Strana 35 / 36, články 341 - 350 / 354
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >
- 2.6.2019 Myko akce Pozvánka na čtrnáctou jarní přednášku ČMS
- 29.5.2019 Myko akce / Zprávy z akcí Evropský den chráněných území
- 17.5.2019 Myko akce Pozvánka na dvanáctou jarní přednášku ČMS
- 11.5.2019 Myko akce Pozvánka na jedenáctou jarní přednášku ČMS
- 4.5.2019 Myko akce Pozvánka na desátou jarní přednášku ČMS
- 28.4.2019 Myko akce Pozvánka na přednášku ČMS dne 30.4.2019
- 31.3.2019 Myko akce Pozvánka na pátou jarní přednášku ČMS
- 24.3.2019 Myko akce Pozvánka na čtvrtou jarní přednášku ČMS
- 16.3.2019 Myko akce Pozvánka na třetí jarní přednášku ČMS
- 9.3.2019 Myko akce / Zprávy z akcí Zpráva z předjarního pražského terénního průzkumu
Pozvánka na čtrnáctou jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 2.6.2019
Předposlední jarní přednášku bude mít Jan Wipler, který bude hovořit o substrátově specifických diskomycetech.
Substrátová specifita je schopnost využívat a tvořit plodnice na specifickém substrátu jako je například zbytek dřevěného uhlí, jehlice borovice, kravský exkrement či větvička habru. Diskomycety jsou houby vřeckovýtrusé s plodnicí zvané apothecium, tzv. terčoplodé. Když to spojíme dohromady. máme vymezené objekty pro tuto přednášku.
Evropský den chráněných území
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 29.5.2019
Pohled na lom Malá Amerika
foto: Lubomír Opat
Pořadatelé z ČMS
foto: Markéta Vlčková
Expozice donesených hub
foto: Lubomír Opat
Běžnější vystavované druhy
foto: Lubomír Opat
Méně běžné vystavované druhy
foto: Pavel Hruška
Diskuse nad houbami
foto: Lubomír Opat
ČMS jako tradiční partner správy CHKO Český Kras i letos přispěla k programu „Evropského dne chráněných území (EDCHÚ)“ (http://strednicechy.ochranaprirody.cz/akce-akce/evropsky-den-chranenych-uzemi-aneb-ceskym-krasem-za-hagenem/).
Na stanovišti č. 4 – „Mykologie“ u lomu Malá Amerika jsme prezentovali aktuálně rostoucí houby, které lze v Českém Krasu nalézt. Expozice čítala úctyhodných 73 druhů hub (viz přiložený seznam). Pro pořádek nutno dodat, že větší část hub musela být dovezena z jiných lokalit, neboť v Českém Krasu zatím houby moc nerostou. V posledních letech zde panovaly nepříznivé podmínky (nedostatek srážek), což nepříznivě poznamenalo růst hub, a to nejen začátkem letní sezóny.
Účastníci akce byli samozřejmě nadšeni vystavovanými hřibovitými houbami. Pozornost širší veřejnosti vzbudily i hojně rostoucí čirůvky májovky, závojenky podtrnky a muchomůrky růžovky. Hojně se diskutovalo i o hnojnících a pečárkách. Návštěvníci si také mohli prohlédnout i méně obvyklé houby, jako jsou například chřapáče, řasnatky, vláknice, třepenitky a další.
Členové ČMS ochotně a rádi zodpovídali dotazy účastníků i náhodných kolemjdoucích ohledně jedlosti, růstu a ekologie hub.
Počasí nám po celou dobu přálo a zcela jistě mělo vliv i na počet lidí, kteří se EDCHÚ zúčastnili. Když jsme v 15:30 rozdali poslední razítka opožděným účastníkům, tak nám přišlo skoro líto, že už je konec. Těšíme se tedy na další ročník a doufáme, že bude příští rok více vláhy a že bude možno sbírat většinu druhů hub přímo v Českém Krase.
Za ČMS Markéta Vlčková a Lubomír Opat
Pozvánka na dvanáctou jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 17.5.2019
V přednášce Vavřince Klenera "otravy jarními askomycety" si podrobněji představíme pozoruhodný fenomén otrav ucháčem obecným, touto nebezpečnou houbou, jež ovšem dlouho byla a místy dosud je sbírána pro kuchyňské využití. Je třeba obávat se i konsumace jiných druhů ucháčů a destic? Též na tuto otázku se zaměříme. Dále budou rozebrány současné poznatky k občasnému výskytu obtíží po požití další osvědčených jedlých jarních hub - smržů a kačenek.
Pozvánka na jedenáctou jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 11.5.2019
ve které Jan Matouš představí auditoriu kyjankovité houby.
Kyjankovité houby lučních společenstev jsou krásnou a zajímavou, přesto stále poněkud přehlíženou skupinou často nesnadně odlišitelných taxonů. V posledních několika letech se však zájem o jejich studium pomalu zvyšuje a přibývá zajímavých nálezů i nových druhů. S jakými taxony, běžnými i vzácnými se můžeme na území České republiky setkat, kde je najít a jak je určovat?
Pozvánka na desátou jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 4.5.2019
Pavel Hruška s Alešem Vítem přiblíží posluchačům bohatý svět dřevních hub, které jsou běžnými houbaři často opomíjené, přesto že se mezi nimi vyskytuje řada jedlých a velmi chutných druhů. Znalost dřevních hub umožní nadšeným houbařům – konzumentům sbírat houby i mimo hlavní sezónu a za méně příznivých podmínek, neboť dřevní houby jsou přeci jen odolnější a méně náročné na zevní podmínky než houby například mykorhizní či terestrické a vyrůstají prakticky po celý rok. Autoři představí jak běžné jedlé dřevní houby rostoucí na našem území, tak i podobné dřevní houby nejedlé nebo jedovaté, jejichž sběru je třeba se vyvarovat.
Těšíme se na vaši účast.
Pozvánka na přednášku ČMS dne 30.4.2019
Myko akce
Markéta Vlčková, 28.4.2019
V pořadí již devátou jarní přednášku ČMS bude mít RNDr. Libuše Kotilová z Třeboně. Téma přednášky je: "Růst hub na příkladu pavučince bažinného". Autorka přednášky v čase sledovala okolní vlivy na růst hub, konkrétně pavučince bažiného: V rámci 10 letého cyklu pozorování drobného pavučince bažinného a měření meteorologických veličin bylo možné statisticky vyhodnotit vliv teploty vzduchu a tlaku par na počátek růstu této houby. Vzhledem ke konstantní vlhkosti substrátu ovlivnily tyto veličiny také množství vyrostlých plodnic v daném roce a rovněž velikost plodnic. Měření se uskutečnila ve výtopě rybníka Rožmberk a jde o jedinečné výsledky z terénu, mimo laboratoř.
Těšíme se na vaši účast.
Pozvánka na pátou jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 31.3.2019
Lucie Zíbarová, Houby Dokeska.
"Přednáška se zabývá bohatou mykoflórou oblasti okolí Doks, které autorka navštěvuje již déle než deset let. Houby jsou posluchačům představeny po jednotlivých biotopech charakteristických pro dané území a to druhy zde běžné, jakož i ty vzácné a neobvyklé."
Pozvánka na čtvrtou jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 24.3.2019
Rádi bychom vás pozvali přednášku Mgr. Petra Hroudy. Přednáška zachycuje stručný průřez světem hub: od mikroskopických k "velkým" houbám, od spájivých k stopkovýtrusným, od vláken k plodnicím - rozmanitost houbových struktur, jejich utváření, vývoj a růst na pár desítkách příkladů.
Pozvánka na třetí jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 16.3.2019
Vladimír Antonín: Naše druhy muchomůrek (Amanita Pers. s. l.)
V přednášce budou posluchači seznámeni s našimi druhy muchomůrek s poukazem na některé další druhy v ostatních částech Evropy. U jednotlivých druhů budou shrnuty jejich hlavní rozlišovací znaky a ekologie. Jelikož mezi muchomůrkami jsou i druhy způsobující otravy, bude důraz kladen rovněž na znaky umožňující jejich bezpečné rozeznání.
Zpráva z předjarního pražského terénního průzkumu
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 9.3.2019
účastníci průzkumu
foto: Ivana Vítová
třepenitka cihlová (Hypholoma lateritium)
foto: Miroslav Sekera
terčenka popelavá (Mollisia cinerea)
foto: Miroslav Sekera
urnička pohárovitá (Urnula craterium)
foto: Markéta Vlčková
ostnateček křehký (Dentipellis fragilis)
foto: Petr Souček
ostnateček brvitý (Steccherinum fimbriatum)
foto: Lubomír Opat
pórnovitka drobnopórá (Schizopora flavipora)
foto: Pavel Hruška
šedopórka zakouřená (Bjerkandera fumosa)
foto: Aleš Vít
struhák blanitý (Radulomyces molaris)
foto: Petr Souček
kornatka dubová (Peniophora quercina)
foto: Lubomír Opat
rážovka houbová na korovitce tečkované (Nectria episphaeria & Diatrype stigma)
foto:Petr Souček
rážovka houbová na korovitce tečkované
foto: Petr Souček
miskovitka černavá (Patellaria atrata)
foto: Petr Souček
miskovitka černavá (Patellaria atrata)
foto: Petr Souček
První letošní terénní průzkum, jehož cílem bylo zajistit kvalitní demonstraci aktuálně rostoucích druhů hub na přednáškách ČMS a také naplánovat terénní poznávací vycházky ČMS v Praze, proběhl v neděli 3.3. 2019 v pražské Hostivaři pod vedením Pavla Hrušky.
Vzhledem k chronickému suchu, které v Praze a středních Čechách panuje, jsme nalezli povětšinou pouze dřevní nekloboukaté druhy hub, které jsou k suchu nejodolnější. Kloboukatých hub a předjarních askomycet jsme viděli naprosté minimum (seznam všech nálezů je zde). Jednou ze světlých výjimek byla vzácná urnička pohárová, která se v Hostivařském lesoparku běžně vyskytuje. K vzácnějším nálezům patří i „dřevní houba“ ostnateček křehký. Oba tyto druhy jsou zařazeny do Červeného seznamu makromycetů.
Dřevní houby sice nepatří k těm, které by oslovily praktické houbaře, nicméně mohou být zajímavé a estetické, jak dokládají některé fotografie pořízené průzkumníky.
Pro účely demonstrace byly houby, které se nepodařilo určit v terénu, dourčeny později, v některých případech s dopomocí externích spolupracovníků, kterým tímto děkujeme. Napříště doufáme, že se počasí umoudří a že začnou růst i druhy využitelné pro sběr a kuchyň. Situaci v Praze budeme nadále sledovat a poznávací vycházky se pokusíme naplánovat tak, aby byly atraktivní i pro širší houbařskou veřejnost. Snad nám bude počasí přát.
Strana 35 / 36, články 341 - 350 / 354
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >