Strana 29 / 36, články 281 - 290 / 352
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >
- 30.9.2021 Myko akce / Zprávy z akcí Ohlédnutí za mykologickou vycházkou do Klánovic
- 20.9.2021 Aktuality Pozvánka na výstavu České mykologické společnosti v Praze 2021
- 13.9.2021 Myko akce Podzimní houbařská vycházka pro veřejnost
- 6.9.2021 Přednášky Podzimní cyklus přednášek
- 22.8.2021 Myko akce Pozvánka na Křinickou Hlouběnku
- 30.6.2021 Myko akce / Zprávy z akcí Z červnové vycházky MK Hořovice
- 6.6.2021 Aktuality On- line přednáška o jedovatých houbách
- 6.6.2021 Myko akce Vycházka hořovického mykologického kroužku
- 27.5.2021 Myko akce / Zprávy z akcí Odemykání lesa na Broumovsku
- 25.5.2021 Přednášky Anotace ke dvanácté přednášce ČMS
Ohlédnutí za mykologickou vycházkou do Klánovic
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 30.9.2021
na (opožděném) startu
foto: Markéta Vlčková
první zastávka (po 20 metrech v lese)
foto: Markéta Vlčková
určujeme v terénu
foto: Markéta Vlčková
fakt lakovka
foto: Filip Zíka
šupinovka tmavošupinná (Pholiota jahnii)
foto: Markéta Vlčková
hřib příživný (Pseudoboletus parasiticus)
foto:Markéta Vlčková
stateční, co došli do cíle (1,5 km:-))
foto: Markéta Vlčková
a teď hurá na oběd
foto: Markéta Vlčková
už jsme skoro v cíli
foto: Markéta Vlčková
rozlučka před restaurací
foto: Markéta Vlčková
Po delší přestávce, jejíž důvody asi netřeba vysvětlovat, se dne 25.9.2021 uskutečnila mykologická vycházka pro veřejnost. Jednou z tradičních lokalit, kam členy ČMS a další zájemce o houby na vycházky zveme, jsou klánovické lesy.
Začali jsme poněkud dobrodružně, neboť vlakové spojení z důvodu závady na trati nefungovalo optimálně, a v době plánovaného startu sedělo vrchní velení vycházky ve vlaku asi půl kilometru od místa srazu. Naštěstí na místě byla již jedna z organizátorek, která jela autem, a která čekající ukonejšila, že se rychlostí závodního hlemýždě blížíme (díky Evo😊).
S drobným zpožděním čítajícím 30 minut jsme skutečně vyrazili po dříve naplánované trase (viz mapka) v počtu celkem hojném. Účastníci byli na začátku varováni, že se půjde mykologickým tempem (tzn. něco od stání na místě až po max. rychlost 1 km za hodinu - my jsme se nakonec drželi průměru 0,5 km za hodinu), ale ne všichni tomu věřili, takže se vycházka neobešla beze ztrát. Někdo to vzdal v půlce trasy (0,5 km od startu) a někdo se ztratil v klánovických mokřadech. Na chvíli jsem měla strach o naši mladou umělkyni Irinu, kterou jsem celou hodinu neviděla (naštěstí se pak našla i s houbami). Ztráty na prvních dvaceti metrech trasy nepřesáhly povolených 10%, takže bylo vše v pořádku. V průběhu vycházky jsme se snažili podávat výklad o houbách, které aktuálně rostly a je nutno podotknout, že na rozdíl od jiných lokalit v Praze, v Klánovicích houby byly. Oficiálně jsme zaznamenali 69 druhů, neoficiálně to bylo pravděpodobně o několik jednotek více.
Kromě osvěty bylo účelem vycházky nasbírat exponáty na výstavu hub v Praze, což se myslím podařilo bezchybně. Zejména dětští účastníci se tohoto úkolu zhostili s nadšením a neustále nosili pěkné plodnice různých druhů holubinek, muchomůrek, lakovek a dalších (přiznávám, hadovky smrduté jsme si odložili u cesty a při zpáteční cestě jsme na ně jaksi záměrně zapomněli). Jedna malá slečna dokonce donesla i rovetku pýchavkovitou, což zasluhuje ocenění za postřeh. Cestou jsme viděli vesměs běžné druhy, které jsme na lokalitách očekávali, překvapení se nekonalo žádné. Účastníky, kteří si přišli pro večeři, velmi potěšily kotrče kadeřavé, pstřeň dubový a jedlé druhy holubinek. Ty, kteří dají na estetiku, jistě potěšila šupinovka tmavošupinná.
Vycházku jsme oficiálně rozpustili ve 12:45 a neoficiálně zakončili o hodinu později v restauraci u Daschů, kde se sice oproti letům minulým o něco zlepšila obsluha, ale zase bohužel o něco zhoršila kuchyně (asi takhle - před dvěma lety bych tu restauraci doporučila trpělivým přátelům, dnes asi jen nepřátelům).
Po obědě jsme se zbytkem organizačního týmu vyrazili na lov muchomůrky zelené, která naštěstí rostla spořádaně na svém místě a jako bonus se povedlo najít i hřib medotrpký.
Věříme, že se vycházka líbila a že všichni byli spokojeni. Další vycházky, které v průběhu podzimu plánujeme, budou avizovány na našich webových stránkách cca 4 – 5 dnů dopředu. Dříve to nelze za a) kvůli nepředvídatelnosti růstu hub, no a za b) kvůli setrvalému stavu pandemické pohotovosti, nebo co to vlastně teď máme.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na výstavu České mykologické společnosti v Praze 2021
Aktuality
Markéta Vlčková, 20.9.2021
Vážení příznivci hub a houbaření,
po roční přestávce, dané epidemiologickou situací, bychom vás rádi pozvali na výstavu hub, kterou pořádá ČMS za podpory radnice Prahy 13.
Termín a místo konání
Neděle 26.9. až úterý 28.9. v obřadní síni radnice Prahy 13 - Sluneční náměstí 2580/13, v přízemí.
V sobotu 25.9. se uskuteční již avizovaná vycházka pro veřejnost do klánovických lesů, jejímž cílem bude mimo jiné i sběr exponátů pro expozici.
Výstava bude zahájena v neděli 26.9. ve 12 hodin. Kromě expozice čerstvých hub budou vystaveny i fotografie vítězů starších ročníků fotosoutěže, a také malby nadějné mladé umělkyně Iriny Antonets.
V průběhu výstavy budou přítomni mykologové, kteří vám určí donesené houby a pro děti bude připravena poznávací soutěž.
Každý den bude zakončen osvětovou přednáškou a v průběhu nedělního odpoledne vystoupí od 17 h i výše zmíněná umělkyně Irina Antonets se svým hudebně-vizuálním programem.
Doprovodný program:
- Neděle 26.9. 17:00 - 17:30 Vizuálně hudební performance Iriny Antonets
- Neděle 26.9. 17:45 - 19:00 Přednáška "Jak na houby ve městě" - Markéta Vlčková a Lubomír Opat
- Pondělí 27.9. 17:45 - 19:00 Přednáška "Otravy houbami I" - Markéta Vlčková
- Úterý 28.9. 16:45 - 18:00 Přednáška "Otravy houbami II" - Markéta Vlčková
Prodej triček s houbovými motivy
Na výstavě je možné zakoupit trička s houbovými motivy, které pro ČMS navrhla Irina Antonets.
Na vaši účast se těšíme.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Přílohy: Plakát ke stažení
Podzimní houbařská vycházka pro veřejnost
Myko akce
Markéta Vlčková, 13.9.2021
Vážení členové ČMS a další příznivci hub,
v sobotu 25.9.2021 máme v plánu uspořádat mykologickou vycházku pro veřejnost. Po zvážení situace jsme se rozhodli, že vyrazíme do klánovických lesů. Sraz bude mezi 9:45 - 10:00 na parkovišti před restaurací U Daschů (viz mapka)
Dopravní spojení, které jsem dohledala:
Bus 221:
Černý Most: 9:32 - Nádraží Klánovice - sever: 9:58
Vlak OS 8605:
Masarykovo nádraží: 9:25 - Praha-Klánovice: 9:44
Autem: lze (kudy, to se domluvte s navigací :-)), parkoviště by o víkendu mělo být zdarma
Vyrazíme směr západ až k ulici Pilovská a zkontrolujeme okolí Blatovského potoka (náročnost terénu: po rovině, trasu celkem odhaduji na něco přes 3 km, terén pro kočárky horší, ale dá se, pokud pojedou po cestě a nepojedou s námi do terénu a mokřadů). Na této trase je na celkem malém prostoru značná diverzita ekosystémů a lokálních biotopů a tedy nejvyšší šance najít široké spektrum druhů hub.
Kromě osvětové činnosti bude účelem i sběr exponátů na výstavu hub, která se bude konat v termínu 26. - 28.9. a na kterou jste také všichni srdečně zváni.
Vycházku je možno zakončit společným pozdním obědem, ale toto obvykle moc nevychází. Obvyklý průběh je, že účastníci odcházejí v momentě, kdy mají pocit, že už jsou houbami saturovaní. Oficiální zakončení bych viděla kolem 14:30, uvidíme, kdo vydrží :-).
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Podzimní cyklus přednášek
Přednášky
Markéta Vlčková, 6.9.2021
Všechny příznivce hub zveme na podzimní cyklus přednášek, který se doufáme uskuteční již prezenčně.
Přednášky se konají vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč per capita. Pro naše členy, kteří se nemohu zúčastnit prezenčních přednášek, plánujeme (pokud to technika a Aštar Šeran dovolí) pořídit záznam z prezentací, který bude dostupný on-line na našem YouTube kanále. Záznamy se pokusíme uveřejnit co nejdříve po přednášce. Živý přenos v reálném čase se nám bohužel z technických důvodů zajistit nepodaří.
Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem (nejlépe již v 17:15), abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Z hlediska epidemiologické situace předpokládáme z vašich řad dodržování systému T-N-O (tedy že všichni návštěvníci budou v případě kontroly schopni doložit doklad o prodělaném negativním testu, prodělané nemoci nebo očkování). Aktuální situace je taková, že bychom měli mít v průběhu akce všichni, kromě přednášejícího, ochranu dýchacích cest a od 1.11.2021 budeme muset kontrolovat i ony certifikáty. Prosíme vás v tomto směru o součinnost a schovívavost, protože pokutu si dovolit platit nemůžeme. Každopádně ti z vás, kteří budou sledovat přednášku ze záznamu doma a zároveň mají psa, nemusejí mít ani respirátor, ani certifikát :-).
Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Program přednášek je uveden v tabulce níže, pro zájemce je přiložen i plakát.
V případě potřeby jsme připraveni na switch do on-line režimu, v tomto případě se ovšem program může změnit. Pro aktuální informace sledujte prosím naše webové stránky.
Na vaši účast se každopádně těšíme.
Datum | Téma | Přednášející |
---|---|---|
5.10.2021 | Členská schůze ČMS | členové ČMS |
12.10.2021 | Demonstrace hub | členové ČMS |
19.10.2021 | Demonstrace hub | členové ČMS |
26.10.2021 | Houby okolí Radotína | Filip Zíka, Praha |
2.11.2021 | Ekologie mykoparazitických druhů | Jan Wipler, Broumov |
9.11.2021 | Ascomycety | Oldřich Jindřich, Hořovice |
16.11.2021 | Když houby pláčou | Petr Souček, Praha |
23.11.2021 | Jedlé plísně v kuchyni a chuť umami | Vladimír Sojka, Beroun |
30.11.2021 | Příroda a houby Jižní Koreje | Vladimír Antonín, Brno |
7.12.2021 | Za houbami do Labského dolu | Tereza Tejklová, Pardubice |
14.12.2021 | Houby Prahy | Jaroslav Landa, Lubomír Opat, Praha |
rezerva | Jedlé lupenaté houby (podzim) | Markéta Vlčková, Praha |
Pozvánka na Křinickou Hlouběnku
Myko akce
Markéta Vlčková, 22.8.2021
Mykologická organizace Broumov zve všechny příznivce hub na první ročník exkurze "Křinická holuběnka". Akce se bude konat v sobotu 28.8.2021 pod vedenm RNDr. Jana Wiplera. Více indormací nalezente v pozvánce.
Na vaši účast se těšíme!
Za ČMS, Markéta Vlčková
Z červnové vycházky MK Hořovice
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 30.6.2021
velitelé výpravy
foto: Markéta Vlčková
demonstrace hub
foto: Markéta Vlčková
pohled z vyhlídky
foto: Lubomír Opat
nejvytrvalejší účastníci
foto: Oldřich Jindřich
V neděli 20.6.2021 se uskutečnil houbový výlet MK Hořovice. I přes tropické vedro se nás sešlo 17 výletníků, pět na společné fotografii chybí, spěchali na vlak. Cesta vedla chladivým lesem a nalezeno bylo 15 druhů hub, což je na polovinu června málo, ale letos je opožděný i růst hub. Nálezy jsme sbírali a ke konci výletu byly O.Jindřichem demonstrovány. Mykologicky zajímavý nález nebyl žádný, ale některé účastníky potěšily bohaté nálezy hřibů dubových a holubinek doupňákových. Vraceli jsme se lokálkou podle klikatého toku řeky Berounky.
Na další vycházky s MK Hořovice se těší,
Oldřich Jindřich
On- line přednáška o jedovatých houbách
Aktuality
Markéta Vlčková, 6.6.2021
Zdravím všechny příznivce hub a houbaření,
COVIDOVá pandemie vedla k navázání spolupráce se spřátelenými na přírodu zaměřenými subjekty, jako je například Botanická zahrada v Praze. ČMS přislíbila připravit v rámci jejich programu "Jedovatá sezóna" přednášku na téma jedovaté houby. Pro členy ČMS tam pravděpodobně nebude nic nového a objevného (budeme se držet naprostých základů typu muchomůrka zelená), přesto, kdyby měl někdo o přednášku zájem přikládám odkaz.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Vycházka hořovického mykologického kroužku
Myko akce
Markéta Vlčková, 6.6.2021
Zveme Vás na vycházku MK Hořovice, která se bude konat v neděli 20.6. Trasa je plánována na 9 km, po celou dobu se sbíráním a určováním hub.
Za MK Hořovice,
Oldřich Jindřich
Odemykání lesa na Broumovsku
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 27.5.2021
Broumovsko...
foto: Markéta Vlčková
...je opravdu krásné
foto: Markéta Vlčková
bloudíme v bažině
foto: Markéta Vlčková
stále bloudíme v bažině
foto: Markéta Vlčková
ušíčko černé (Pseudoplectania nigrella)
foto: Markéta Vlčková
smrž obecný (Morchella esculenta)
foto: Markéta Vlčková
společné foto z výpravy
Pavel Mornštajn
Doktor Wipler uspořádal v tomto roce již druhé otevírání lesa, tentokrát hlavně pro ty, kteří mají rádi houby pro kuchyň, na své si ovšem přišli i zájemci o "nekonvenční" druhy hub. Účastníci měli možnost projít se v krásné přírodě CHKO Broumovsko, konkrétně v okolí Vernéřovic. Počasí nám přálo, i když v dopoledních hodinách foukal nepříjemný studený vítr. Přibližně osmikilometrový okruh zavedl účastníky na různé biotopy a byl naplánován tak, aby byla zajištěna vysoká diverzita a tím i šance najít co nejvíce druhů hub.
Z jedlých druhů zcela jistě nejvíce potěšil smrž obecný a čirůvka májovka (asi 4 plodnice, které jsme sklidili někomu na zahradě, podotýkám, že se souhlasem onoho majitele zahrady). Méně nároční konzumenti se spokojili s chorošem šupinatým, uchem Jidášovým či křehutkou šedohnědou jarní. Z jedovatých jarních druhů se hojněji vyskytoval ucháč obecný (první lokalita opět u někoho na zahradě, naštěstí ten někdo asi nebyl doma a z pozemku nás nevyhodil) a závojenka jarní. Z nejedlých kloboukatých druhů byla k vidění například helmovka šiškomilná, z dřevních (a tedy pro „konzumenty“ nezajímavých) druhů pak například kornice otrubičnatá či outkovka vonná, která je za čerstva krásně cítit anýzem, nebo dřevomor červený, který louhuje hnědooranžové pigmenty do roztoku KOH.
Doktor Wipler znovu prokázal svou výjimečnou schopnost podat poutavě výklad i o konvenčně „nejedlých, a tedy "nezajímavých druzích hub“. Celkově byla atmosféra nadmíru příjemná, a i přes ztížené podmínky věřím, že si účastníci akci užili a Dr. Wiplerovi patří poděkování za jeho nadšení a snahu nás v této těžké době vyvést z domovů do přírody.
Za ČMS, Markéta Vlčková
Anotace ke dvanácté přednášce ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 25.5.2021
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
Pavel Hruška uzavře jarní cyklus přednášek sdělením na téma "Dřevokazné houby ovocných stromů". Pavel Hruška v přednášce představí pro některé možná překvapivě druhově bohatou mykoflóru, která má afinitu k ovocným stromům. Přednáška je určena všem zájemcům o houby a také všem vlastníkům zahrádek s ovocnými stromy.
Těšíme se na Vaši účast!
Strana 29 / 36, články 281 - 290 / 352
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >