Strana 17 / 36, články 161 - 170 / 357
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >
- 9.4.2023 Myko akce Pozvánka na "čarodějnickou" vycházku ČMS
- 7.4.2023 Přednášky Pozvánka na pátou jarní přednášku ČMS 2023
- 7.4.2023 Myko akce Pozvánka na otevírání lesa pro mykology
- 5.4.2023 Přednášky Jarní cyklus přednášek 2023 - Změna programu!
- 5.4.2023 Knihovna / Knihy Upoutávka na knihu "Propletený život"
- 1.4.2023 Myko akce / Zprávy z akcí Z vycházky do Modřanské rokle
- 31.3.2023 Přednášky Pozvánka na čtvrtou jarní přednášku ČMS 2023
- 25.3.2023 Přednášky Pozvánka na třetí jarní přednášku ČMS 2023
- 25.3.2023 Myko akce Pozvánka na jarní mykovycházku ČMS do Modřanské rokle
- 20.3.2023 Myko akce / Zprávy z akcí Francovolhotský kyseláč po 3 letech zpět
Pozvánka na "čarodějnickou" vycházku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 9.4.2023
Vážení členové ČMS,
dovolujeme si vás pozvat na jarní mykologickou vycházku do pražského Radotína. Tato akce bude předcházet tradičnímu pálení čarodějnic a uskuteční se dne 30.4.2023, čarodějnické kostýmy však nejsou nutné. Sejdeme se v 10:25 na zastávce „V Sudech“, předpokládaný čas ukončení vycházky je mezi 13:15 - 13:30 (dle růstu hub a dalších okolností). Trasa je naplánována na cca 4 km, počítejte s náročnějším terénem, který není úplně vhodný pro kočárky a osoby se zhoršenou pohyblivostí (to myslíme zcela vážně, aby pak zas někdo neskuhral, že nebyl varován). Plánek trasy je přiložen.
Dopravní spojení: Lze jet vlakem (OS8826) ze zastávky Praha, Hlavní nádraží (odjezd 9:51), nebo ze zastávky Smíchovské nádraží (odjezd 9:58) na Nádraží Radotín (příjezd 10:07) a dále pokračovat via bus 120 ze zastávky „Nádraží Radotín“ odjezd 10:20, příjezd na zastávku „V Sudech“ v 10:24. Rovněž lze využít autobus 120 ze zastávky „Na Knížecí“ (odjezd v 9:37), příjezd na zastávku v „V Sudech“ v 10:14. Případně lze ze zastávky nádraží Radotín dolozit po vlastních (cca 1,5 km). Pro motoristy – jestli se dá u startu parkovat netušíme, u nádraží ovšem je P + R.
Cílem vycházky je poznávání nových druhů hub a pokud nám budou přát i podmínky, tak i jejich sběr k jídlu. Průvodci budou Ing. Filip Zíka a MUDr. Markéta Vlčková, Ph.D. Registrace není nutná, je možné přijít jen tak, nicméně je lepší nahlásit účast dopředu na e-mail filip.zika@myko.cz.
Těšíme se na vás!
Filip Zíka & Markéta Vlčková
Pozvánka na pátou jarní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 7.4.2023
holubinka nazelenalá (Russula virescens)
foto: Petr Souček
hřib smrkový (Boletus edulis)
foto: Petr Souček
stroček trubkovitý (Craterellus cornucopioides)
foto: Petr Souček
Petr Souček
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
pátou přednášku v rámci jarního přednáškového cyklu na téma ""Kodexové houby I - jedlé houby" vám dne 11.4.2023 přednese Ing. Petr Souček, Ph.D.
Anotace k přednášce: Představeny budou jedlé tržní druhy hub rostoucí ve volné přírodě (včetně holubinek). Přednáška je primárně určena zájemcům o složení zkoušky, která absolventa opravňuje k prodeji čerstvých hub. Posloužit ovšem může i houbařům začátečníkům a mírně pokročilým, kteří si chtějí rozšířit obzory. V přednášce se také zaměří na změny v seznamu tržních hub, které přináší vyhláška č. 397/2021 Sb. o požadavcích na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány. Tato přednáška BUDE dostupná na YouTube kanálu ČMS (pokud nás zase nezradí technika).
Program jarního cyklu naleznete zde.
Organizační informace: Nebude-li uvedeno jinak, konají se přednášky vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč na osobu. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci: Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny být nemusejí (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Doplňkové služby: Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Těšíme se na vaši účast,
Za ČMS
Markéta Vlčková
Pozvánka na otevírání lesa pro mykology
Myko akce
Markéta Vlčková, 7.4.2023
Vážení kolegové a přátelé,
doktor Wipler vás srdečně zve na 1. Otevírání lesa pro mykology a mykofloristy, které je určeno zejména zájemcům o zimní a předjarní druhy, které neslouží ke kuchyňskému využití (pro tzv. "houbožrouty" bude uspořádána obdobná akce o 3 neděle později. Rozdělením akcí zaměřených na "striktní konzumenty" a "ne až tak striktní konzumenty se zájmem o nekonzumovatelné druhy" chce organizátor co nejvíce předejít na jedné straně znuděným výrazům "houbožroutů" nad ušíčkem černým (a otázkám typu "dá se to jíst") a na druhé straně znuděným výrazům "non – houbožroutů/mykologů" nad čirůvkou májovkou se slovy "Za takovým plevelem jsem jel přes půl republiky?". Z těchto důvodů pořádá "Otevírání lesa" ve dvou verzích, no a první je určená preferenčně právě pro nekonzumenty (detaily akce naleznete v pozvánce). Jedinci, kteří spadají do obou skupin pochopitelně mohou navštívit obě akce.
Na vaši účast se velmi těší,
RNDr. Jan Wipler, Ph.D.
Jarní cyklus přednášek 2023 - Změna programu!
Přednášky
Markéta Vlčková, 5.4.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
rádi bychom vás touto cestou upozornili na změnu v programu našich přednášek!
Dne 25.4.2023 vám Radim Dvořák bude místo původního tématu "Jak třídíme houby do šuplíků - mykologická nomenklatura a taxonomie v praxi" prezentovat "Výsledky fotosoutěže ČMS ročník 2022". Za případné komplikace vzniklé změnou programu se vám omlouváme.
Opravený program přednášek (zatím bez opraveného plakátu) naleznete zde.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Upoutávka na knihu "Propletený život"
Knihovna / Knihy
Markéta Vlčková, 5.4.2023
Vážení příznivci hub a houbaření,
Pokud vás zajímá netradiční pohled do světa hub, můžeme vám vřele doporučit monografii „Propletený život“, která není tradičním nudným mykoatlasem, ale naopak poskytuje náhled do ekologie hub a jejich provázanosti s dalšími organismy. Tuto publikaci vydalo nakladatelství Kazda, více o jejich nabídce naleznete zde https://www.knihykazda.cz/
Krátce o knize a autorovi:
Houby jsou organismy, které nás nepřestávají překvapovat. Přestože nemají mozek, se šokující přesností zvládají řešit problémy, komunikovat, vyjednávat, obchodovat i ovlivňovat chování živočichů. Kniha Propletený život vás vezme do neuvěřitelného světa hub a ukáže vám klíč k pochopení života na planetě, na níž žijeme. Vydejte se s biologem Merlinem Sheldrakem na pouť, která vše změní k nepoznání (převzato z: https://www.knihykazda.cz/pro-media/propleteny-zivot/).
Merlin Sheldrake je biolog a spisovatel. Doktorát z tropické ekologie získal na Univerzitě v Cambridge za svou práci o podzemních houbových sítích v tropických deštných pralesích v Panamě, kde absolvoval doktorandskou stáž pod hlavičkou Smithsonova tropického výzkumného institutu. Věnuje se hudbě a rád kvasí alkoholické nápoje. Kniha Propletený život je jeho debutem.
Věříme, že se vám kniha bude líbit,
Vaše redakce.
Z vycházky do Modřanské rokle
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 1.4.2023
jdeme tam
foto: Markéta Vlčková
ideální lokalita pro kačenky
foto: Markéta Vlčková
hledáme destice, je to trochu drsné
foto: Markéta Vlčková
kudy dál?
foto: Markéta Vlčková
překážky statečně zdoláme
foto: Markéta Vlčková
destice chřapáčová (Gyromitra perlata)
foto: Lubomír Opat
boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae)
foto: Markéta Vlčková
pevník plstnatý (Stereum subtomentosum)
foto: Petr Souček
klanolístka obecná (Schizophyllum commune)
foto: Květa Součková
rážovka houbomilná (Nectria episphaeria agg.)
foto: Petr Souček
kalorka kopřivová (Calloria neglecta)
foto: Radim Dvořák
tak jsme to zvládli
foto: Radim Dvořák
Na apríla dopoledne, tedy v sobotu 1.4.2023, jsme se vydali na vycházku do Modřanské rokle. Meteorologové sice slibovali vysloveně aprílové počasí, ale zjevně to byl z jejich strany jen žert, protože bylo celkem stabilně přijatelně.
Modřanská rokle je teoreticky optimálním místem pro předjarní a jarní houby, bohužel to nikdo ještě neoznámil těm houbám. A tak jsme houževnatě procházeli místa, která jsou z hlediska podmínek ideální pro kačenku českou, ucháče obecného či smrže z okruhu smrže vysokého a…nic. Jedinou útěchou nám byly destice chřapáčové na smrkových pařezech, které letos akorát dozrály. Člověka potěší, když mu to věštění pro jednou vyjde – v roce 2019 byly ty pařezy čerstvé a my jsme si říkali: "Tak za 3 – 4 roky tu budou"…no a byly. Bylo jich tam bohužel ovšem právě jen tolik na to si je vyfotit, pomazlit se s nimi a nechat je tak. Z jedlých druhů se hojněji vyskytovala pouze boltcovitka bezová no a pokud by byl někdo ochoten konzumovat černorosoly, tak ty byly také. Celková bilance nálezů však není špatná, přihlédneme-li k faktu, že je momentálně z mykologického hlediska téměř mrtvé období. Celkem se nám povedlo určit téměř 50 druhů a ano, byly to převážně "dřevule", ale „hříbky“ nikdo nesliboval. Pro ty, kteří mají dobré oči (nebo lupu) byla k vidění spousta drobných "houbiček", které prostě v létě nenajdete (a pokud nakrásně ano, budete je pravděpodobně kvůli všem těm hříbkům prostě sprostě ignorovat).
Všem účastníkům děkujeme a věříme, že se jim vycházka líbila, byť byl terén místy uživatelsky nepřátelský (ať už jde o strmou stráň, bahno, rozvodněný potok, nebo intenzivní koňsko-cyklistický provoz na trati). Jmenovitě chci poděkovat dvěma mladým dámám, které si našly prostor pro odnos věcí, jež do přírody nepatří – je to rozhodně inspirace pro příští „pozdně-jarní“ vycházku, která by za dobrých podmínek mohla ještě proběhnout.
S pozdravem „Ať rostou!“
Markéta Vlčková
Pozvánka na čtvrtou jarní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 31.3.2023
hlíva citronová
foto: Ivan Jablonský
léčivá Ganoderma
foto: Ivan Jablonský
Agrocybe sp.
foto: Ivan Jablonský
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
čtvrtá přednáška v rámci jarního přednáškového cyklu na téma "Novinky v pěstování hub" se uskutční 4.4.2023, přednášejícím bude Ing. Ivan Jablonský.
Anotace k přednášce: V přednášce bude zmíněn poslední vývoj technologie pěstování žampiónů. Výrazný vývoj v pěstování hub probíhá zejména v Jihovýchodní Asii, kde se pěstuje řada druhů, například Pleurotus eryngii, kříženci Flammulina velutipes, Lentinula edodes. Zajímavý vývoj probíhá i v oblasti pěstování vřeskovýtrusých hub mezi které patří Cordyceps militaris, Morchella sp. a Tuber sp., které mají složitější pěstební cyklus než druhy stopkovýtrusé. Zmíněna bude rovněž současná situace o pěstování léčivých a exotických hub v Evropě včetně ČR. Tato přednáška bude dostupná na YouTube ČMS.
Program jarního cyklu přednášek je k nahlédnutí zde.
Organizační informace: Nebude-li uvedeno jinak, konají se přednášky vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč na osobu. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci: Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny být nemusejí (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Doplňkové služby: Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Těšíme se na vaši účast,
Za ČMS
Markéta Vlčková
Pozvánka na třetí jarní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 25.3.2023
pečárka šupinkatá (Agaricus benesii)
foto: Oldřich Jindřich
kuřátka Maireova (Ramaria mairei)
foto: Oldřich Jindřich
čirůvka oranžová (Tricholoma aurantiacum)
foto: Oldřich Jindřich
kyj Herkulův (Clavariadelphus pistillaris)
foto: Oldřich Jindřich
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
Třetí přednáška v rámci jarního přednáškového cyklu se bude konat dne 28.3.2023 a jejím tématem bude "NPR Koda v Českém Krasu a její houby".
Anotace k přednášce: V roce 2009 proběhl mykologický průzkum amatérskými mykology O. Jindřichem a J. Burelem. Zájemci se dozví vše o tom, jak průzkum probíhal, o minilokalitách na tomto dost velkém území a o tom, jak to tam vypadá v současnosti. Budou představeny i nové nálezy, v té době neuskutečněné. Na návštěvu se těší, Oldřich Jindřich. Tato přednáška nebude dostupná na YouTube z důvodu ochrany lokality. Program jarního cyklu přednášek je k nahlédnutí zde.
Organizační informace: Nebude-li uvedeno jinak, konají se přednášky vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč na osobu. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci: Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny být nemusejí (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Doplňkové služby: Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Těšíme se na vaši účast,
Za ČMS
Markéta Vlčková
Pozvánka na jarní mykovycházku ČMS do Modřanské rokle
Myko akce
Markéta Vlčková, 25.3.2023
Vážení přátelé
zveme Vás na jarní myko-vycházku do Modřanské rokle. Sejdeme se 1.4.2023 na stanici autobusu Sídliště Libuš v 10 hodin.
Dopravní spojení: Bus 165 ze zastávky metra „Háje“ nebo „Opatov“ (interval 30 minut) Bus 215 ze zastávky metra „Kačerov“ (interval 25 minut) Na tyto autobusy lze také přestoupit z tramvajových linek 3, 17 a 21 na konečné v Modřanech, nebo z autobusových linek 113, 197 a 333 na stanici „Libuš“. V době konání vycházky bude v Praze probíhat půlmaraton, tudíž lze očekávat dopravní omezení pozemních (nikoliv podzemních) spojů. Sledujte tedy prosím aktuální informace o dopravních omezeních.
Vycházka je naplánována na necelé 3 kilometry (takže za 4 hodinky bychom to měli zvládnout). Projdeme kolem nádrže, proti proudu Písnického potoka horní část Modřanské rokle a dojdeme do Písnice na stanici „K Březině“. Mapka trasy je přiložena.
Na vaši účast se těší (nejen) hlavní organizátor a velitel výpravy,
Pavel Hruška.
Francovolhotský kyseláč po 3 letech zpět
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 20.3.2023
V sobotu 11. března 2023 se po covidové pauze vrátila zpět tradiční soutěž o nejlépe nakládané houby v sladkokyselém nálevu – „Francovolhotský kyseláč“. Pořadatelem soutěže byl jako vždy Spolek hřibařů Francova Lhota. 16. ročník této soutěže se uskutečnil poprvé v jiném prostředí, ve sportovním areálu naproti základní školy. Restaurace Ranč u zvonu, kde předchozí ročníky probíhaly, byla před půl rokem zavřena. Počasí ani trochu nepřipomínalo jaro, spíše naopak. Návrat zimy a noční i celodenní husté sněžení ovlivnilo návštěvnost.
Soutěže se zúčastnili hlavně místní občané a několik soutěžících přijelo ze sousedních vesnic. Do soutěže o nejlépe nakládané houby bylo přihlášeno 27 vzorků. Nejvíce chutnaly houby, které do soutěže poslal Pavel Rus z Horní Lidče. Protože se nemohl osobně zúčastnit, cenu za něj převzal v zastoupení předseda spolku Luděk Hřib. Na 2. místě skončil místní občan a člen spolku Vojtěch Kabrhel a na 3. místě Miloš Janošík ze Střelné. Proběhly i jiné tradiční ochutnávky a soutěže, které už se ovšem netýkaly hub. Pořadatelé se postarali i o zajištění občerstvení, pití i jídla bylo dost.
Všichni účastníci byli spokojeni a slibovali svou účast i příští rok, pokud bude jak úroda hub, tak i švestek.
Do redakce webu zaslala Miluše Sucháčková, kronikářka spolku.
Strana 17 / 36, články 161 - 170 / 357
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >