ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Seznam článků autora Markéta Vlčková

Strana 3 / 36, články 21 - 30 / 357

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   > 

článek  Pozvánka na říjnovou vycházku ČMS 2024

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 6.10.2024

mapka trasy

mapka trasy

Šárka na podzim - foto: Markéta Vlčková

Šárka na podzim
foto: Markéta Vlčková

kdo ji najde první, dpostane odměnu - foto: Lubomír Opat

kdo ji najde první, dpostane odměnu
foto: Lubomír Opat

úchvatná cena pro vítěze

úchvatná cena pro vítěze

Vážení přátelé,

zveme vás na říjnovou vycházku do pražské Šárky, která se bude konat v sobotu 19.10.2024. Sraz je v 10:00 (jako vždy) u restaurace McDonalds´ (jako vždy…). Dopravní spojení si myslím snadno zjistíte sami, kdyby chtěl někdo nápovědu, nechť napíše. V plánu je projít místní louky a remízky, trasa je rovněž identická s těmi minulými. Uvidíme, co nám situace přinese. Vzhledem k aktuálnímu více než dobrému růstu hub by to nemuselo být vůbec marné.

Na výstavě v Karlíně jsme získali zpětnou vazbu od účastníků minulé vycházky. Zdála se jim málo akční a požadovali soutěž. Nu nešť, mají ji mít (a běda, jestli nedorazí). Oficiálně tedy vyhlašuji, že první, kdo najde muchomůrku zelenou, dostane horalku (pokud ji tedy nezapomenu doma…). Přeji všem soutěžícím hodně štěstí.

Těšíme se na vás,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Jaká byla mykosituace v Klánovicích na konci září?

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 6.10.2024

předstartovní přípravy - foto: Markéta Vlčková

předstartovní přípravy
foto: Markéta Vlčková

kupředu vstříc houbám - foto: Markéta Vlčková

kupředu vstříc houbám
foto: Markéta Vlčková

jé, to je hezké...co to je? - foto. Markéta Vlčková

jé, to je hezké...co to je?
foto. Markéta Vlčková

já vám to říkala... - foto: Markéta Vlčková

já vám to říkala...
foto: Markéta Vlčková

společně v cíli - foto: Markéta Vlčková

společně v cíli
foto: Markéta Vlčková

čirůvka modřínová (Tricholoma psammopus) - foto: Markéta Vlčková

čirůvka modřínová (Tricholoma psammopus)
foto: Markéta Vlčková

hnědák Schweinitzův (Phaeolus schweinitzii) - foto: Markéta Vlčková

hnědák Schweinitzův (Phaeolus schweinitzii)
foto: Markéta Vlčková

klouzek sličný (Suillus grevillei) - foto: Markéta Vlčková

klouzek sličný (Suillus grevillei)
foto: Markéta Vlčková

kozák březový (Leccinum scabrum) - foto: Markéta Vlčková

kozák březový (Leccinum scabrum)
foto: Markéta Vlčková

pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum) - foto: Markéta Vlčková

pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum)
foto: Markéta Vlčková

hnojníků jak naseto (Coprinellus domesticus cf.) - foto: Markéta Vlčková

hnojníků jak naseto (Coprinellus domesticus cf.)
foto: Markéta Vlčková

bude guláš? - foto:Markéta Vlčková

bude guláš?
foto:Markéta Vlčková

Zdravíme všechny houbové nadšence,

ve středu 25.9.2024 jsme uspořádali další mykologickou vycházku pro naše členy, nečleny, no jednoduše pro všechny, kteří sdílí naše nadšení pro makromycety. Termín i lokalitu jsme zvolili dle již několik let zavedených zvyklostí – koncem září se před pražskou výstavou chodí do Klánovic, protože je to prostě nejlepší. A nejinak tomu bylo i letos. Zatímco v Motole se houby teprve opatrně objevovaly, na Smíchově nebylo skoro nic a Chuchle byla také marná, Klánovický les nás nezklamal. Průběžně se nás sešlo skoro dvacet a vytvořili jsme tak efektivní sběrný tým, který nemalou měrou přispěl k expozici výše zmíněné výstavy.

Viděli jsme poměrně dosti drobných „podešťových“ hub z rodů helmovka (Mycena), penízovka (Gymnopus), křehutka (Psathyrella), hnojník (no, to bychom tu byli dlouho...) a taky roztomilé kalichovky oranžové (Rickenella fibula). Některé z těchto hub se povedlo na místě určit i do druhu a některé, jak už to bývá, jsme prostě nedali. Potěšilo nás velmi, že i přes poněkud pesimistické zprávy od naší předsunuté hlídky (v osobě Tomáše Pavelky – díky Tome), která se uvolila v neděli udělat průzkum, se za těch několik dnů uspokojivě rozrostly i houby mykorhizní.

Účastníci vycházky mohli vidět více než 90 druhů hub, což je na necelé 3 hodinky na trase, která tam i zpět čítá jen něco přes 2 kilometry, velmi slušné. Nejzajímavější houbu jsme našli hned v začátku, a byla jí čirůvka modřínová (Tricholoma psammopus), zařazená do Červeného seznamu jako zranitelný druh (VU). Z jedovatých hub jsme viděli například muchomůrku citrónovou (Amanita citrina), vláknici zemní (Inocybe geophylla), třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare), helmovku ředkvičkovou (Mycena pura) nebo hlinák červenající (Hapalopilus nidulans). Všechny nadchl malinkatý askoušek na tlejícím dřevě, na který museli koukat lupou a který jsme bohužel neurčili (protože to v terénu jednoduše není možné). Nechyběly ani jedlé druhy. Hojně rostly různé pýchavky, klouzky sličné (Suillus grevillei) a kozáky březové (Leccinum scabrum). O poznání méně, ale přesto, rostly další jedlé druhy, jako například hřib smrkový (Boletus edulis) či klouzek kravský (Suillus bovinus), a našli jsme i jednu ošklivou a jednu hezkou plodnici kotrče kadeřavého (Sparassis crispa). Ta ošklivá zůstala in situ, ta hezká putovala na výstavu hub ČMS v Praze (stejně jako větší část nálezů).

Těšíme se na všechny v Klánovicích zase za rok a v mezidobí se poohlédneme po houbách na jiných pražských lokalitách. Rýsuje se vycházka 19. nebo 20. 10. do Šárky či Hvězdy (toto ještě upřesníme podle aktuálního růstu, který je teď hodně dobrý, tak snad to vydrží).

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na výstavu hub a hmyzu resp. hmyzí burzu

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 30.9.2024

redaktorka dostala novou hračku - vytvořeno pomocí DALLE CHAT GTP4

redaktorka dostala novou hračku
vytvořeno pomocí DALLE CHAT GTP4

plakát výstavy

plakát výstavy

Zdravíme všechny milovníky přírody!

Co mají společného hmyzáci a houby? Velmi mnoho, protože příroda je provázaná víc, než bychom mysleli. Pro houbaře konzumenty je spojitost minimálně v tom, že hmyz do hub klade vajíčka, což následně vede k nemilé přítomnosti červíků (ovšem na druhé straně k milému zvýšení obsahu cenných proteinů v pokrmu). Z pohledu konzumentů hub pozitivní role hmyzu spočívá v tom, že je pomocí bezplatného transportu spór pomáhají rozmnožovat. V tomto světle naše spojení s milovníky hmyzu tedy dává smysl a vy můžete být při tom. Pojďte s námi poznávat fascinující svět hub, který nám, kromě dobré večeře z hříbků, dovede připravit nejedno překvapení!

Kdy: 4. – 5. 10. 2024

OTEVÍRACÍ DOBA:

pátek 4. 10. 2024 11.00 - 18.00

sobota 5. 10. 2024 9.00 - 17.00

Kde: Hotel Olympic Congress Tristar, U sluncové 14a, Praha 8.

Pravděpodobně uvidíte i spoustu zajímavých zástupců kmene „členovci“, protože naše expozice je součástí hmyzí burzy. Vstupné na hmyzí burzu činí 150 kč pro dospělce, děti do 150 cm mají vstup zdarma. Výstava hub je v rámci hmyzí burzy zdarma, nicméně je možno dobrovolně přispět na činnost ČMS.

Těšíme se na vás,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na první podzimní přednášku ČMS 2024

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 29.9.2024

z demonstrace hub 2023 - foto: Markéta Vlčková

z demonstrace hub 2023
foto: Markéta Vlčková

Vážení členové ČMS a příznivci hub,

zveme vás na první podzimní přednášku, která se bude konat dne 1.10.2024. Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek ČMS 2024, které je zde.

První a druhá podzimní přednáška jsou tradičně věnovány demonstraci aktuálně rostoucích druhů hub. Většina z vás asi tuší, že s růstem hub je to stejně jako v loňském roce všelijaké, někde rostou více než dobře, ovšem jinde je to neslavné a místy vysloveně mizerné. Nicméně situace je podstatně lepší, než byla při zahájení v loňském roce, takže ukazovat bude co a rozhodně to bude stát za to.

Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny - když si ta houba nebude podobné a nebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit).

Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 1.10.2024,

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na výstavu hub ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 23.9.2024

program pro rok 2024

program pro rok 2024

z výstavy ČMS 2023 - foto: Markéta Vlčková

z výstavy ČMS 2023
foto: Markéta Vlčková

Milí všichni,

naše (myslím tím ČMS) "oficiální" výstava hub v Praze se jako vždy uskuteční koncem září, konkrétně v termínu 27. - .29. 9. 2024 v obřadní místnosti radnice Prahy 13 (tam už to znáte). Opět se pokusíme nabídnout bohatou expozici (což ale nezáleží úplně na nás) a doprovodný program v podobě fotografií, map růstu, posterů, určování hub pro veřejnost, soutěží pro děti, přednášek a tak dále. Vstup na výstavu je zdarma.

Pokud by se naše členská základna chtěla podílet na sběru hub a přípravě, budeme jenom rádi. V tomto případě prosím dejte vědět na e-mail redakce.webu@myko.cz. Snad nám porostou a bude co vystavovat,

držme si palce!

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z Houbařského víkendu na Javorníku

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 23.9.2024

bude to stačit?...spíš ne, přitlačíme - foto: Markéta Vlčková

bude to stačit?...spíš ne, přitlačíme
foto: Markéta Vlčková

expozice připravena! - foto: Markéta Vlčková

expozice připravena!
foto: Markéta Vlčková

slavnostní zahájení - foto: Markéta Vlčková

slavnostní zahájení
foto: Markéta Vlčková

sešlo se nás překvapivě hodně - foto: Markéta Vlčková

sešlo se nás překvapivě hodně
foto: Markéta Vlčková

měli jsme i řízečky - foto: Lubomír Opat

měli jsme i řízečky
foto: Lubomír Opat

ze slavnostního zahájení - foto: Markéta Vlčková

ze slavnostního zahájení
foto: Markéta Vlčková

Dr. Wipler se ujal komentované prohlídky - foto: Markéta Vlčková

Dr. Wipler se ujal komentované prohlídky
foto: Markéta Vlčková

z expozice - foto: Lubomír Opat

z expozice
foto: Lubomír Opat

z expozice - foto: Markéta Vlčková

z expozice
foto: Markéta Vlčková

ze soutěže Miss hřib - foto: Lubomír Opat

ze soutěže Miss hřib
foto: Lubomír Opat

ze soutěže Miss hřib - foto: Markéta Vlčková

ze soutěže Miss hřib
foto: Markéta Vlčková

vítěz soutěže Miss hřib - foto: Markéta Vlčková

vítěz soutěže Miss hřib
foto: Markéta Vlčková

a je to v pytli... - foto: Markéta Vlčková

a je to v pytli...
foto: Markéta Vlčková

sluka svraskalá (Cortinarius caperatus) - foto: Lubomír Opat

sluka svraskalá (Cortinarius caperatus)
foto: Lubomír Opat

voskovka Berkeleyova (Cuphophyllus berkeleyi) - foto: Lubomír Opat

voskovka Berkeleyova (Cuphophyllus berkeleyi)
foto: Lubomír Opat

hřib kovář (Neoboletus luridiformis) - foto: Markéta Vlčková

hřib kovář (Neoboletus luridiformis)
foto: Markéta Vlčková

křemenáč smrkový (Leccinum piceinum) - foto: Markéta Vlčková

křemenáč smrkový (Leccinum piceinum)
foto: Markéta Vlčková

mísenka oranžová (Aleuria aurantia) - foto: Markéta Vlčková

mísenka oranžová (Aleuria aurantia)
foto: Markéta Vlčková

domnělá řasnatka měnlivá (Peziza varia) - foto: Markéta Vlčková

domnělá řasnatka měnlivá (Peziza varia)
foto: Markéta Vlčková

šiškovec černý (Strobilomyces strobilaceus) - foto: Markéta Vlčková

šiškovec černý (Strobilomyces strobilaceus)
foto: Markéta Vlčková

Milí příznivci hub,

zdravíme z Javornické hornatiny, kde se uskutečnil sedmý ročník „Houbařského víkendu na Javorníku“, na kterém se ČMS organizačně podílí. Situace sice nebyla „nadmíru výtečná“, neboť nám deštivé počasí velmi zkomplikovalo sběr hub a znemožnilo pořádání sobotní vycházky (v tomto ohledu jsme uposlechli i výzev hejtmana Jihočeského kraje, a i kdyby nepršelo, vycházka by se nekonala z důvodu rizika pádu stromů). Nicméně, nevzdali jsme se. Houby v blízkém okolí sice rostly slušně, ovšem ne tak v dalekém okolí, kam obvykle také zajíždíme, a na sběr jsme měli prakticky jen jeden a půl dne, kdy zrovna až tak moc nepršelo. Byť nám činčila Michelle v chatě držela své malé palečky, posbírali jsme v blízkém i širším okolí „pouze“ necelých 200 druhů (viz seznam), což řadí naši letošní expozici ke slabším ročníkům (historie zde).

Přes všechny překážky byla expozice důstojná, zahajovací vernisáž velmi příjemná a povedlo se najít i nějakou tu zajímavost. Poměrně bohatá byla expozice hřibovitých druhů (i díky sběrům z Polabí z neděle 8.9.2024) a holubinek (ty byly místní). Hezky se povedly i houby dřevokazné. Jedovaté houby nám moc nevyšly, ale alespoň tu muchomůrku jízlivou (Amanita virosa), která je pro místní lesy typická, jsme nakonec ulovili, byť to byly dvě malé chuděrky podvyživené. K mykologicky zajímavějším exponátům patřila outkovka polní (Dichomitus campestris), voskovky, barevné hřiby z Polabí a lošákovité houby. Zajímavostí byla i řasnatka měnlivá (Peziza varia), která je sice běžná, ale nalezli jsme ji v chatě při vyklízení sklepa, což až tak běžné není.

Do soutěže o Miss hřib bylo přihlášeno sedm krásných smrkových hříbků (Boletus edulis) a cenu za nejkrásnější si odnesl Petr Nenadovič, který je již ve svém věku velkou mykologickou nadějí a na jedničku zvládl i poznávačku. Ta sice nebyla z našeho úhlu pohledu moc těžká, ale mezi ostatními dětmi příliš nefrčela, byť se snažily poznat aspoň něco.

Těšíme se na další ročník a doufáme v poněkud příznivější povětrnostní podmínky. V neposlední řadě bychom chtěli poděkovat všem organizátorům z Javornického rozvojového spolku a také personálu restaurace na Vyhlídce, bez jejichž úsilí a podpory by tato akce nebyla.

Ať rostou!

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pojďte s námi do Klánovic na houby

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 23.9.2024

mapka trasy

mapka trasy

Klánovický les koncem září - foto: Markéta Vlčková

Klánovický les koncem září
foto: Markéta Vlčková

Milí přátelé,

jak již avizoval Filip (zde), plánujeme na konec září mykosběrnou vycházku do Klánovic. Účelem vycházky je nejen seznámit zájemce s tamními zástupci říše Fungi, ale i nasbírat houby na pražskou výstavu, kterou zahájíme o dva dny později v obřadní síni radnice Prahy 13.

Vycházku jsme naplánovali na středeční odpoledne, tedy 25. 9. 2024 od 14:00. Sraz bude klasicky na parkovišti před bývalou restaurací u Dashů. Trasa rovněž není inovativní (viz mapka), terén snese i kočárky. Nezasvěcené upozorňuji, že mykologické tempo je veeeelmi pomalé (byť o něco rychlejší než tempo lichenologické) a na těch 1,5 km budeme potřebovat tak 3 hodinky (kdo to nevydrží, prostě se odpojí, není povinné trasu dokončit).

Na místo se můžete dopravit vlakem, autobusem či autem, parkoviště by mělo být zdarma i ve všední den. Těšíme se na vás!

Markéta Vlčková

PS: Účast není třeba potvrzovat, prostě přijďte. Kdo bude mít zpoždění, dohoní nás bez problémů. (viz mykologické tempo).

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z výpravy plzeňského MK na výstavu hub do Bayerisch Eisenstein

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 22.9.2024

z expozice

z expozice

z expozice

z expozice

z expozice

z expozice

módní doplněk z hub

módní doplněk z hub

překrásné muchomůrky, škoda že nejsou živé..ale za 30 Éček?

překrásné muchomůrky, škoda že nejsou živé..ale za 30 Éček?

jedí veverky smrže?

jedí veverky smrže?

pitný režim je důležitý

pitný režim je důležitý

Milí příznivci hub,

kolegové z MK Plzeň byli frustrováni dlouhodobě špatnou mykosituací v ČR, a tak vyrazili za hranice. Jak jejich výlet dopadl se dozvíte v následujícím sdělení.

Dne 7. září se několik našich členů vypravilo vlakem k našim sousedům do Bavorska. Již několik týdnů jsme byli roztrpčeni dlouhotrvajícím suchem a naprostým půstem výskytu hub v okolí Plzně. Na opačné straně Šumavy byly časté deště a proto byla velmi výstava, která se konala v prostorné Alberlandhalle, velmi bohatá.

V dřevěných kazetách s mechem jsme obdivovali širokou paletu hub: hřibovité, holubinky, ryzce, bedly, čechratky, muchomůrky, pavučince, různé druhy břichatek a další rody, a pak také mnoho dřevních druhů. Shlédli jsme rovněž ukázky ručně malovaných hub na dřevěném podkladu i na spodní straně lesklokorky ploské a také ukázky vzorků barvení tkanin a pletací příze pomocí výtažků z různých druhů hub. Bylo možné zde zakoupit i klobouky a některé další drobnosti z troudnatce kopytovitého. Díky slunnému počasí to byl krásný sobotní výlet.

Zdeněk Hájek,Plzeň

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Holuběnka v novém

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 1.9.2024

oficiální start a přijetí přihlášek do soutěže - foto: Lubomír Opat

oficiální start a přijetí přihlášek do soutěže
foto: Lubomír Opat

romantika byla až kam - foto: Markéta Vlčková

romantika byla až kam
foto: Markéta Vlčková

tak...pište si..tahle houba - Foto: Markéta Vlčková

tak...pište si..tahle houba
Foto: Markéta Vlčková

roztomilé ouško, co dalo klukům zabrat - foto: Martin Kříž

roztomilé ouško, co dalo klukům zabrat
foto: Martin Kříž

tak vpřed - foto: Lubomír Opat

tak vpřed
foto: Lubomír Opat

holubinka Favreova (Russula favrei) - foto: Martin Kříž

holubinka Favreova (Russula favrei)
foto: Martin Kříž

společně u červeného kříže - foto: Markéta Vlčková

společně u červeného kříže
foto: Markéta Vlčková

zelenitka měděnková (Chlorociboria aeruginascens) - foto: Martin Kříž

zelenitka měděnková (Chlorociboria aeruginascens)
foto: Martin Kříž

šupinovka kozincová (Pholiota astragalina) - foto: Martin Kříž

šupinovka kozincová (Pholiota astragalina)
foto: Martin Kříž

šupinovka jedlová (Gymnopilus sapineus) - foto: Markéta Vlčková

šupinovka jedlová (Gymnopilus sapineus)
foto: Markéta Vlčková

pavučinec kozlí (Cortinarius traganus) - foto: Markéta Vlčková

pavučinec kozlí (Cortinarius traganus)
foto: Markéta Vlčková

tak a máme toho dost, kde je hospoda? - foto: Markéta Vlčková

tak a máme toho dost, kde je hospoda?
foto: Markéta Vlčková

nebylo to tak těžké - foto: Markéta Vlčková

nebylo to tak těžké
foto: Markéta Vlčková

rozhodně je o co soutěžit! - foto: Markéta Vlčková

rozhodně je o co soutěžit!
foto: Markéta Vlčková

hustokrutěpřísná porota - foto: Lubomír Opat

hustokrutěpřísná porota
foto: Lubomír Opat

vítězové - foto: Markéta Vlčková

vítězové
foto: Markéta Vlčková

houba za hospodou? - foto: Markéta Vlčková

houba za hospodou?
foto: Markéta Vlčková

kalichovka porostnicová (Loreleia marchantiae) - foto: Markéta Vlčková

kalichovka porostnicová (Loreleia marchantiae)
foto: Markéta Vlčková

uklizeno a zase za rok - foto: Markéta Vlčková

uklizeno a zase za rok
foto: Markéta Vlčková

Milé houbařstvo,

„Broumovská“ Holuběnka, pořádaná doktorem Wiplerem, nám úspěšně přemigrovala z Křinic do Jetřichova a my jsme byli velmi zvědaví, jak jí to bude v novém prostředí slušet. Inu slušelo. V sobotu dne 24. 8. 2024 přilákala více než třicet odvážlivců, kteří se nezalekli této radikální změny a my jsme se k nim s radostí přidali, vzdor poněkud pesimistickým hlášením Dr. Wiplera, že nic neroste (ta jeho páteční SMS opravdu nebyla motivační, citovat ji nebudu). Naštěstí to s oním „nic“ nakonec nebylo až tak žhavé, hub jsme viděli požehnaně. Okruh byl tentokrát co do vzdálenosti celkem benigní, necelých 6 km, což se dá (trasu mapky naleznete zde) a i to úděsné vedro se v lese přežívá docela dobře. Většinu času jsme strávili v Uhlířském údolí, kde je relativně příjemně, drží se vlhkost, a tedy se tam dařilo i houbám

Začátek se nesl v duchu rozličných saprotrofních a lignikolních hub typu penízovka splývavá (Gymnopus confluens), strmělka žebernatá (Infundibulicybe costata), špička obecná (Marasmius oreades), pýchavka stlačená (Lycoperdon pratense), síťkovec načervenalý (Daedaleopsis confragosa), březovník obecný (Piptoporus betulinus) a tak dále. Bylo tam i jedno sympatické ouško, které dalo našim mykologům zabrat, no a stejně nevíme, co je to ono zač (ale na fotce vypadá dobře, uznejte). Po příchodu k „opravdovému“ lesu začalo pozvolna přibývat druhů mykorhizních. A co by to bylo za Holuběnku, aby na ní chyběly holubinky? Nechyběly, naopak co do počtu druhů se jednalo o nejpočetněji zastoupený rod. Seznam bohužel chybí, ovšem odhadujeme, že se různých druhů holubinek našlo něco málo přes dvacet, a to je hodně dobré. Martina Kříže potěšila holubinka Favreova (Russula favrei), byť už byla chuděrka hodně za zenitem, jedlíky pak hojný výskyt holubinky mandlové (Russula vesca).

Ostatní rody a skupiny byly zastoupeny o něco méně, což nás ovšem vzhledem k počasí až tak nepřekvapilo. Našli jsme i nějaké ty hřibovité houby, typické pro tamní lesy, jako je hřib kovář (Neoboletus luridiformis), hřib hnědý (Imleria badia), hřib smrkový (Boletus edulis) nebo hřib kříšť (Caloboletus calopus). Z jedlých druhů potěšily i liška obecná (Cantharellus cibarius) a opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis), jedovaté druhy byly reprezentovány mj. třepenitkou svazčitou (Hypholoma fasciculare), muchomůrkou královskou (Amanita regalis), helmovkou ředkvičkovou (Mycena pura) a pavučincem polokrvavým (Cortinarius semisanguineus). K zajímavějším nálezům patřila zelenitka měděnková (Chlorociboria aeruginascens), patyčka rosolovitá (Leotia lubrica), šupinovka kozincová (Pholiota astragalina) či plaménka jedlová (Gymnopilus sapineus). Jak už to bývá, nejzajímavější houbu, kalichovku porostnicovou (Loreleia marchantiae), jsme nalezli až na dvoře před hospodou.

Po nějakých pěti hodinkách jsme byli zpět v cíli (nebo na startu, jak kdo chce) a mohli jsme pokročit k dalšímu bodu programu, jímž byla určovací soutěž pro veřejnost. Zázemí nám laskavě poskytla Restaurace sv. Magdaléna v Jetřichově plus přilehlý kulturák. Na poznávací soutěž, čítající celkem 32 druhů hub, z nichž 30 bylo demonstrováno během vycházky a dva byly bonusové, si troufla necelá polovina zúčastněných, ale ti, co se odvážili, podali velmi dobré výkony, zejména děti byly moc šikovné. Skóre bylo velmi vyrovnané a doktor Wipler byl spokojen. V kategorii „Děti do 15 let“ se na prvním místě s krásným ziskem 45/64 bodů umístila Mína Štěpánová. V kategorii „Houbožrout“ zvítězila Hana Charvátová se ziskem 59/64 bodů a kategorii „Myko-poradce/vedoucí myko-kroužku“ opanoval, byť těsně, Petr Švehlák s bodovým ziskem 61/64 bodů (v původní zprávě byla jména vítězů uvedena chybně, omlouváme se). Vítězům moc gratulujeme a všechny ostatní účastníky chválíme za velmi dobrý výkon (seznam výherců a jejich skóre, tam kde si to pamatujeme, je přiložen zde). Jak to vypadalo „na bednách“ se můžete podívat na přiložené fotografii (u příležitosti vyhlášení vítězů to tam chvíli vypadalo, jakože přišli fotografové z „ExtraAha!SuperBlesku“, ale byli jsme to jen my).

A co dál? Po tom, co jsme vítězce schlamstli (rozuměj „pomohli zkonzumovat“) ten krásný a chutný dort, už zbývalo jen uklidit a rozloučit se. Tedy na shledanou Holuběnko a uvidíme se zase za rok. A už prosím nikam nemigruj, tady ti to sluší.

Moc se těšíme, že zas porostou!

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Podzimní cyklus přednášek 2024

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 1.9.2024

ilustrační foto z podzimních přednášek

ilustrační foto z podzimních přednášek

ilustrační foto z podzimních přednášek

ilustrační foto z podzimních přednášek

ilustrační foto z podzimních přednášek

ilustrační foto z podzimních přednášek

Všechny příznivce hub zveme na podzimní přednášky ČMS.

Přednášky se konají vždy v úterý od 17:45 do 19:35 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 12 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč za osobu. Z některých přednášek bude pořízen záznam, který bude následně zveřejněn na našem YouTube kanále. Pořízení záznamu je možné pouze se souhlasem přednášejícího, a ne všichni přednášející s pořízením záznamu souhlasí. Informace o tom, zda přednáška bude nebo nebude zveřejněna jsou uvedeny v programu níže. Změna programu může nastat v případě, že by přednášející akutně onemocnět. Pro tyto případy máme připraven rezervní program. Na případné změny programu upozorníme cestou našich webových stránek.

Přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.

Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:

Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.

Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).

Těšíme se na vaši účast,

Za ČMS, Markéta Vlčková

Plakát v pdf ke stažení zde. Podpořeno: DOT/54/12/023340/2023

Datum Téma Přednášející
1.10.2024 Demonstrace aktuálně rostoucích druhů hub výbor ČMS (Praha)
8.10.2024 Demonstrace aktuálně rostoucích druhů hub výbor ČMS (Praha)
15.10.2024 Mističky, pohárky a kalíšky v říši hub Petr Souček (Praha)
22.10.2024 Houby březových porostů a olší Pavel Hruška (Praha)
29.10.2024 Podzimní prázdniny nekoná se
5.11.2024 111 druhů, které by mohl znát každý houbař Oldřich Jindřich (Hořovice)
12.11.2024 Určování lupenatých hub do rodů 4 Jiří Burel (Jihlava)
19.11.2024 Houby vázané na vrby Aleš Jirsa (Strakonice)
26.11.2024 Za houbami po svazích Hřebečského hřbetu Petr Zehnálek (Praha)
3.12.2024 Holubinky a ryzce Broumovska Jan Wipler (Broumov)
10.12.2024 Aktualizovaný červený seznam makromycetů Lucie Zíbarová (Ústí nad Labem), Tereza Tejklová (Pardubice)
rezerva dle provozních možností ČMS výbor ČMS (Praha)

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

Strana 3 / 36, články 21 - 30 / 357

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   > 

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Příspěvky a předplatné 2025

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

Varování před "cukrovinkami" s muscimolem

ČMS důrazně varuje před požíváním různých komerčně dostupných cukrovinek, které obsahují různé extrakty z hub a které bývají označeny jako "magic", "psychedelic", "legal" a podobně. Více informací nejdete ve výše odkazovaném článku.

Akce ČVSM "Krása papíru"

Možnost dokoupit starší i novější čísla České mykologie / Czech Mycology a Mykologických listů na doplnění knihovny - více informací zde.

Kudy z nudy?

Naše akce nyní najdete také na portálu CzechTourism Kudy z nudy.

Kudyznudy.cz – tipy na výlet

Ještě nemáte speciální čtyřčíslo 100. ročníku Mykologického sborníku?

Co je v něm a jak si ho můžete objednat zjistíte zde.

titulní strana Mykologického sborníku 2023

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Radulomyces molaris
struhák blanitý

Skeletocutis amorpha
kostrovka beztvará

Exidia truncata
černorosol uťatý

Schizophyllum amplum
mušlovka plstnatá

Pleurotus ostreatus
hlíva ústřičná

Merismodes confusa

Serpula himantioides
dřevomorka lesní

Helvella crispa
chřapáč kadeřavý

Pleurotus ostreatus
hlíva ústřičná

Isaria farinosa

Ramariopsis minutula
kuřinec drobný

Ramariopsis crocea
kuřinec šafránový

Rugosomyces carneus
čirůvka masová

Camarophyllopsis schulzeri
voskovečka Schulzerova

Schizopora flavipora
pórnovitka drobnopórá

Odontia fibrosa
vatička vláknitá

Ramaria flavescens
kuřátka žlutavá

Ramaria flavescens
kuřátka žlutavá

Parasola plicatilis
hnojník řasnatý

Hypomyces lateritius
nedohub cihlový

Agrocybe vervacti
polnička úhorová

Cantharellus cibarius
liška obecná

Porphyrellus porphyrosporus
hřib nachovýtrusý

Amanita spadicea
muchomůrka datlová

Russula vinosa
holubinka tečkovaná

Hohenbuehelia tremula
hlívička Rickenova

Steccherinum ochraceum
ostnateček okrový

Melanoleuca verrucipes
tmavobělka bradavčitá

Phallus impudicus
hadovka smrdutá

Tremella mesenterica
rosolovka mozkovitá

Calyptella capula
číšoveček kápovitý

Peziza arvernensis
řasnatka lesní

Dacrymyces stillatus
kropilka rosolovitá

Mycena olivaceomarginata
helmovka hnědobřitá

Arrhenia spathulata
mecháček lopatkovitý

Melastiza cornubiensis
mistička oranžová

Mycena leptocephala
helmovka ojíněná

Mycena megaspora
helmovka velkovýtrusá

Clavariadelphus ligula
kyj jazýčkovitý

Schizopora flavipora
pórnovitka drobnopórá

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .