Strana 27 / 36, články 261 - 270 / 354
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >
- 29.11.2021 Přednášky Přednáška 30.11.2021: ZMĚNA PROGRAMU!
- 25.11.2021 Přednášky Pozvánka na sedmou podzimní přednášku ČMS
- 22.11.2021 Myko akce / Zprávy z akcí Z podzimní vycházky do pražské Šárky
- 22.11.2021 Myko akce Pozvánka na Jetřichovské pomrazkobraní
- 22.11.2021 Myko akce / Zprávy z akcí Ze zavírání lesa na Broumovsku
- 19.11.2021 Aktuality ČMS slaví sto let
- 18.11.2021 Přednášky Pozvánka na šestou podzimní přednášku ČMS
- 12.11.2021 Aktuality ČMS vyhlašuje soutěž pro veřejnost „Vyfoť houbu v lese“
- 10.11.2021 Přednášky Pozvánka na pátou podzimní přednášku ČMS
- 10.11.2021 Myko akce Pozvánka na vycházku do pražské Divoké Šárky
Přednáška 30.11.2021: ZMĚNA PROGRAMU!
Přednášky
Markéta Vlčková, 29.11.2021
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
Vzhledem k dnešnímu oznámení přednášejícího Dr. Vladimíra Antonína z Brna, že z důvodu náhle vzniklých zdravotních překážek nemůže přednášet, zařazujeme na zítřek náhradní přednášku z plánovaných rezerv a sice:
"Jedlé lupenaté houby (podzim)", přednášející Markéta Vlčková.
Rezervní přednáška je určena všem praktickým houbařům, kteří doposud sbírali např. pouze hřibovité houby a uvažují o rozšíření portfolia. Sdělení má sloužit jako základní informace o vybraných jedlých lupenatých houbách a má dodat odvahu těm, kteří se sběrem těchto pro konzumaci váhají. Zároveň je cílem upozornit budoucí konzumenty těchto hub na nástrahy, které nám houby dnes a denně připravují.
O původně plánovanou přednášku "Příroda a houby Jižní Koreje" byste neměli příjít, bude zařazena později, ale již ne v tomto semestru. Za vzniklé komplikace se omlouváme.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na sedmou podzimní přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 25.11.2021
Kalichovka (Gerronema nemorale)
Dosti hojná houba vyrůstající z drobných tlejících větviček dubů i jiných listnáčů.
Stročkovec vločkatý (Gomphus floccosus)
Roztroušeně rostoucí druh tvořící mykorizu s jehličnany.
Ocasník (Lysurus mokusin)
Dosti rozšířená houba na otevřených stanovištích, často na místech ovlivněných člověkem.
zveme vás na přednášku Vladimíra Antonína s názvem: "Příroda a houby Jižní Koreje", která se uskuteční dne 30.11.2021.
Anotace k přednášce:
Příroda Korejské republiky (Jižní Koreje) není u nás příliš známá. Na rozdíl od jiných oblastí světa u nás o ní zřejmě nevyšla žádná větší populární fotografická kniha, která by nám ji blíže představila, a rovněž v přírodovědných filmech se objevuje pouze zřídka a jen v posledních letech. Přednáška má za cíl přiblížit posluchačům především lesní vegetaci v této zemi a některé základní druhy dřevin. Její hlavní částí jsou však makromycety, které byly hlavním cílem autorových pobytů v této zemi. Autorem ilustračních fotografií je Vladimír Antonín.
Organizační informace:
Přednášky se konají vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč per capita. Pro naše členy, kteří se nemohu zúčastnit prezenčních přednášek, pořizujeme záznam z prezentací (za předpokladu, že s tím přednášející souhlasí), který bude dostupný on-line na našem YouTube kanále. Záznamy se pokusíme uveřejnit co nejdříve po přednášce. Živý přenos v reálném čase se nám bohužel z technických důvodů zajistit nepodaří. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem (nejlépe již v 17:15), abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Epidemiologická pravidla:
Z hlediska epidemiologické situace vás laskavě žádáme o součinnost. Přejeme si, aby naše akce byly maximálně bezpečné a také pokud možno bezkonfliktní. Aktuální situace je taková, že bychom měli mít v průběhu akce všichni, kromě přednášejícího, ochranu dýchacích cest (s účinností ekvivalentní FFP2) a od 1.11.2021 probíhá na místě i kontrola "COVID pasů", které prosím mějte připravené. Od pondělí 22.11.2021 se již není možné prokázat negativním testem, bude vyžadován doklad o očkování či prodělané nemoci.
Doplňkové služby:
Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z podzimní vycházky do pražské Šárky
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 22.11.2021
zahájení vycházky
foto: Markéta Vlčková
první houby
foto: Lubomír Opat
stepní lokality v Šárce
foto: Lubomír Opat
a na nich překvapení
foto: Lubomír Opat
hvězdovka drsná
foto: Petr Souček
a co tu máme dál?
foto: Markéta Vlčková
číšovec sp.
foto: Radim Dvořák
mušlovka plstnatá
foto: Petr Souček
čepičatka sp.
foto: Markéta Vlčková
pozdní podzim v Šárce
foto: Markéta Vlčková
neposečená louka je suboptimální terén
foto: Markéta Vlčková
a jdeme i jedeme demonstrovat
foto: Markéta Vlčková
demonstrace na kládě
foto: Markéta Vlčková
stále se určuje
foto: Markéta Vlčková
společně před rozpuštěním
foto: Radim Dvořák
hurá na guláš
foto: Markéta Vlčková
V inkriminovaný den, tedy 17. listopadu, se konají různé, více či méně „divoké“ akce. ČMS preferuje klid v přírodě, proto jsme dali před různými „divokými akcemi“ přednost vycházce do pražské Divoké Šárky, která je naším tradičním podzimním objektem zájmu. Přestože současná situace nepřeje prakticky ničemu (mj. proto, že není hezky a skoro nerostou houby), sešlo se nás na startu osmnáct. Vedení vycházky se ujal Ing. Pavel Svoboda, který zná Šárecké údolí z mykologického hlediska nejlépe. Přes poněkud pesimistická očekávání jsme nakonec nalezli více než 70 druhů hub a přes 50 z nich se podařilo určit.
Rostly zejména terestrické a dřevní druhy, kromě šťavnatek modřínových jsme mykorhizní druhy prakticky neviděli. Účastníky, kteří doufali, že si vylepší večeři jistě potěšil hojný výskyt výše zmíněné šťavnatky modřínové, a (pravda méně hojný) výskyt čirůvky fialové a dvoubarvé. Ojediněle jsme narazili i na opeňky měnlivé, boltcovitky bezové a penízovky sametonohé. Ty, kteří se nezaměřují až tak na konzumaci, ale přišli si rozšířit obzory, potěšila celá paleta drobných lučních hub z rodu Mycena a další. K vzácným nálezům patřila hvězdovka drsná, nalezená na stepní lokalitě.
Závěrem – nezmrzli jsme, takže v činnosti ČMS můžeme pokračovat a akci jsme zakončili příjemným posezením v hostinci „Nad Šárkou“. Pokud bude situace kolem hub alespoň trochu k něčemu, plánujeme před koncem roku ještě jednu vycházku. Místo určení vybereme dle aktuální situace (růstu hub & epidemie). O konání vycházky vás budeme včas informovat prostřednictvím našich webových stránek, takže zůstaňte s námi.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na Jetřichovské pomrazkobraní
Myko akce
Markéta Vlčková, 22.11.2021
MO Broumov vás srdečně zve na poslední letošní exkurzi, která se bude konat v sobotu 27.11.2021 v okolí Jetřichova. Detaily o akci naleznete v přiloženém programu. Pro více informací (a rezervaci oběda) konatkujte hlavního organizátora akce, RNDr. Jana Wiplera.
Ze zavírání lesa na Broumovsku
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 22.11.2021
oficiální start u pstruží líhně
foto: Markéta Vlčková
pařezník pozdní (Panellus serotinus)
foto: Markéta Vlčková
lov pařezníků pozdních z potoka
foto: Markéta Vlčková
lovíme v hlubokých lesích
foto: Markéta Vlčková
ucháč čepcovitý (Gyromitra infula)
foto: Lubomír Opat
čepičatka jehličnanová (Galerina marginata)
foto: Markéta Vlčková
do guláše zbývá přesně 65 minut a 30 vteřin
foto: Markéta Vlčková
tady řádil březovník
foto: Markéta Vlčková
Eda, hlídač výpravy
foto: Lubomír Opat
společné foto (Pavel Mornštajn)
Zavírání lesa na Broumovsku pod taktovkou doktora Wiplera bylo jako vždy milé a na úrovni. Krásně pravda nebylo a růst hub byl očekávaný spíš menší než větší, překážek jsme se ale nezalekli. Motivace vyjít ven do přírody, byť s nejistým výsledkem a v ne zcela optimálním počasí byla dostatečně silná na to, aby přesvědčila nejméně 30 nadšenců.
Litovat účasti nebylo třeba, prošli jsme se krásnými lesy v okolí Hynčic a nalezli více než 80 druhů hub, což je vzhledem k panující situaci opravdu úspěch. Viděli jsme houby mykorhizní, terestrické i dřevní, a dokonce ani košíčky nezůstaly prázdné. Pravdou je, že se ony košíčky většinou plnily pařezníky pozdními, které naprosto nekamarádsky "rostly v potoce" (rozumějte na kmenech olší, napadaných přes potok), ale velitel výpravy se do hlubokých vod obětavě vrhnul, a pařezníky k večeři pro účastníky vycházky ulovil. Nebylo to celé ale pouze o houbách k jídlu, naopak, z nalezených druhů byla k jídlu menšina. Z jedovatých druhů zaujaly ucháč čepcovitý nebo čepičatka jehličnanová, k "běžnými houbaři" opomíjeným nejedlým druhům patřilo několik hub dřevních a přirozeně bylo i nemálo dalších.
Hitem vycházky se stal jezevčík Eda, který zatím bohužel není vycvičen na hledání a sběr hub, nicméně se v tomto směru opravdu snažil. Vycházka byla zakončena v Hospodě Na betoně, kde jsme mimo jiné dostali naprosto dokonalý guláš. Přáli bychom více takových akcí, rozhodně je o co stát.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
ČMS slaví sto let
Aktuality
Markéta Vlčková, 19.11.2021
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
Česká mykologická společnost v letošním roce slaví sté výročí své existence. Česká televize natočila do pořadu Gejzír krátkou reportáž o založení ČMS s jejím předsedou Jaroslavem Landou, vnučkou Františka Smotlachy Zuzanou Lukešovou a Annou Švecovou, která je činná v mykologické poradně. Kdo neměl tu možnost se na reportáž podívat, ji může shlédnout zde.
Pozvánka na šestou podzimní přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 18.11.2021
Vladimír Sojka
tempeh povrch
foto: Vladimír Sojka
detail koji
foto: Vladimír Sojka
miso červené hrubé
foto: Vladimír Sojka
zveme vás na přdenášku Vladimíra Sojky s názvem: "Jedlé plísně v kuchyni a chuť umami", která se uskuteční dne 23.11.2021
Anotace k přednášce:
Vláďa Sojka, nadšený fotohoubař a spoluautor blogu Zkvašeno.cz, se už bezmála deset let zabývá tím, co všechno lze v domácnosti zkvasit tak, abychom zacházeli se základními a běžně dostupnými surovinami a získali z nich na talíř nekonečnou paletu chutí a vůní. Jedním z fascinujících oborů fermentace je používání domestikovaných plísní, které si člověk ochočil a šlechtěním upravil tak, aby je mohl používat každý den k přípravě pestrých pokrmů. Od spory Aspergillus oryzae až do lahvičky se sójovou omáčkou se podíváme s Vláďou v této kulinářsky zaměřené přednášce.
Organizační informace:
Přednášky se konají vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč per capita. Pro naše členy, kteří se nemohu zúčastnit prezenčních přednášek, pořizujeme záznam z prezentací (za předpokladu, že s tím přednášející souhlasí), který bude dostupný on-line na našem YouTube kanále. Záznamy se pokusíme uveřejnit co nejdříve po přednášce. Živý přenos v reálném čase se nám bohužel z technických důvodů zajistit nepodaří. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem (nejlépe již v 17:15), abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Epidemiologická pravidla:
Z hlediska epidemiologické situace vás laskavě žádáme o součinnost. Přejeme si, aby naše akce byly maximálně bezpečné a také pokud možno bezkonfliktní. Aktuální situace je taková, že bychom měli mít v průběhu akce všichni, kromě přednášejícího, ochranu dýchacích cest (s účinností ekvivalentní FFP2) a od 1.11.2021 probíhá na místě i kontrola "COVID pasů", které prosím mějte připravené. Od pondělí 22.11.2021 se již zřejmě nebude možné prokázat negativním testem, bude vyžadován doklad o očkování či prodělané nemoci.
Doplňkové služby:
Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Za ČMS,
Markéta Vlčková
ČMS vyhlašuje soutěž pro veřejnost „Vyfoť houbu v lese“
Aktuality
Markéta Vlčková, 12.11.2021
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
jak jistě mnozí z vás vědí, ČMS v minulosti pořádala fotosoutěž pro členy ČMS, ovšem moderní doba nás donutila poněkud přehodnotit přístup a pravidla, což nějaký čas zabralo, a ještě pravděpodobně zabere. Pokud vše půjde dobře, tradiční fotosoutěž ČMS tak, jak ji znáte (ovšem sladěnou s pravidly GDPR a dalšími výzvami moderní doby) plánujeme spustit během roku 2022. Tak buďte prosím trpěliví.
Pro rok 2021 jsme připravili pilotní projekt soutěže otevřené laické veřejnosti a dětem. Předmětem soutěže je fotografie houby v jejím přirozeném prostředí. Účelem je povzbudit a motivovat houbaře-začátečníky (včetně dětí) k bližšímu zájmu o svět hub. Soutěž bude probíhat od 15.11.2021 do 15.1.2022 včetně a je otevřena pro všechny (členství v ČMS tedy není podmínkou), kteří s focením hub začínají, nebo v nedávné době začali a chtěli by své snímky touto cestou prezentovat. První tři místa v každé kategorii sice budou odměněna, přesto by hlavním účelem nemělo být „vyhrát“ ale „zúčastnit se“. Vyhlášení výsledků bude do 15.2.2022. Fotky nemusí být letošní, můžete použít i starší snímky.
Pokud obdržíme dostatečné množství pěkných snímků, v což věříme, máme v plánu je prezentovat v jarním cyklu přednášek spolu s instruktáží „Jak fotit houby“ a pokud se nám tento formát soutěže pro širší veřejnost osvědčí, bude soutěž pokračovat i v dalších letech.
I v této soutěži, která by měla být spíše pro radost, je ovšem nutno dodržovat nějaká pravidla a při vkládání snímků postupovat dle instrukcí v nich uvedených. Fotografie, které nebudou zaslány v souladu s pravidly bohužel nebudeme moci do soutěže zařadit. Pokud si nejste jisti, jaký snímek je pro soutěž vhodný a jaký ne, přikládáme i instruktivní příklady, které by vám toto měly dostatečně ilustrovat. Vhodný formát fotografií v podobě pařezníku či šupinovky můžete vidět přímo v náhledu článku.
Houby na vašich fotografiích by měly být určeny nejlépe do rodu i do druhu, nicméně určení do rodu postačí (viz pravidla). Pokud si nejste jisti určením houby ani do rodu, můžete využít pro dourčení naši on-line poradnu.
V případě dotazů nás můžete kontaktovat přes mail fotosoutezcms@seznam.cz
Věříme, že se tento formát soutěže pro veřejnost setká s pozitivním ohlasem a na Vaše snímky se moc těšíme!
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na pátou podzimní přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 10.11.2021
Petr Souček
bělochoroš slzící (Postia guttata)
foto: Petr Souček
bělochoroš slzící (Postia guttulata)
foto: Petr Souček
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na přdnášku Petra Součka s názvem: Když houby pláčou", která se uskuteční dne 16.11.2021
Anotace k přednášce:
Petr Souček se houbaření věnuje od dětství. V posledních letech se kromě sběru hub věnuje také jejich focení. Ve své přednášce se na autorských fotografiích pokusí ukázat zejména ty druhy hub, které se dokáží zkrášlit nádhernou gutací. Postupně si představíme asi šedesátku druhů s různě zbarvenými kapičkami. Za fotografiemi vyráží do různých koutů České republiky, přesto nejraději dokumentuje růst hub v okolí svého bydliště – tj. v jihovýchodní části Prahy a na Praze-východ.
Organizační informace:
Přednášky se konají vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč per capita. Pro naše členy, kteří se nemohu zúčastnit prezenčních přednášek, pořizujeme záznam z prezentací, který bude dostupný on-line na našem YouTube kanále. Záznamy se pokusíme uveřejnit co nejdříve po přednášce. Živý přenos v reálném čase se nám bohužel z technických důvodů zajistit nepodaří. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem (nejlépe již v 17:15), abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Epidemiologická pravidla:
Z hlediska epidemiologické situace vás laskavě žádáme o součinnost, přejeme si, aby naše akce byly maximálně bezpečné a také pokud možno bezkonfliktní. Aktuální situace je taková, že bychom měli mít v průběhu akce všichni, kromě přednášejícího, ochranu dýchacích cest (s účinností ekvivalentní FFP2) a od 1.11.2021 probíhá na místě i kontrola "COVID pasů", které prosím mějte připravené.
Doplňkové služby:
Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na vycházku do pražské Divoké Šárky
Myko akce
Markéta Vlčková, 10.11.2021
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
rádi bychom vás pozvali na vycházku do pražské Šárky, kterou plánujeme uskutečnit ve středu 17.11.2021 od 10 hodin. Divoká Šárka je z řady důvodů tradiční lokalitou pro podzimní vycházky, a proto volba padla i tentokrát právě na ni.
Pokud jde o plánovanou vycházku letošní, záměrně nepíši „houbařskou“ ani „mykologickou“ vycházku, neboť pravděpodobnost, že v průběhu vycházky potkáme alespoň jednu čerstvou houbu se naneštěstí limitně blíží nule (ty potvory prostě nespolupracují). Účelem vycházky je tedy více než co jiného stmelování kolektivu a relax v přírodě.
Pokud máte chuť se zúčastnit i přesto, že houby nerostou a pravděpodobně ani moc nezačnou, sejdeme se v deset hodin před restaurací Mc´Donalds (zde). Plánovaný polookruh bude totožný s lety minulými. Kde vycházku zakončíme zůstává otevřenou otázkou, volila bych nějakou příjemnou restauraci v okolí, kde nám dají dobré jídlo a pití, ovšem zatím jsme žádnou nevybrali.
Zájemci o účast, nechť se prosím hlásí na marketa.vlckova@myko.cz, doporučení vhodných restaurací v okolí můžete zasílat tamtéž.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Strana 27 / 36, články 261 - 270 / 354
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >