Strana 11 / 36, články 101 - 110 / 352
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >
- 12.10.2023 Přednášky Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS 2023
- 9.10.2023 Myko akce / Zprávy z akcí Co se dělo na semináři ČMS 2023
- 8.10.2023 Přednášky Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS 2023
- 29.9.2023 Myko akce Pozvánka na výstavu ČMS 29.9. - 1.10.2023 v obřadní síni radnice Prahy 13
- 28.9.2023 Myko akce Pozvánka na první výstavu hub v Jetřichově
- 28.9.2023 Myko akce Pozvánka na besedu s Oldřichem Jindřichem
- 27.9.2023 Přednášky Pozvánka na první podzimní přednášku ČMS
- 27.9.2023 Myko akce Pozvánka na zářijovou vycházku ČMS 2023
- 26.9.2023 Myko akce / Zprávy z akcí Ze zářijových vycházek na Berounsku a v okolí
- 20.9.2023 Myko akce Pozvánka na "Když jsem šel z hub"
Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 12.10.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na přednášku Mgr. Hany Ševčíkové (afiliace: Moravské zemské muzeum, Brno) na téma "O houbách a přírodě Madeiry", která se bude konat dne 17.10.2023. Přednáška NEBUDE dostupná na Youtube kaníle ČMS.
Anotace k přednášce: V přednášce budou představeny přírodní krásy ostrova Madeira (viz fotografie), zejména pak houby různých tvarů a barev. Posluchači budou seznámeni se vzácnými houbami, z nichž některé rostou i v České republice. Nebudou chybět hřibovité houby, barevné vzácné voskovky nebo kyjanky připomínající více korály než houby. Budou prezentovány také nové druhy hub špička Cimrmanova a štítovka vavřínová popsané autorkou přednášky, další druhy objevené pro vědu jen nedávno i druhy endemické. Přednáška bude doplněna o fotografie přírody a kvetoucích rostlin.
Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek 2023.
Houby tentokrát nosit netřeba, pokud ovšem nepotřebujete něco nutně určit.
Těšíme se na vás,
Markéta Vlčková
Co se dělo na semináři ČMS 2023
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 9.10.2023
příprava registrace
foto: Markéta Vlčková
příprava sálu
foto: Markéta Vlčková
slavnostní zahájení semináře
foto: Markéta Vlčková
slet ranních ptáčat
foto: Markéta Vlčková
z páteční vycházky
foto: Markéta Vlčková
čas na jídlo
foto: Markéta Vlčková
voskovková louka
foto: Markéta Vlčková
voskovkové fotbalové hřiště
foto: Markéta Vlčková
páteční přednáška
foto: Markéta Vlčková
z páteční besedy
foto: Markéta Vlčková
ze sobotní besedy
foto: Lubomír Opat
z putování za menhiry
foto: Lubomír Opat
zrnivka žraločí
foto: Petr Souček
krásnorůžek lepkavý
foto: Gabriela Kárníková
plesňák zemní
foto: Gabriela Kárníková
rosolovka listovitá
foto: Petr Souček
kotrč kadeřavý
foto: Lubomír Opat
kalichovka žlutolupenná
foto: Oldřich Jindřich
voskovka bradavkatá
foto: Radim Dvořák
křemenáč březový
foto: Drahomíra Hlinovská
troudnatec pásovaný
foto: Drahomíra Hlinovská
muchomůrka šafránová
foto: Radim Dvořák
muchomůrka jízlivá
foto: Oldřich Jindřich
bondarcevka horská
foto: Petr Souček
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
přinášíme vám zprávu z terénního semináře v Javornické hornatině, který se uskutečnil na přelomu srpna a září 2023. Co říci úvodem? Účast byla hojná, což nás potěšilo, plánů bylo mnoho, ale ne všechny vyšly, což nás nepřekvapilo. V každém případě doufáme, že vyšel hlavní plán – užít si celou akci.
V okolí Javorníka jsou převážně kulturní lesy určené k těžbě, a také jsou již těžbou zhusta poznamenané, jak jsme mohli na vlastní oči vidět. Převažují smrkové monokultury různého stáří, ale jsou zde i lesy s vtroušenými jedlemi, buky, břízami, modříny, osikami či lesy smíšené (povětšinou smrk, buk, jedle, modřín) a výjimečně i bory. V nižších polohách okolo 800 m.n.m. pak rostou i lípy či duby nebo douglasky. V okolí najdeme i nehnojené louky a celou řadu potoků a pramenišť. Podloží je převážně kyselé a biodiverzita velkých hub je v porovnání s některými jinými lokalitami menší, ovšem ne nezajímavá.
V průběhu semináře jsme měli možnost navštívit různé typy lokalit. Vycházky byly plánovány tak, aby postihovaly maximum možné diverzity zde rostoucích makromycetů. Přestože růst hub nebyl nijak oslnivý, nejednalo se ani o vyslovenou katastrofu. Houby bylo zapotřebí trochu hledat, ovšem nebylo nemožné nějaké najít. Počasí nám v předchozích třech týdnech nebylo příliš nakloněno a na růstu hub se to podepsalo. Intenzivní srážky těsně před zahájením semináře přišly prostě pozdě.
A co jsme nalezli? Běžným mykorhizním druhům, které zajímají "jedlíky", dominovaly holubinky, v závěsu s muchomůrkou růžovkou a liškou obecnou, hřibovitých hub a ryzců bylo minimum. Dřevní druhy se vyskytovaly plošně, časně podzimní druhy prakticky vůbec. I přesto jsme v průběhu semináře vystavili nebo v terénu prezentovali téměř 200 druhů (seznam nálezů zde). Kromě běžných druhů, které byly v terénu očekávány, se účastníci mohli seznámit i s několika druhy méně běžnými. Příkladem může být bondarcevka horská, ryzec honosný, kyjanka purpurová, kořenatka Kristinina, liška Friesova, holubinka uhlová nebo holubinka černobílá. Nalézt se povedlo i jednu plodnici muchomůrky jízlivé, která je smrtelně jedovatá, ovšem roste nehojně a je rozhodně dobré mít možnost, si ji prohlédnout naživo v terénu. Překvapením byl výskyt několika druhů voskovek na místním fotbalovém hřišti, kde bychom je úplně nečekali (a jejich minimální výskyt na louce, kde bychom je naopak čekali).
Odpolední a podvečerní program byl vyplněn besedami a přednáškami a věříme, že i ty se vzhledem k hojné účasti líbily. Kdo měl zájem, mohl navštívit i místní menhiry, které jsou v poslední době velmi populární (byť při vycházce byla mírná kolize s výcvikem druidů - no stanou se i horší věci).
Věříme, že se program i přes limitovaný růst hub líbil a doufáme, že se s námi vydáte na další terénní semináře v příštím roce.
Markéta Vlčková
Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 8.10.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na druhou podzimní přednášku, která se bude konat dne 10.10.2023. Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu 2023, které je zde.
První a druhá podzimní přednáška jsou tradičně věnovány demonstraci aktuálně rostouích druhů hub. Růst hub se od minulého týdne nezlepšil, spíše naopak, byť se stále ještě najdou lokality, kde houby rostou aspoň trochu. Prosíme Vás tedy, abyste znovu přinesli opravdu cokoliv, co je houba. Pravidla pro zacházení s plodnicemi jistě znáte, ale projistotu připomenu: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a pokud možno je donášet celé a neporušené a nenapadené mikromycety.
Děkujeme a těšíme se na Vás v uterý 10.10.2023. Heslo: "houby s sebou!"
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na výstavu ČMS 29.9. - 1.10.2023 v obřadní síni radnice Prahy 13
Myko akce
Markéta Vlčková, 29.9.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
jak jste již měli možnost zjistit z publikovaného přehledu výstav, pražskou výstavu plánujeme uskutečnit v termínu 29.9. - 1.10.2023 v obřadní síni radnice Prahy 13 na adrese Sluneční náměstí 2580/13, Praha 13 - Stodůlky. Vchod je z východní strany - viz mapy.cz.
Srdečně vás všechny zveme a uvítáme vaši pomoc se sběrem hub pro expozici. Výhled momentálně vypadá lehce pesimisticky, ovšem musíme věřit, že se to zlepší.
Plakát s programem ke stažení v PDF
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na první výstavu hub v Jetřichově
Myko akce
Markéta Vlčková, 28.9.2023
Vážení „cvoci do hub“,
Doktor Wipler z Mykologického spolku Broumov vás zve na historicky první výstavu hub v Jetřichově, která je naplánována na 14. – 16.10.2023. Program je velmi bohatý od určování hub pořadateli, přes komentované prohlídky pro školy, prevenci otrav a ekologii hub až po informace ke zkouškám pro prodej hub. Detailní informace naleznete v přiložené pozvánce.
MS Broumov samozřejmě doufá, že vás program a (hlavně) houby zaujmou natolik, abyste se přihlásili ke členství.
A důležitý vzkaz na závěr: „Houby a brejle s sebou!“
Vaše redakce
Pozvánka na besedu s Oldřichem Jindřichem
Myko akce
Markéta Vlčková, 28.9.2023
Vážení příznivci hub a houbaření,
Je nám ctí vás touto cestou pozvat na besedu s Oldřichem Jindřichem, který je velmi zkušeným expertem na makromycety a zároveň i vynikajícím kuchařem a autorem několika knížek o houbách. Jeho přednášky a besedy jsou vždy poutavé a inspirující, takže si je rozhodně nenechte ujít.
Oldřich Jindřich se na vás bude těšit v pondělí 2.10. v pět hodin odpoledne a jak můžete vidět v přiložené pozvánce, program bude bohatý.
Vaše redakce.
Pozvánka na první podzimní přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 27.9.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na první podzimní přednášku, která se bude konat dne 3.10.2023. Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu 2023, které je zde.
První a druhá podzimní přednáška jsou tradičně věnovány demonstraci aktuálně rostouích druhů hub. Většina z vás asi tuší, že s růstem hub je to momentálně všelijaké, místy neslavné a místy vysloveně mizerné (byť se najdou lokality, kde houby rostou slušně). Prosíme Vás tedy, abyste tentokrát přinesli opravdu cokoliv, co je houba. Pravidla pro zacházení s plodnicemi jistě znáte, ale projistotu připomenu: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a pokud možno je donášet celé a neporušené a nenapadené mikromycety.
Děkujeme a těšíme se na Vás v uterý 3.10.2023,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na zářijovou vycházku ČMS 2023
Myko akce
Markéta Vlčková, 27.9.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub, zveme vás na podzimní vycházku za houbami, která se bude konat dne 28.9.2023 od 10 hodin. Vyrazíme opět do Klánovického lesa, sraz bude v 10:00 na parkovišti u nádraží. Veřejná doprava vypadá následovně: Vlak Os 8605: odjezd 9:28 (Praha Masarykovo n), příjezd 9:49 (Praha Klánovice). Bus 303: odjezd 9:40 (Praha, Černý Most), příjezd 10:06 (Praha, Nádraží Klánovice).
Pokud jde o trasu, nebudeme dělat žádné převraty (stejně by k ničemu nebyly). Trasa tedy bude stejná, jako v letech minulých (mapka). Předpokládaný konec vycházky je ve 13:00, ovšem pochopitelně bude záležet na růstu hub. Houby nasbírané během vycházky poslouží jako exponáty pro výstavu hub, kterou zahájíme o den později, tedy 29.9.2023 (viz článek).
Těšíme se na vás a doufáme, že i přes nepřízeň počasí houby porostou.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Ze zářijových vycházek na Berounsku a v okolí
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 26.9.2023
Vážení příznivci hub,
V září se konaly dvě houbařské vycházky pod dohledem mykologa, pana Oldřicha Jindřicha.
První vycházka se uskutečnila v lokalitě Světoviny a Čertovy skály dne 20. 9. Účastnilo se celkem 11 houbařů včetně pana mykologa, jedna šikovná holčička a dva psi. Skupina měla mezi sebou i botaničku RNDr. Mgr. Šandovou, která si sbírala materiál do svého portfolia a zájemcům podala výklad k místní flóře. Toto komorní složení bylo pro všechny odměnou, neboť měli na sebe více času a pan mykolog se mohl věnovat každému. Počasí v tomto období bylo velice slunečné, téměř bez dešťů, což bylo v lese znát. Les byl suchý. Hub bylo pomálu, a tak mohl být odborný výklad proveden ke každé nalezené houbě. Celkem bylo nalezeno 20 druhů hub a choroši. Převažovali holubinky a klouzci, dále ryzce a muchomůrky. Našli jsme i nejedlého, zato vzácného měcháče písečného. Z ostatních hub vyrůstá např. penízovka hustolistá, čechratice černohuňatá, bedla Konradova, žampion ovčí, hlíva plicní, hřib hnědý či opěnka měnlivá.
Druhá mykologická vycházka nebyla v době psaní článku ještě uskutečněna. Každopádně bylo přihlášeno kolem 35 houbařských nadšenců.
Na obou mykologických vycházkách bylo možné zakoupit knihu našeho průvodce, pana Oldřicha Jindřicha: Houby Berounska a Hořovicka. Kdo chtěl dostal i autogram.
Za organizační tým,
Mgr. Pavlína Krupičková
Pozvánka na "Když jsem šel z hub"
Myko akce
Markéta Vlčková, 20.9.2023
Vážení přátelé a příznivci hub,
Muzeum Českého lesa v Tachově vás srdečně zve na akci s názvem "Když jsem šel z hub". Výstava byla zahájena již 12.9.2023 a potrvá do 5.11.2023, vstupné je 40 Kč, výstava se koná v Muzeu Českého lesa v Tachově.
Výstava je dílem pracovníků Muzea Dr. B. Horáka v Rokycanech, pobočky Západočeského muzea v Plzni, kde také měla svou premiéru. Na výstavních panelech, fotografiích a textech seznamuje s biotopy, kde houby rostou, odpovídá na otázku: Co to jsou houby, ukazuje, že se houby sbírají nejen pro kuchařské využití, ale také pro vědecké účely. Ve výstavě je také řada receptů na úpravu hub v kuchyni. Součástí je soubor modelů hub, které zapůjčilo muzeum v Domažlicích. Připraveny jsou také aktivity pro děti. Na vernisáži k ochutnání houbové občerstvení.
Detaily o akci naleznete zde
Vaše redakce
Strana 11 / 36, články 101 - 110 / 352
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 >