Strana 5 / 36, články 41 - 50 / 357
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >
- 6.6.2024 Přednášky Pozvánka na závěrečnou přednášku ČMS 2024
- 5.6.2024 Myko akce Pozvánka na nedělní vycházku ČMS
- 29.5.2024 Myko akce Rezervujte si neděli 9. 6. 2024 na houby!
- 29.5.2024 Přednášky Pozvánka na třináctou jarní přednášku ČMS 2024
- 27.5.2024 Myko akce MK Hořovice pořádá vycházku za houbami na Brdy v sobotu 1. 6. 2024
- 26.5.2024 Přednášky Pozvánka na dvanáctou přednášku ČMS 2024
- 16.5.2024 Myko akce Pojďte s námi do Českého Krasu
- 16.5.2024 Myko akce První jarní výstava bude (možná) naše!
- 16.5.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Jak dopadla houbožroutská vycházka na Broumovsku?
- 12.5.2024 Fotosoutěž Z vyhlášení výsledků fotosoutěže 2023
Pozvánka na závěrečnou přednášku ČMS 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 6.6.2024
Vážení přátelé,
letošní jarní cyklus přednášek zakončíme tématem "Houby Prahy 2023". Tématu se chopili ti nejpovolaněší, a sice Ing. Jaroslav Landa, který tento výzkum vede a Lubomír Opat, který má rovněž vynikající přehled o tom, co nám v naší stověžaté matičce roste. Organizační informace naleznete zde.
Anotace k přednášce: Lubomír Opat a Jaroslav Landa vám představí druhy, které byly nalezeny na sledovaných lokalitách v roce 2023 a také několik dalších zajímavých hub, nalezených na území hlavního města Prahy (HMP) mimo sledované lokality. Ke sledovaným lokalitám patří Klánovický les, Točná, Chuchle, Milíčov, Petřín a Výchoz Na Vrchách. Na území HMP se však nachází i řada dalších zajímavých lokalit, které občas navštěvujeme, neboť i zde je možné nalézt méně běžné nebo vysloveně vzácné druhy hub.
Vzhledem k tomu, že houby v Praze právě rostou a většina z vás, co na přednášky docházíte z Prahy pochází, nenechte si tuto přednášku ujít! A ano, fotky zase dáme formou kvízu, ať jste o něco více motivováni přijít.
Vaše redakce
Pozvánka na nedělní vycházku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 5.6.2024
tudy panáčku, tudy
mapka trasy
Krčský les v létě
foto: Drahomíra Hlinovská
návnada
foto: Markéta Vlčková
Vážení přátelé,
pevně věříme, že jste si dle instrukcí zarezervovali neděli 9. 6. 2024 na dříve avizovanou houbařskou vycházku, protože organizační tým se velmi snažil, a nyní už víme, kam se půjde! Vítězem se stal Krčský les, přestože houby již cca 5 dní rostou slušně prakticky na celém území Prahy (ne sice nějak oslnivě, ale rozhodně slušněji, než minulý rok touto dobou). Tak snad jim to vydrží.
Pojďme ale k organizaci. Sejdeme se mezi 9:45 - 10:00 ve vestibulu stanice metra C "Chodov", odkud odstartujeme přesně v 10 hodin (opozdlici nás doženou, rádi budou muset). Ti, co dojedou jinak než metrem, na nás mohou počkat i na startu u památného dubu (viz mapka). Trasa není dlouhá, ovšem pokud porostou houby, tak nás na cca 3 - 3,5 hodinky zaměstná spolehlivě (samozřejmě není nutno absolvovat celou vycházku, odpojit se můžete, kdykoliv budete chtít). Většina trasy je dobře schůdná, ovšem úsek mezi body 5 a 6 (finální sešup dolů do údolí k potoku) není uživatelsky přátelský pro kočárky ani pro lidi se zhoršenou mobilitou, tak s tím prosím počítejte. Naše místní průvodkyně Drahomíra vám kdyžtak poradí alternativní trasu. Drahomíra zároveň udělala i nějaké předběžné průzkumy, takže ví, co můžeme čekat za houby. My to od ní samozřejmě víme také, ale nechceme spoilovat, takže se nechte překvapit.
Těšíme se na vás!
Markéta Vlčková
PS: vzhledem k příznivé situaci máme v plánu i novinku - podvečerní vycházku do Ládví, která je naplánována na středu 12. 6. 2024, detaily se dozvíte již brzy.
Rezervujte si neděli 9. 6. 2024 na houby!
Myko akce
Markéta Vlčková, 29.5.2024
Pro všechny houbofily,
počasí a s ním snad i houby konečně dostali rozum, a dokonce i v Praze se nám to začíná hezky rozrůstat. Zatím jsme u hub saprotrofních, jako jsou pečárky, ale i ty mykorhizní pomalu vystrkují růžky. Výhled počasí je i nadále velmi příznivý, a tedy je slušná šance, že se nám to tady (v Praze) rozjede naplno. Proto jsme naplánovali červnovou vycházku na neděli 9. 6. 2024.
Kam se půjde ještě uvidíme, ale půjde se každopádně někam. Lokalit je ve hře více a členové organizačního týmu mají za úkol prozkoumat dostupná místa, ze kterých pak vybereme to nejlepší. Detaily uveřejníme v příštím týdnu (pravděpodobně ve středu či ve čtvrtek), každopádně počítejte s termínem 9. 6. 2024 a startem kolem 10. hodiny dopolední, plus mínus půlhodinka.
Tešíme se na vás,
Markéta Vlčková
PS: sorry za tu mobilovku, taky jsem ještě houbu nečekala.
PPS: jo a mám z nich radost, a nebojím se to přiznat, mějte i vy :-)
Pozvánka na třináctou jarní přednášku ČMS 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 29.5.2024
to není moderní umění, ale seriózní věda
foto: Jiří Kubásek
ze záhadného světa hub a řas
foto: Jiří Kubásek
Vážení příznivci hub,
zveme vás na přednášku RNDr. Jiřího Kubáska. Ph.D., která se bude konat dne 4. 6. 2024 na obvyklém místě a v obvyklém čase (viz program jarního cyklu přednášek). Tématem přednášky je "Alkobióza". Také nevíte co to je? Také vám ty ilustrační fotografie připadají spíše jako moderní umění, nebo jako výsledek esoterické seance (s "požitím")? Tak věřte že nesjou! Pokud chcete vědět více, nenechte si přednášku ujít.
Anotace k přednášce: Lišejník je sofistikované soužití houby s řasou, sinicí a často i dalšími mikroorganismy. Ale jak vznikl? A existuje něco na "půli cesty"? Domníváme se, že ano a snažíme se takové systémy studovat. Kolega Vondrák, který je duchovním otcem myšlenky, je nazval AlCoBiosy, což vychází ze slov Algae (řasy), Corticiace (kornatcovité houby) a Symbiosa. Protože mi toto téma přijde pro popularizační přednášku dost obtížné, budu spíše klouzat po povrchu, ukazovat barevné (a snad hezké :)) obrázky a pokusím se posluchači vysvětlit, jak dokážeme zjistit, zda je řasa v houbě živá, jak moc fotosyntetizuje a zda něco předává houbě, jak je to zvykem u většiny opravdových lišejníků. Prostě takové lehké povídání na téma "Jak se dělá věda".
Těšíme se na vás!
Markéta Vlčková
MK Hořovice pořádá vycházku za houbami na Brdy v sobotu 1. 6. 2024
Myko akce
Markéta Vlčková, 27.5.2024
Vážení příznivci hub, Mykologický kroužek Hořovice vás jménem Oldřicha Jindřicha zve na houbařsko - turistickou vycházku na Tři Trubky, která se bude konat v sobotu 1. 6. 2024. Sraz je v 9:30 zde. Věříme, že se vám bude vycházka do CHKO Brdy líbit a že přijdete i kzajímavým úlovkům. Detaily naleznete v přiložené pozvánce.
Na vaši účast se těší,
Oldřich Jindřich
Pozvánka na dvanáctou přednášku ČMS 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 26.5.2024
Milí přátelé,
zveme vás na přednášku RNDr. Jana Wiplera, Ph.D. na téma "Kornatcovité houby Broumovska", která se bude konat dne 28. 5. 2024, tam co vždycky.
Anotace k přednášce: Kornatce v širším pojetí patří po rošádě molekulárních genetiků již do jiných řádů (např. Boletales, Hymenochaetales, Russulales). Ve vlastním řádu kornatcotvaré (Corticiales) zůstaly ze známých rodů jen Corticium, Dendrothele, Cytidia a Vuilleminia. To by ale byla chudá přednáška, a proto bude taxonomicky řazena tak, jak je v mykologii zažitá a nová taxonomie bude během přednášky zmíněna u každého druhu individuálně. Zohledněny budou důležité makroskopické i mikroskopické znaky pro identifikaci s ohledem na ekologii druhu s voskovitou, rosolovitou či vatovitou konzistencí. Plodnic vyskytujících se na Broumovsku. Základní druhy této skupiny hub (dřevomorka, pevník, dřevokaz) by nikoho neměly zaskočit, obzvláště ne na hojných exkurzích po CHKO Broumovsko.
Chcete vědět, jaké houby jsou na fotografiích? Tak se přijďte na přednášku podívat!
Vaše redakce
Pojďte s námi do Českého Krasu
Myko akce
Markéta Vlčková, 16.5.2024
startuje se z Karlštejna
foto: Markéta Vlčková
budeme vás čekat u lomu Malá Amerika
foto: Lubomír Opat
kontrolní bod č. 4 - mykologie
foto: Markéta Vlčková
Milí všichni,
zveme vás do Českého Krasu, kde se bude příští sobotu (tedy 25.5.2024) v rámci Evropského dne chráněných území konat pochod po naučné stezce nazvaný „Českým krasem za Hagenem“ (více informací nalezenete v přiložené pozvánce).
ČMS zde obhospodařuje jedno z naučných stanovišť. Nepřekvapivě máme na starost houby, tak nám držte palce, aby vůbec nějaké byly. Ono vystavovat dva polochcíplé choroše není zrovna atraktivní (a zatím to na nic moc lepšího nevypadá). Nicméně, i kdyby náš kontrolní bod houbami zrovna nepřekypoval, stojí akce za návštěvu. Procházka krásnou jarní přírodou je takhle při sobotě přesně to pravé. S účastí tedy neváhejte.
Vaše redakce.
PS: Kdybyste chtěli přispět k výstavce svými houbovými úlovky pak vězte, že iniciativě se meze nekladou. Houby nám ke kontrolnímu bodu č. 4. u Malé Ameriky můžete donášet průběžně po celou dobru trvání akce.
První jarní výstava bude (možná) naše!
Myko akce
Markéta Vlčková, 16.5.2024
komunitní centrum sv. Ludmily v Tetíně
foto: Markéta Vlčková
komunitní centrum sv. Ludmily v Tetíně
foto: Markéta Vlčková
Vážení příznivci a příznivkyně hub,
dovolujeme si vás pozvat na druhý ročník jarní (mini)výstavy hub, která se uskuteční v neděli 26. 5. 2024 v komunitním centru sv. Ludmily v Tetíně (viz pozvánka). Výstavy hub jsou tradičním edukativním nástrojem, který jak ČMS, tak i další mykologické kroužky využívají k osvětě. Jestli bude co vystavovat do značné míry záleží na počasí a na ochotě makromycetů fruktifikovat (tato ochota je zatím záporná). Optimismus nás ovšem neopouští a věříme, že se podaří dát dohromady důstojnou expozici, obdobně jako v loňském roce, kdy situace chvilku vypadala podobně beznadějně. Pomoc našich členů při sběru vhodných exponátů je samozřejmě vítaná. Pokud byste měli přebytečné plodnice hub k vystavování, můžete nám je donést buď v sobotu na Malou Ameriku (viz zde), anebo v neděli přímo do komunitního centra sv. Ludmily v Tetíně (kde se budeme vyskytovat cca od půl desáté). Alternativně můžeme houby převzít i na členské schůzi v úterý 21.5.2024 (na které doufáme přivítat co nejvíce členů ČMS, neboť se zde rozhoduje o dalším spolkovém dění).
Těšíme se na Vás!
Markéta Vlčková
Jak dopadla houbožroutská vycházka na Broumovsku?
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 16.5.2024
předstartovní příprava
foto: Markéta Vlčková
aspoň je hezky
foto: Markéta Vlčková
asi máme houbu
foto: Markéta Vlčková
oligotrofní bor
foto: Markéta Vlčková
ale nula hub v něm
foto: Markéta Vlčková
našli jsme krásnou rez (Coleosporium tussilaginis)
foto: Markéta Vlčková
hledáme čapulky (v polské bažině)
foto: Markéta Vlčková
už na ně chystám výbavu
foto: Markéta Vlčková
čapulka bahenní (Mitrula paludosa)
foto: Martin Slavičínský
zasloužený gulášek na farmě
hudební těleso
foto: Markéta Vlčková
organizace byla vyčerpávající
Vážení přátelé,
doktor Wipler je jedním slovem houževnatý a s nepříznivými podmínkami bojuje srdnatě a vytrvale. Výsledkem posledního boje je, řekněme remíza. Ale pojďme na to od začátku.
V sobotu 4. 5. 2024 se v okolí Vernéřovic na Broumovsku konalo druhé odemykání lesa, tentokrát určené pro houbožrouty. Lesy v okolí Vernéřovic jsou opravdu krásné, poměrně rozmanité, k návštěvě přímo vybízející a slibující na první pohled bohatou houbovou nadílku. Doktor Wipler, jak je jeho zvykem, trasu dopředu prošel, pečlivě naplánoval a při startu nám oznámil, že hub k jídlu při průzkumu našel přesně nula. Sucho si zkrátka vybírá svou daň. Byvše takto povzbuzeni a motivováni, vyrazili jsme.
Výsledek však nakonec nebyl tak tragický, jedlých druhů jsme našli více, než nalezl Dr. Wipler při průzkumu (tedy přesně tři, seznam je k dispozici na vyžádání), plodnice ovšem z většiny nebyly ve stavu konzumovatelném. Bylo však nádherně a viděli jsme i houby nejedlé, povětšinou dřevní a bylo více prostoru věnovat se lišejníkům (tedy skorohoubám). V neposlední řadě jsme měli možnost obdivovat půvabné čapulky bahenní (Mitrula paludosa). Skutečnost, že jsme kvůli nim museli „až“ do Polska, taktně pomineme.
V závěru nás na farmě Bošina čekal vynikající guláš, takže ono „žrouti“ bylo splněno, zbývá lehce doladit to „houbo“. Příště to určitě vyjde! Pochválit musíme i doprovodný program na afterparty v podobě hudebního kvarteta z Hlavňova. Plus, na pozemku farmy děti, které dělaly průzkum okolí, našly závojenky podtrnky. Nenechme se tedy odradit celkovou nepřízní zevních podmínek a choďme na vycházky, vždycky totiž najdeme nějaká pozitiva.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
PS: Organizace celé akce byla zjevně náročná, neboť hlavní organizátor na závěr vyčerpáním usnul.
Z vyhlášení výsledků fotosoutěže 2023
Fotosoutěž
Markéta Vlčková, 12.5.2024
připravujeme žraut...
foto: Markéta Vlčková
...velmi pečlivě
foto: Markéta Vlčková
úvodní přípitek
foto: Markéta Vlčková
takhle se tu máme
foto: Markéta Vlčková
z prezentace vítězných snímků
foto: Markéta Vlčková
vítězové fotosoutěže ČMS 2023
foto: Markéta Vlčková
Milí všichni,
dne 23. 4. 2024 proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků Fotosoutěže ČMS za rok 2023. Akci jsme pojali jak náleží slavnostně a důvody k oslavám byly nejen proto, abychom poblahopřáli vítězům, ale i proto, že se v našich řadách nachází jeden významný jubilant (o koho jde a kolikáté narozeniny slaví se dočtete v prvním čísle letošního Mykologického sborníku). Jak fotosoutěž dopadla jste se již dozvěděli v tomto článku, zde přikládáme ještě snímek vítězů, kteří se večera zúčastnili (bohužel nemohli přijet všichni) a nějakou tu momentku z celého večera. Věříme, že vás toto sdělení bude motivovat k účasti v letošním ročníku fotosoutěže. Není potřeba se toho bát a ani vkládání fotografií není nijak uživatelsky nepřátelské, takže směle do toho!
Za ČMS,
Markéta Vlčková
PS: Děkujeme Simonovi, že nám poskytl zázemí pro přípravu "žrautu".
PPS: Vzkaz pro feministky v našich řadách: "Holky, snažte se taky, ať pořád nevyhrávaj chlapi!"
Strana 5 / 36, články 41 - 50 / 357
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >