Strana 25 / 36, články 241 - 250 / 352
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >
- 12.2.2022 Myko akce / Zprávy z akcí Z vycházky do přírodního parku Košíře – Motol
- 7.2.2022 Aktuality Vyhlášení výsledků soutěže "Vyfoť houbu v lese"
- 5.2.2022 Myko akce Pozvánka na únorovou vycházku za dřevními houbami
- 3.2.2022 Přednášky Jarní cyklus přednášek 2022
- 2.2.2022 Myko akce Pozvánka na přednášku Petra Součka "Barevný svět hub"
- 23.1.2022 Myko akce / Zprávy z akcí Ze zimní vycházky do Hostivařského lesoparku
- 16.1.2022 Aktuality Ukončení soutěže "Vyfoť houbu v lese"
- 11.1.2022 Myko akce Připomínka soutěže "Vyfoť houbu v lese" - Deadline se blíží
- 10.1.2022 Myko akce / Zprávy z akcí Ze společné vycházky MK Plzeň
- 9.1.2022 Myko akce / Zprávy z akcí Jaké bylo zamykání lesa se spolkem houbařů Čelákovice
Z vycházky do přírodního parku Košíře – Motol
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 12.2.2022
dochvilná menšina na startu
foto: Markéta Vlčková
mykologii bereme vážně
foto: Markéta Vlčková
dřevnatka parohatá (Xylaria hypoxylon)
foto: David Dobeš
terčenka popelavá (Mollisia cinerea)
foto: Petr Souček
suspektní chlupáček bělostný
foto: Květa Součková
pavučinovka zlatožlutá (Arachnopeziza aurelia)
foto: Petr Souček
pavučinovka zlatožlutá (Arachnopeziza aurelia)
foto: Květa Součková
vyhlídková věž Cibulka
foto: Markéta Vlčková
spolupracující pařez v cílové rovince
foto: Markéta Vlčková
tak to zdokumentujeme
foto: Filip Zika
jehnědka olšová (Ciboria amentacea)
foto: Petr Souček
chlupatka lysá (Ruzenia spermoides)
foto: Květa Součková
na hledání hub to chce dobře vidět
foto: David Dobeš
společné foto, kde stejně lidi chybí
foto: Lála Rücková
Vycházka za dřevními houbami do Přírodního parku Košíře – Motol odstartovala přesně v 10:00 dne 12.2.2022. Nutno říci, že jsem trochu podcenila za a) dochvilnost účastníků a za b) přesné vyznačení místa srazu na mapce, takže to vypadalo, že nás jde nemnoho no a chvilku trvalo, než jsme se v těch hlubokých lesích všichni našli (po tom se ovšem počet účastníků minimálně ztrojnásobil). Někteří další pak poněkud přecenili schopnost společnosti České dráhy dopravit je z místa A do místa B (a nikoliv do místa C), takže o napjaté chvilky kolem startu bylo postaráno. Nakonec jsme se snad všichni našli (a pokud někdo doteď bloudí v Motolských lesích, no tak o něm nevíme).
Přestože srážek je od začátku ledna spíše nedostatek, nalezli jsme na plánované trase více než 50 druhů dřevních hub (viz seznam). „Údolí“ podél trati bylo ještě docela vlhké, takže některé houby byly v celkem dobré kondici. Nejvíce druhů jsme identifikovali na cca 300 metrovém úseku směr východ od zastávky Praha – Stodůlky (zde), jehož zdolání nám zabralo skoro 90 minut (mykotempo holt nejde uspěchat). Houby byly určovány pouze dle makroskopických znaků přímo v terénu, takže některá určení do druhu (včetně hub na přiložených fotografiích) jsou pouze kvalifikovaným odhadem (ovšem kdybychom ke všemu měli dělat mikro a sekvenaci, tak se nedoplatíme plus, reportáž by vyšla tak někdy za dva roky, takže prostě improvizujeme).
Ti, kteří i vzdor pesimistickým prognózám očekávali houby k jídlu, se bohužel nedočkali. Nehojné boltcovitky bezové byly řekněme mikroskopické velikosti, penízovky sametonohé měly nejlepší dny (spíš týdny) za sebou, rosoly (pokud je vůbec někdo ochoten se jimi živit) byly povětšinou seschlé a ta jedna jediná pěkná tučná kržatka, kterou našel David Dobeš to opravdu nezachránila. Spektrum nejedlých druhů bylo mnohem širší, ovšem očekávatelné. Kromě všemožných síťkovců, troudnatců, březovníků, pevníků, outkovek atd. jsme viděli i nějaké čerstvé houby z oddělení vřeckovýtrusných, například jehnědku olšovou, chlupáček bělostný či pavučinovku zlatožlutou. Nalézt se povedlo i jediný jedovatý „choroš“ hlinák červenající. Vrcholem dne se zřejmě stala chlupatka lysá, což je něco, co bez lupy uvidíte pouze stěží a navíc se to dost zajímavě jmenuje (ale dobrý jako).
Severně od trati nás kromě hub čekala i poněkud civilizovanější krajina s místními pamětihodnostmi v podobě soch pohanských bohů a vyhlídkových věží. Dosažení cílové zastávky, vzdálené od startu 3 km nám trvalo jen nějakých krásných 210 minut. Doufáme, že účastníci byli s náplní vycházky spokojeni a těšíme se na další, jejíž termín a místo konání včas zveřejníme.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Vyhlášení výsledků soutěže "Vyfoť houbu v lese"
Aktuality
Markéta Vlčková, 7.2.2022
Svitlana Mehela, klanolístka obecná
1. místo v kategorii dospělí (125 bodů)
Pablo Luengo Garcia, dřevnatka parohatá
2. místo v kategorii dospělí (121 bodů)
Pablo Luengo Garcia, zelenitka měděnková
3. místo v kategorii dospělí (114 bodů)
Blažena Literová, klanolístka obecná
kategorie dospělí (112 bodů)
Svitlana Mehela, muchomůrka císařka
kategorie dospělí (111 bodů)
Milan Kosaristan, hřib borový
kategorie dospělí (95 bodů)
Tereza Simandlová, klanolístka obecná
kategorie dospělí (93 bodů)
David Dobeš, slizečka porcelánová
kategorie dospělí (92 bodů)
Jiří Vondrouš, hřib borový
kategorie dospělí (90 bodů)
Andrea Zemlerová, hlíva sp.
kategorie dospělí (90 bodů)
Magdalena Dobešová, kyj rourkovitý
1. místo v kategorii děti do 15 let (110 bodů)
Magdalena Dobešová, penízovka sametonohá
2. místo v kategorii děti do 15 let (103 bodů)
Petr Kofroň, křemenáč osikový
3. místo v kategorii děti do 15 let (102 bodů)
Vážení účastníci soutěže,
děkujeme všem za zaslané snímky. Nutno říci, že jste „bojovali" statečně a že nás váš zájem potěšil. Přestože byla soutěž vyhlášena až v listopadu, zúčastnilo se 41 soutěžících (37 dospělých a 4 děti do 15 let). Mile nás překvapila mezinárodní účast. Vybrané (nejen vítězné) soutěžní fotografie z obou kategorií můžete vidět vpravo.
Jak probíhalo hodnocení:
Porota čítala celkem 14 členů, z toho 2 profesionální fotografy, 10 členů širšího vedení ČMS, kteří se dlouhodobě zabývají focením hub a 2 členy ČMS, kteří houby nefotí. Porotci měli fotografie k dispozici v anonymizované podobě a hodnotili jednotlivé snímky 0 – 10 body. Jakožto organizátor, který měl možnost sledovat „souboj v přímém přenosu“ musím říci, že to bylo hodně těsné a napínavé. Potěšujícím zjištěním bylo, že některé „děti“ by klidně mohli změřit síly s dospělými a že nám zde tedy vyrůstá další generace schopných mykofotografů. K menším dětem jsme samozřejmě byli benevolentnější a jejich snímky jistě nevykazují „profesionální kvality“ (ono když je někomu teprve 6 let, tak se nedá čekat, že bude mít fotky na úrovni zkušených fotografů) ale velmi oceňujeme snahu a zájem. Navíc mají, při včasném začátku, spoustu času své fotografické schopnosti vylepšit.
A jak to celé dopadlo:
Vítězné snímky v kategorii „dospělí 15+“:
1. místo: Svitlana Mehela, klanolístka obecná (125 bodů)
2. místo: Pablo Luengo Garcia, dřevnatka parohatá (121 bodů)
3. místo: Pablo Luengo Garcia, zelenitka měděnková (114 bodů)
Vítězné snímky v kategorii „děti do 15 let“:
1. místo: Magdalena Dobešová, kyj rourkovitý (110 bodů)
2. místo: Magdalena Dobešová, penízovka sametonohá (103 bodů)
3. místo: Petr Kofroň, křemenáč osikový (102 bodů)
Věříme, že vás účast v soutěži inspirovala a povzbudila k dalšímu fotografování (a případně „sebevylepšení“) a že budete soutěžit i v dalším ročníku. Nebuďte smutní, pokud jste nevyhráli a věřte, že každý z nás musel někdy nějak začít a ke skutečně dobrým snímkům se každý (a každý různou rychlostí) musí postupně propracovat. Pokud máte zájem o tipy a triky, které by vám pomohly vylepšit vaše snažení při focení hub, zveme vás na přednášku ČMS 10.5.2022 v Praze, která bude tomuto tématu věnována a zároveň zde budou předány ceny vítězům naší soutěže.
Pro ty z vás, kteří jsou členy ČMS, plánujeme v nejbližší době spustit „Fotografickou soutěž České mykologické společnosti“, ve které můžete změřit své objektivy s pokročilými mykofotografy a profesionály.
Doba je možná zlá, ale příroda je stále krásná a nabízí nám uklidnění, no a houby jsou prostě – k zulíbání. Pokračujte tedy ve svých snahách o jejich poznání i v roce 2022.
Na vaše snímky z letošní sezóny se těší,
organizátoři Filip Zíka & Markéta Vlčková a s nimi celá porota.
Pozvánka na únorovou vycházku za dřevními houbami
Myko akce
Markéta Vlčková, 5.2.2022
plán trasy
z terénu
foto: Markéta Vlčková
Pod Dianou
foto: Markéta Vlčková
Čínská věž
foto: Markéta Vlčková
socha Dia (a nadějné pařezy kolem)
foto: Markéta Vlčková
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na další zimní vycházku za dřevokaznými houbami, tentokrát do Přírodního parku Košíře – Motol. Vycházka se bude konat v sobotu 12.2.2022, sraz je v 10:00 na zastávce Šafránkova (viz mapka).
Trasa je naplánována na 3 km, terén je místy bahnitý a členitější (část trasy mezi body 2 a 3 není úplně vhodná pro kočárky, ty by buď musely jet oklikou po zpevněné cestě nebo by měly být „terénní“).
Kromě místního lesa uvidíme nově zrekonstruovaný Čínský pavilon na Cibulce a revitalizované údolí Motolského potoka. S houbami k jídlu ovšem moc nepočítejte, při předběžné prohlídce 5.2.2022 jsme prakticky žádné nenašli (a to víme přesně, kde by měly být). S čím naopak počítejte je mykologické tempo (průměr 0,5 km/h) a zima, takže se opravdu dobře oblečte.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Jarní cyklus přednášek 2022
Přednášky
Markéta Vlčková, 3.2.2022
Všechny příznivce hub zveme na jarní cyklus přednášek ČMS.
Přednášky se konají vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 Kč per capita. Z některých přednášek bude pořízen záznam, který bude následně zveřejněn na našem YouTube kanále. Pořízení záznamu je možné pouze se souhlasem přednášejícího, a ne všichni přednášející s pořízením záznamu souhlasí. Informace o tom, zda přednáška bude nebo nebude zveřejněna se včas dozvíte na našich webových stránkách, předběžné informace o zveřejnění jsou v programu. Program přednášek je uveden v tabulce níže, plakát je přiložen.
Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci: Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem (nejlépe již v 17:15), abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila demonstraci, případně pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Z hlediska epidemiologické situace předpokládáme z vašich řad součinnost při dodržování v dané době platných pravidel, která je těžké dopředu předvídat. Osobně doufám, že už bude klid a že nedojde ani k eliminaci křečků. V případě potřeby jsme stále připraveni na switch do on-line režimu (i když tuto komplikaci již na jaře 2022 nepředpokládáme), v tomto případě se ovšem program může změnit. Pro aktuální informace sledujte prosím naše webové stránky. Naše členy o případné změně programu budeme informovat e-mailem.
Těšíme se na vaši účast,
za ČMS Markéta Vlčková
datum | téma | přednášející | YouTube |
---|---|---|---|
1.3.2022 | Růst hub v roce 2021 | Aleš Vít (Praha) | ano |
8.3.2022 | Askomycety II | Oldřich Jindřich (Hořovice) | ano |
15.3.2022 | Naše zajímavé a překvapivé nálezy makromycetů v jižních Čechách | Jiří Souček (České Budějovice) | ne |
22.3.2022 | Houby rašelinišť | Jiří Burel (Jihlava), Pavel Hruška (Praha) | ne |
29.3.2022 | Kodexové houby I – Jedlé houby | Petr Souček (Praha) | ano |
5.4.2022 | Kodexové houby II – Pěstované houby | Petr Souček (Praha) | ano |
12.4.2022 | Kodexové houby III – Jedovaté houby | Markéta Vlčková (Praha) | ano |
19.4.2022 | Mykologické zajímavosti z Podblanicka | Jan Borovička (Praha) | ano |
26.4.2022 | Houby Mělnicka | Jaroslav Malý (Bechyně) | ne |
3.5.2022 | Základy focení hub a výsledky soutěže "vyfoť houbu v lese" | Aleš Vít, Markéta Vlčková (Praha) | ano |
10.5.2022 | O houbách v kuchyni | Václav Láska (Rakovník) | ano |
17.5.2022 | členská schůze ČMS | členové ČMS | ne |
24.5.2022 | Právní minimum pro houbaře | Vavřinec Klener (Praha) | ano |
31.5.2022 | Zajímavé nálezy vybraných lokalit CHKO Broumovsko | Jan Wipler (Broumov) | ne |
7.6.2022 | Žampiony pro mírně pokročilé | Pavel Svoboda (Praha) | ne |
14.6.2022 | Hřibovité houby hrází a okolí jihočeských rybníků | Lubomír Opat (Praha) | ne |
rezerva 1 | Jedovatí dvojníci jedlých hub, jaro | Markéta Vlčková (Praha) | ne |
rezerva 2 | Dle provozních možností | Dle provozních možností | ne |
Pozvánka na přednášku Petra Součka "Barevný svět hub"
Myko akce
Markéta Vlčková, 2.2.2022
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
Petr Souček vás zve na přednášku s názvem "Barevný svět hub", která se bude konat v pátek 18. února 2022 od 18 hodin v restauraci "U Boudů" (Praha 10, Kolovraty).
Pozvánku naleznete zde.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Ze zimní vycházky do Hostivařského lesoparku
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 23.1.2022
Hostivařský lesopark
foto: David Dobeš
jsme už skoro všichni
foto: Markéta Vlčková
tak vzhůru do terénu
foto: Markéta Vlčková
Asi máme...houbu?
foto: Markéta Vlčková
jsou moc vysoko...potvory
foto: Pavel Hruška
kržatka otrubičnatá (Tubaria furfuracea)
foto: David Dobeš
boltcovitka bezová (ucho jidášovo, Auricularia auricula-judae)
foto: Filip Zíka
kržatka ostnitá (Flammulaster muricatus)
foto: Martin Slavičínský
urnička pohárovitá (Urnula craterium)
foto: Ivo Novotný
dřevokaz kožový (Byssomerulius corium) foto: Martin Slavičínský
Hostivařský lesopark
foto: Markéta Vlčková
lupeník březový (Lenzites betulina) v hospodě
foto: Lubomír Opat
Dle hesla „ni déšť, ni sníh nás nezastaví“ se nás v sobotu 22.1.2022 průběžně sešlo třicet. Někteří to vzali zkratkou rovnou do restaurace, kde posléze absolvovali vycházku „ze záznamu“ (dobrý trik, když nechcete tři hodiny omrzat venku), nicméně statečná většina absolvovala celou vycházku, včetně onoho omrzání. Vedení se laskavě ujal Pavel Hruška, který Hostivařský lesopark dobře zná.
Makromycety spolupracovaly tak nějak průměrně a očekávatelně, v naprosté většině se jednalo o nejedlé dřevní houby. Celkem se podařilo nalézt a identifikovat 56 druhů hub (viz seznam), z toho jeden druh nalezli ti, co pokračovali ve vycházce i po oficiálním ukončení a dva další druhy nalezla skupina, která "předčasně skončila", protože rostly přímo v restauraci na polínkách určených na otop.
K vylepšení sobotní večeře jsme toho nenalezli mnoho, přestože i v zimě jedlé houby rostou, a někdy i hojně. My jsme ovšem v tomto směru neměli štěstí – z jedlých druhů jsme viděli pouze boltcovitku bezovou, kržatku zimní, hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou a penízovku smrkovou (a pravda také pravděpodobně jedlé černorosoly a rosolovky, ale ty nikdo nejí), vše ovšem v množství menším než malém a pro kuchyň z většiny prakticky nepoužitelném. Potěšil nález kržatky ostnité, která je v červeném seznamu zařazena do kategorie EN. Neméně potěšila (i když nepřekvapila) urnička pohárovitá (CR). Další nalezené druhy patřily vesměs k běžným dřevním houbám, avšak i tyto houby mají v přírodě svoje místo a zimní období je nejvhodnější pro jejich studium, neboť jsou prakticky jediné, co rostou. Přestože kulinářský význam nemají, nelze jim upřít jisté estetické kvality a samozřejmě mají značný ekologický význam ve smyslu přirozené obnovy biotopů a ekosystémů.
Pro ty z vás, kteří mají zájem o další poznání dřevních druhů hub/zafixování nabytých poznatků o nich plánujeme další vycházku v polovině února. Termín i lokalita budu ještě upřesněny.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Ukončení soutěže "Vyfoť houbu v lese"
Aktuality
Markéta Vlčková, 16.1.2022
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
soutěž pro veřejnost „Vyfoť houbu v lese“ byla dne 15.1.2022 uzavřena. Výsledky budou zveřejněny na našich stránkách nejpozději dne 15.2.2022.
Děkujeme všem za zaslání snímků.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Připomínka soutěže "Vyfoť houbu v lese" - Deadline se blíží
Myko akce
Markéta Vlčková, 11.1.2022
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
rádi bychom vám touto cestou připomněli vyhlášení soutěže „Vyfoť houbu v lese“, do níž přijímáme vaše snímky hub v přirozeném prostředí do 15.1.2022. Váš dosavadní zájem o účast nás těší. Pro ty z vás, kteří o účasti v soutěži teprve uvažují připomínáme již dříve zveřejněná pravidla, která si před zasláním snímků prosím pečlivě prostudujte.
Rádi bychom zdůraznili, že do soutěže přijímáme i starší fotografie – nejen fotografie pořízené v průběhu roku 2021 a na počátku roku 2022. Fotografie zasílejte ve formátu dle instrukcí v pravidlech na adresu fotosoutezcms@seznam.cz. Případné drobné formální nedostatky s účastníky řešíme individuálně.
Na vaše snímky se těšíme,
Za ČMS, Markéta Vlčková
Ze společné vycházky MK Plzeň
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 10.1.2022
Jako tradičně se i letos členové MK Plzeň spolu s přáteli z MK Hořovice prošli po Novém roce lesem a popovídali si u ohně. Cestou bylo nalezeno 15 druhů hub, u kterých demonstroval jejich rozpoznávací znaky přítel Luboš Zelený.
Za MK Plzeň,
Zdeněk Hájek
Jaké bylo zamykání lesa se spolkem houbařů Čelákovice
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 9.1.2022
Skupinové foto většiny účastníků akce
foto Miroslav Rudolf
Zamykací proslov
foto Miroslav Rudolf
Outkova žlutavá
foto Petr Souček
Dřevokaz borový
foto Petr Souček
Outkova žlutavá
foto Květa Součková
Čirůvka zemní
foto Ondřej Tomeček
Rosolovka mozkovitá
foto Ondřej Tomeček
Z improvizované výstavky nálezů
foto Miroslav Rudolf
V úterý 28. prosince 2021 se uskutečnila tradiční akce pořádaná Spolkem houbařů Čelákovice, a to "ZAMYKÁNÍ LESA“. Počasí nám poměrně přálo a účast byla vzhledem pandemické situaci docela hojná. Celkem se sešlo na 25 osob a 1 pes. Trasa z Lysé nad Labem - Dvorce, kolem Sv. Václava, přes Lipovku a Grado, až do Čelákovic byla dlouhá cca 8 km. V cíli akce, v restauraci Mount v Čelákovicích, došlo tradičně i na špekáčky a povídání nad donesenými nálezy.
Zaznamenali jsme růst celkem 55-ti druhů hub. Mimo chorošovitých druhů to byla především klasika zimy a pozdního podzimu jako hlíva ústřičná, bolcovitka Jidášovo ucho, kržatka zimní, několik druhů černoroslolů a roslovek či strmělek. Nejhojnějšími druhy pak byly lištička pomerančová a penízovka kuželovitá. Z méně obvyklých či vzácnějších druhů stojí za zmínku hlíva hnízdovitá, outkovka žlutavá, housenice cizopasná či dřevokaz borový. Překvapila absence pařezníku pozdního a především jindy velmi hojné penízovky sametonohé.
Za spolek houbařů Čelákovice
Miroslav Rudolf
Strana 25 / 36, články 241 - 250 / 352
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >