vděčíme jistě i tomu, že nás bylo prostě hodně (průběžně a v průměru se nás v lesoparku pohybovalo 40) a že i nejmladší účastníci se velmi snažili rozšířit seznam nálezů (např. o kornatcovité druhy - bravo Norberte).
Je sice pravdou, že jedlých druhů v zimě roste minimum, ale nějaké rostou přec, a i my jsme na nějaké narazili. K oblíbeným patří penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) a hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus). Našli jsme obojí, ale bohužel většinou ne v tak dobré kondici, aby je bylo možno zkonzumovat. V o něco lepší kondici byly boltcovitky bezové (Auricularia auricula-judae) a kržatky zimní (Tubaria furfuracea), které ovšem z hlediska kulinářského až tak oblíbené nejsou. Rosolovité houby (které někteří odhodlaní konzumenti také požívají) tentokrát v kondici příliš nebyly, zato jsme našli celkem pěkné kropilky. Jedovaté druhy v únoru prakticky nerostou, čepičatky ani hlináky, které by růst mohly, jsme nenašli, takže jediná potenciálně nebezpečná houba byla třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare). Zajímají nás pochopitelně i méně běžné druhy, ke kterým stále patří hlíva hnízdovitá (Phyllotopsis nidulans), byť jejích lokalit přibývá a v novém Červeném seznamu již uvedena nebude, a urnička pohárová (Urnula craterium), která je zatím v Červeném seznamu zařazena jako kriticky ohrožený druh, nicméně vzhledem k jejímu šíření na lokalitách ovlivněných člověkem bude její status přehodnocen. Zajímavé je, že vzdor tomu, že se nejedná o žádné krasavice, všichni je chtějí fotit. No a dál už to bylo o těch běžných pevnících, troudnatcích, lesklokorkách, outkovkách, pravých choroších atd. – prostě to, co byste v únoru čekali, že najdete. Poněkud smutný byl náš expert přes hřiby, ale tak dlouho hledal, až nakonec toho hříbka našel.
Příštích několik týdnů bude situace víceméně podobná, ovšem blíží se jaro a s ním i jarní askomycety a jiné zajímavosti. Pokud počasí nebude nepřátelské, bude další vycházka v březnu (předběžný plán je návštěva Prokopského údolí a možná vymyslíme i druhou lokalitu, kam zajít). O vycházkách Vás budeme s předstihem informovat na našich webových stránkách a na facebookovém profilu.
Těšíme se zase příště,
vaše redakce.
PS: užili jsme si i svých "15 minut slávy".
Vycházka ČMS 3.2.2024
Myko akce
Markéta Vlčková, 31.1.2024
Vážení přátelé,
sobotní vycházka proběhne dle avizovaného plánu. Věříme že najdeme houby a těšíme se na vás.
Vaše redakce.
Jarní cyklus přednášek 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 21.1.2024
Všechny příznivce hub zveme na jarní cyklus přednášek ČMS
Přednášky se konají vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 12 ve druhém poschodí vpravo od schodů). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč za osobu. Z některých přednášek bude pořízen záznam, který bude následně zveřejněn na našem YouTube kanále. Pořízení záznamu je možné pouze se souhlasem přednášejícího, a ne všichni přednášející s pořízením záznamu souhlasí. Informace o tom, zda přednáška bude nebo nebude zveřejněna jsou uvedeny v programu níže. Změna programu může nastat v případě, že by přednášející akutně onemocnět. Pro tyto případy máme připraven rezervní program. Na případné změny programu upozorníme cestou našich webových stránek.
Přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Pdf verze programu je ke stažení zde.
Těšíme se na vaši účast.
Markéta Vlčková
Grantová podpora: DOT/54/12/023340/2023
Datum | Název přednášky | Přednášející | YouTube |
---|---|---|---|
5.3.2024 | Růst hub v roce 2023 | Aleš Vít (Praha) | ano |
12.3.2024 | Z putování Nepálem | Filip Zíka (Praha) | ano |
19.3.2024 | Clavaroidní a Ramaroidní houby jižních Čech | Oldřich Jindřich (Hořovice) | ano |
26.3.2024 | Když rozkvetou klacky | Petr Souček (Praha) | ano |
2.4.2024 | Kodexové houby I - jedlé houby | Petr Souček (Praha) | ano |
9.4.2024 | Kodexové houby II - jedovaté houby | Markéta Vlčková (Praha) | ano |
16.4.2024 | Houby Litomyšlska | Josef Černý (Litomyšl) | ano |
23.4.2024 | Vyhlášení výsledků fotosoutěže 2023 | Radim Dvořák (Praha) | ne |
30.4.2024 | Co dělají houby ve dřevě | Petr Hrouda (Brno) | ano |
7.5.2024 | Určování lupenatých hub do rodů 3 | Jiří Burel (Jihlava) | ne |
14.5.2024 | Listnaté stromy a houby 1 | Pavel Hruška (Praha) | ano |
21.5.2024 | Členská schůze ČMS | Všichni členové ČMS | ne |
28.5.2024 | Kornatcovité houby Broumovska | Jan Wipler (Broumov) | ne |
4.6.2024 | Alkobióza | Jiří Kubásek (České Budějovice) | ano |
11.6.2024 | Houby Prahy 2023 | Lubomír Opat (Praha), Jaroslav Landa (Praha) | ano |
rezerva | dle provozních možností | výbor ČMS | ne |
Odemkneme les? Pozvánka na únorovou vycházku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 21.1.2024
z loňské vycházky (Foto: Markéta Vlčková)
návnada (Foto: Lubomír Opat)
pro cyklisty (Foto: Lubomír Opat)
Vážení přátelé a příznivci hub,
Přestože si s námi počasí momentálně dosti zahrává, optimisticky plánujeme vycházku do Hostivařského lesoparku na začátek února. Termín jsme stanovili na 3.2.2024, sraz bude v 10 hodin na zastávce autobusu Livornská (linky 125, 204, 240).
Trasa má necelé 3 kilometry a je vhodná i pro kočárky či hůře mobilní jedince. Na vycházku počítáme s 2,5 – 3 hodinami, déle pravděpodobně v zimě nevydržíme. Počítejte jako vždy s mykologickým tempem a přizpůsobte tomu svoje outdoorové vybavení (prostě se teple oblečte a vezměte si deštník/pláštěnku).
Důležité upozornění! Pokud bude počasí extrémně nepříznivé, vycházka bude přesunuta na jiný termín. Případný přesun bychom avizovali ve středu 31.1.2024, kdy už by předpověď měla být jasná. Sledujte proto naše webové stránky, případně pište na marketa.vlckova@myko.cz.
Těšíme se na Vás!
Dopravní spojení:
Pro cestující MHD: Linka 125 ze zastávky Smíchovské Nádraží – metro/vlaky (odjezd 9:31, doba jízdy 29 minut), ze zastávky Skalka - metro (odjezd 9:39, doba jízdy 16 minut), ze zastávky Praha-Hostivař/Sklářská - vlak/bus (odjezd 9:45, doba jízdy 10 minut) Linka 240 ze zastávky Černý Most - metro (odjezd 9:13, doba jízdy 27 minut) nebo ze zastávky Háje - metro (odjezd 9:35, doba jízdy 11 minut). Další autobusové linky: 204 - jede 1 x do hodiny na trase Stavební zóna Horní Počernice – Sídliště Petrovice.
Pro chodce: pěší vzdálenost od stanice metra Háje je cca 3 km, od zastávky stanice metra Depo Hostivař téměř 7 km, od zastávky vlaku Praha-Hostivař cca 2,5 km.
Pro motoristy: vozidlo lze zaparkovat na neplaceném parkovišti poblíž výchozího bodu (Parkoviště Milánská)
Cyklisti si poradí bez naší asistence. Letecká ani lodní doprava na místo srazu není v nabídce.
Z poslední vycházky ČMS v roce 2023
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 8.1.2024
uvítání pod památným dubem
foto: Markéta Vlčková
rozvinuli jsme rojnici
foto: Markéta Vlčková
určování hub v terénu
foto: Markéta Vlčková
určování hub v terénu
foto: Markéta Vlčková
minivýstavka s výkladem
foto: Markéta Vlčková
minivýstavka s výkladem
foto: Lubomír Opat
co je to za šupinovku?
foto: Markéta Vlčková
cystidovka rybovonná (Macrocystidia cucumis)
foto: Markéta Vlčková
číšenka rýhovaná (Cyathus striatus)
foto: Drahomíra Hlinovská
hlívečník připjatý (Resupinatus applicatus)
foto: Martin Slavičínský
měkkouš kadeřavý (Plicaturopsis crispa)
foto: Petr Souček
pavučiník modrozelený (Byssocorticium atrovirens) a kožovka (Hymenochaete)
foto: Petr Souček
pavučinovka sivá (Eriopezia caesia)
foto: Petr Souček
prsnatka (Rosellinia)
foto: Petr Souček
Hurá hlíva! (Pleurotus ostreatus)
foto: Markéta Vlčková
houby rostou ale úplně všude
foto: Lubomír Opat
Když se řekne prosinec, obvyklá první asociace není „houbaření“, člověk má spíš tendence sáhnout po lyžích než po košíku. O to víc nás překvapilo, že do Kunratického lesa s námi v sobotu 30.12.2023 vyrazilo 45 lidí (což je mimochodem v roce 2023 „pražský“ rekord, který už letos stěží překonáme). Za načasování se musíme pochválit – v den vycházky bylo krásných 9 stupňů (o den později jsme se probudili do mrazivého Silvestrovského rána) a déšť také spořádaně počkal, až dojdeme do cíle.
Teplé počasí s dostatkem srážek, které vycházce předcházelo, dávalo naději na slušnou houbovou nadílku, byť naše prvotní očekávání byla poněkud optimističtější, než byl skutečný stav růstu hub na lokalitě. Přesto byl výsledek uspokojivý, nalezli jsme více než 90 druhů a zdaleka nešlo jen o „choroše“ (byť to podle fotek tak nevypadá).
Z jedlých druhů jsme měli možnost vidět většinu očekávatelného spektra. Nechyběla penízovka sametonohá (Flammulina velutipes), penízovka smrková (Strobilurus esculentus), ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae), čirůvky fialová (Lepista nuda) a dvoubarvá (Lepista personata), penízovka kuželovitá (Rhodocollybia butyracea f. asema), šupinovka šedohlínová (Pholiota lenta) či strmělka mlženka (Clitocybe nebularis). Našli jsme i velmi pěkné a velmi poživatelné hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus) a velmi pěkné, ovšem o něco méně poživatelné kržatky (Tubaria furfuracea).
Jedovaté druhy byly zastoupeny čepičatkou jehličnanovou (Galerina marginata), obligátní třepenitkou svazčitou (Hypholoma fasciculare) a několika pavučinci.
Díky vlhku byly celkem v kondici houby „rosolovité“ jako je černorosol bukový (Exidia nigricans), rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica) nebo čihovitka masová (Ascocoryne sarcoides). Pro oko zajímavá byla drobounká pavučinovka sivá (Eriopezia caesia). Pod buky nás překvapil relativně hojný růst ryzce nasládlého (Lactarius subdulcis), který takto pozdě již obvykle nefruktifikuje.
Doufáme, že si všichni vycházku užili a že se již těší na další, kterou plánujeme na přelom ledna a února (pokud bude počasí příznivé pro růst hub).
Závěrem bychom chtěli všem poděkovat za účast a všem našim příznivcům a milovníkům hub popřát vše nejlepší do dalšího roku včetně optimistického „Ať rostou!“.
Markéta Vlčková
Grantová podpora
Všechny vycházky jsou po podporovány grantem DOT/54/12/022035/2022.
Pozvánka na zimní vycházku za houbami
Myko akce
Markéta Vlčková, 10.12.2023
Vážení přátelé,
protože jsme optimisté, tak věříme, že zvládneme najednou lesy v Praze jak zamknout, tak i odemknout. Co k tomu dodat - je lepší být maximalista než minimalista, že?
Poslední vycházka v roce 2023 je naplánována na sobotu 30.12.2023, sraz bude v 10:00 ve stanici metra Chodov. Vyrazíme do přilehlého Kunratického lesa a celou akci zakončíme posezením "Na tý louce zelený". Trasu jsme tentokrát zvolili tak, aby vyhovovala i kočárkům a hůře mobilním lidem.
Těšíme se na vás,
Markéta Vlčková
Strana 8 / 36, články 71 - 80 / 354
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >