Přehled článků za posledních 90 dní a připravovaných akcí
Strana 2 / 3, články 11 - 20 / 28
- 11.11.2024 Knihovna / Časopisy Krása papíru - nabídka výtisků České mykologie / Czech Mycology a Mykologických listů
- 9.11.2024 Přednášky Pozvánka na šestou podzimní přednášku ČMS 2024
- 9.11.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Z říjnové vycházky ČMS do Šárky
- 7.11.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Z vycházky do CHKO Brdy v okolí Obecnice v sobotu 26. 10. 2024
- 31.10.2024 Přednášky Pozvánka na pátou přednášku ČMS
- 27.10.2024 Přednášky POZOR, přednáška 29. 10. se nekoná!
- 27.10.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Jak jsme se přátelili s broučky
- 20.10.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Co udělá radost?
- 17.10.2024 Přednášky Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS 2024
- 17.10.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Z výstavy ČMS 2024
Krása papíru - nabídka výtisků České mykologie / Czech Mycology a Mykologických listů
Knihovna / Časopisy
Radim Dvořák, 11.11.2024
Sdělení od kolegů z ČVSM
Tak jako jiné aspekty každodenního života, i publikace výsledků vědeckého bádání směřuje k "digitální budoucnosti". Naše časopisy už dávno vycházejí hybridně, v tištěné i online formě, a mnozí z nás už koukají primárně na web, chtějí-li něco vyhledat nebo přečíst konkrétní článek. Přesto jsme přesvědčeni, že papírový výtisk je něco, co má smysl. Členové ČVSM dostávají Mykologické listy automaticky a jsme rádi, když si zájemci rovnou předplatí i Czech Mycology – standardně pak mají v knihovně nová čísla od svého vstupu do společnosti. Ale co dřívější ročníky, nestálo by za to mít je též? Leckdo možná ani netuší, zda jsou ještě k mání...
Proto vyhlašujeme akci "Krása papíru" – nabídku pro všechny, pro které má cenu mít v ruce "skutečný" časopis, a to třeba i z doby, kdy jej ještě neodebírali nebo ani nebyli na světě. Pro ty, kdo nechtějí být online 24/7 a naopak ocení, když nemusí zapínat počítač nebo žhavit data na mobilu, když se chtějí podívat na nějakou drobnost. Naše časopisy byly obvykle tištěny s rezervou nad počet odběratelů a ve skladu v Praze (v případě Mykologických listů částečně i v Brně) jsou k dispozici starší i novější čísla pro všechny, kdo by si chtěli doplnit knihovnu - ať už zkompletováním celé řady časopisu, nebo třeba sbírkou čísel s články konkrétních autorů, články zaměřenými na konkrétní témata nebo skupiny hub, atd...
Akce je určena všem zájemcům o mykologii - nejen členům České vědecké společnosti pro mykologii, ale i sesterských společností (Česká mykologická společnost, Slovenská mykologická spoločnosť), mykologických klubů, jakož i neregistrovaným, leč nadšeným amatérům. Jedině v případě převisu poptávky nad nabídkou nedostatkových čísel budou mít přednost členové ČVSM, po nich členové ČMS a SMS a pak teprve ostatní.
Zájem pište na adresu Petra Hroudy ( nebo , obě adresy fungují stejně). První kolo akce je vyhlášeno do 1. prosince 2024 (případně bude ještě upřesněno). V průběhu prosince plánujeme "den otevřeného skladu", výdejní společenské setkání na půdě Národního muzea v Praze (předpoklad v pátek) a Moravského zemského muzea v Brně (v úterý spolu s mykosvařákem, Brňáci vědí :), konkrétní data budou včas oznámena.
Kompletní obsah obou časopisů najdete na známých adresách:
Výchozí stav dostupných čísel najdete v přiloženém přehledu, aktuální stav pak ve veřejně dostupných google tabulkách:
Tabulky jsou otevřené i pro editaci, můžete tedy v rozumné míře do volného místa psát poznámky pro nás organizátory i pro sebe navzájem.
PDF s textem sdělení a skladovými zásobami ke stažení
Pozvánka na šestou podzimní přednášku ČMS 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 9.11.2024
helmovka narůžovělá (Mycena rosea)
foto: Jiří Burel
voskovka vosková (Hygrocybe ceracea)
foto: Jiří Burel
čirůvka celerová (Tricholoma apium)
foto: Jiří Burel
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na další úterní přednášku, která se bude konat dne 12. 11. 2024. Jiří Burel se bude věnovat tématu „Určování kloboukatých hub do rodů - lupenaté světlovýtrusé - 4 část“.
Anotace: V přednášce autor představí, jakých znaků si máme všímat, abychom dokázali rozdělit lupenaté druhy hub do skupin nebo rodů. V další prezentaci z cyklu přednášek se pak podrobněji zaměří na některé rody mající centrální třeň a lupeny připojené, zoubkem připojené, zoubkem sbíhavé či vykrojené, tj. na voskovky, čirůvky, šafránky, líhy, helmovky, tmavobělky a další.
Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek ČMS 2024, které je zde. Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny – když si ta houba nebude podobná anebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit a poputuje ad archivační nádoba).
Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 12. 11. 2024.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z říjnové vycházky ČMS do Šárky
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 9.11.2024
je ráno, chce to kafe
foto: Markéta Vlčková
první louku prohlížíme s velkým nadšením
foto: Markéta Vlčková
výklad v terénu
foto: Drahomíra Hlinovská
šárecké remízky jsou druhově bohaté
foto: Markéta Vlčková
máme opravdu vééélké uši
foto: Markéta Vlčková
oficiálně se rozpustíme
foto: Markéta Vlčková
potěšující...
foto: Markéta Vlčková
muchomůrka zelená
foto: Markéta Vlčková
límcovka modrá
foto: Martin Slavičínský
šafránka červenožlutá
foto: Martin Slavičínský
slizák skvrnitý
foto: Markéta Vlčková
ouško kornoutovité
foto: Martin Slavičínský
kržatka šikmá?
foto: Martin Slavičínský
kyj niťovitý
foto: Drahomíra Hlinovská
houbáš na helmovce
foto: Drahomíra Hlinovská
Vážení mykofilové,
v sobotu dne 19. 10. 2024 jsme se vydali na podzimní průzkum pražské Šárky, do které jsme v letech minulých chodívali až v polovině listopadu. Byť někteří proti posunutí termínu protestovali, byl zvolen záměrně s cílem vidět zde především mykorhizní, ale i další druhy, které v listopadu již nefruktifikují (tzv. nerostou). Domníváme se, že tento cíl se nám podařilo beze zbytku naplnit. V říjnu se totiž za dobrých podmínek, které v letošním roce byly, ještě stále potkávají houby „pozdně letní“ a zároveň rostou už i ty vysloveně podzimní, které třeba v srpnu najdete jen výjimečně.
Hojná účast čítající přibližně 50 lidí indikovala, že už se všichni vrátili z letních dovolených a že hledají na víkend jinou zábavu, než je „válení se“ na plážích a popíjení Aperolu (ať už je to co chce). Snad jsme jejich očekávání nezklamali. Houby rostly v polovině října velmi hojně prakticky celoplošně, takže vycházka byla bohatá nejen na počet druhů, ale i na kvantitu a kvalitu plodnic jednotlivých druhů. To kvitovali zejména ti, kteří si během vycházky chtěli nasbírat něco málo k jídlu – to se povedlo velmi dobře (v listopadu to už tak dobré nebývá). Rovněž edukačně tato vycházka patřila k nadprůměrným – v terénu jsme určili více než 100 druhů makromycetů (velkých hub), což není během vycházek samozřejmostí.
Divoká Šárka je sympatická svojí biotopovou diverzitou – jsou zde louky, stepní lokality, malé remízky, tlející dřevo ponechané na lokalitě i zapojené lesy a bohatá druhová skladba keřů a stromů – to vše zvyšuje šanci na velkou diverzitu jednak mykorhizních, ale i saprotrofních a dřevních druhů hub.
Z jedlých mykorhizních druhů jsme viděli klouzky vázané na borovice i modříny (klouzek žíhaný - Suillus collinitus, klouzek sličný - Suillus grevillei, klouzek zrnitý - Suillus granulatus), hřiby sametové (Xerocomellus pruinatus), ryzec borový (Lactarius deliciosus), holubinku hořkou (Russula caerulea), holubinku cihlovou (Russula cessans) nebo muchomůrku růžovku (Amanita rubescens). K jedlým saprotrofům patřily hojně rostoucí strmělka mlženka (Clitocybe nebularis), dále špička obecná (Marasmius oreades), límcovka modrá (Stropharia caerulea) a pečárky císařské (Agaricus augustus). Lignikolní (rostoucí na dřevě) druhy byly zastoupeny boltcovitkou bezovou (Auricularia auricula-judae), černorosoly (Exidia) a václavkami (Armillaria).
Hojně rostly i druhy jedovaté, resp. jeden druh smrtelně jedovatý - muchomůrka zelená (Amanita phalloides), pro kterou místy nebylo kam šlápnout. Soutěž o prvonález (v průběhu vycházky, ne v ČR) muchomůrky zelené vyhrál Viktor Daněk, který dle příslibu obdržel horalku. Ovšem solidárně se jí vzdal ve prospěch dětí. Zpětně musíme uznat, že vzhledem k její masivní fruktifikaci (růstu) v daném období, jsme měli zvolit jinou soutěžní houbu, jejíž nalezení by nebylo tak triviální. Tak snad příště. Z jedovatých druhů jsme dále nalezli čepičatku jehličnanovou (Galerina marginata), pečárku zápašnou (Agaricus xanthodermus), čirůvku zemní (Tricholoma terreum) a třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare). Z vzácnějších druhů jsme detekovali slizák skvrnitý (Gomphidius maculatus) a čirůvku modřínovou (Tricholoma psammopus), které se letos překvapivě daří, viděli jsme ji např. i v Klánovicích na konci září. Z hub, co úplně nevypadají jako houby (tedy nemají klasický design "klobouk, noha"), potěšil kyj niťovitý (Macrotyphula juncea), který mnozí považovali za trávu (z čeledi Poaceae, nikoliv Cannabinaceae), a poměrně tučné ouško kornoutovité (Otidea onotica).
Samozřejmě, že všichni nevydrželi celé 3,5 hodiny mykologického tempa, ale to patří k věci. Nejsme v tom lese za trest, takže ztráty v podobě „odpadlíků“, co mají po čase hlad či žízeň, jsou povoleny. Každopádně se všichni zdáli být spokojeni a ani košíčky nezůstaly prázdné. Doufáme, že ještě do konce roku někam vyrazíme, i když vzhledem k tomu, že právě začíná mrznout, to už s houbami moc slavné nebude.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z vycházky do CHKO Brdy v okolí Obecnice v sobotu 26. 10. 2024
Myko akce / Zprávy z akcí
Radim Dvořák, 7.11.2024
plesňák karafiátový - Thelephora caryophyllea
foto: Radim Dvořák
voskovka vosková (Hygrocybe ceracea)
foto: Radim Dvořák
ukázka voskovky slizonohé
foto: FIlip Zíka
kalichovka zvonečková? - Xeromphalina cf. campanella
foto: Radim Dvořák
kalichovka zvonečková? - Xeromphalina cf. campanella
foto: Radim Dvořák
lošákovec pásovaný (Hydnellum concrescens)
foto: Milan Málek
V sobotu 26. 10. 2024 jsme ve spolupráci s Domem přírody Brd a správou CHKO Brdy uspořádali mykologickou vycházku do okolí Obecnice. Vycházku za ČMS vedli Radim Dvořák a Oldřich Jindřich, ale na startu se objevily i další známé tváře z týmu Brdy. Celkem se na parkovišti u fotbalového hřiště sešlo kolem 40 zájemců.
Trasa vedla z obce podél cesty proti proudu Albrechtského potoka. Hned při vstupu do lesa bylo jasné, že houby rostou v opravdu velkém množství a náš postup bude pomalý. Na okraji lesa byla od domorodců navezená tráva a různé další zbytky ze zahrad, na čemž ochotně rostly čirůvka fialová (Lepista nuda) a její menší sestřička čirůvka špinavá (L. sordida), která se liší i absencí "holinkové" vůně. Z fialových hub byla do třetice poblíž i mykorhizní lakovka ametystová (Laccaria amethystina).
První část lesa podél trasy je převážně bor s vtroušeným smrkem, bukem a modřínem. Z typických hub borů byly nalezeny šťavnatka pomrazka (Hygrophorus hypothejus) či hřib strakoš (Suillus variegatus). V opadu se houfovaly stovky plodnic helmovek, např. h. slizká (Mycena epipterygia) a h. zefýrová (M. zephirus). Pod osamoceným bukem jsme nalezli ryzec zelený (Lactarius blennius) a vzácnější ryzec bledý (L. pallidus). Na modřín vázané druhy hub byly zastoupeny šťavnatkou modřínovou (Hygrophorus lucorum), klouzkem lepkavým (Suillus viscidus) a vzácnější čirůvkou modřínovou (Tricholoma psammopus). Statné plodnice nám nastražila do cesty muchomůrka šedopochvá (Amanita submembranacea) ze skupiny bezprstenných muchomůrek - pošvatek, ve vyšších polohách Brd hojná. Viděli jsme také m. citrónovou (A. citrina) a m. slámožlutou (A. gemmata) a samozřejmě i všudypřítomnou m. červenou (A. muscaria). Na pařezech a kolem nich rostly hojně třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare) a také smrtelně jedovatá čepičatka jehličnanová (Galerina marginata), kterou jsme několikrát prezentovali v rámci osvěty proti otravám. Holubinky byly zastoupeny silně palčivými druhy h. vrhavkou (Russula emetica) a h. jízlivou (R. sardonia).
Další část trasy vedla převážně smrkovým lesem směrem na Klobouček. Přímo u cesty vyrůstaly vzácné mykorhizní druhy plesňák karafiátový (Thelephora caryophyllea) a lošákovec pásovaný (Hydnellum concrescens). Ve smrčinách samozřejmě nebyla nouze o hřib hnědý (Imleria badia), krásné zdravé plodnice nám přichystal také hřib kovář (Sutorius luridiformis), takže i mykofágové si přišli na své. Jedna z účastnic vycházky si kvalitně zaposilovala, když nesla masivní srostlici dvou kovářů dalších několik kilometrů v ruce, nemaje košík. Velmi hojným druhem byla čirůvka lesklá (Tricholoma pseudonictitans), umouněná sestra čirůvky žlutohnědé (T. fulvum), s níž je někdy ztotožňována. Několik pařezů nejspíše smrků bylo hustě pokryto kalichovkami, snad zvonečkovými (Xeromphalina cf. campanella), ale s nezvykle velkými klobouky (až 4 cm v průměru - opravdu giganti) a pevným tmavě hnědým třeněm. Na několika místech vyrůstala přímo na cestě zářivě barevná mísenka oranžová (Aleuria aurantia). Nelze opomenout náš druhově nejbohatší rod pavučinec (Cortinarius), zastoupený mnoha blíže neurčenými druhy, a též obtížně určitelné slzivky (Hebeloma).
Na Kloboučku jsme nejprve prošli bučinou, v jejíž hloubi jeden z účastníků vycházky natrhal plný košík hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus). Demonstrovali jsme zde skupinu jedovatých helmovek narůžovělých (Mycena rosea), rostoucích v bukovém listí, či šťavnatku slonovinovou (Hygrophorus eburneus).
Zajímavostí měla být louka na Kloboučku, kde již bylo nalezeno několik vzácnějších druhů lučních hub z ochranářsky významné skupiny CHEGD, díky čemuž byla louka zahrnuta do nedávno vyhlášené PR Klobouček. Po příchodu jsme ovšem byli zklamání dosti vysokým travním porostem, v němž tyto houby nerady rostou a navíc se špatně hledají. Kromě toho byla část louky rozrytá od divokých prasat. Velmi hojně zde rostly dvě typické luční helmovky - h. žlutobílá (Atheniella flavoalba) a h. šedolupenná (Mycena aetites) - a blíže neurčené čepičatky (Galerina sp.). Přestože lokalitu detailně známe, dlouho jsme nic jiného neobjevili. Po usilovném hledání jsme přece jen v trávě spatřili dobře ukrytou drobnou, žlutou a neuchopitelně slizkou voskovku slizonohou (Hygrocybe glutinipes), o pár metrů dále pak i o něco větší zářivě žluté voskovky voskové (Hygrocybe ceracea). Obě žluté krásky jsme demonstrovali jako nové druhy pro tuto lokalitu, spolu s rozdíly mezi nimi. V houští remízku pod buky byl nalezen vzácnější ryzec bukový (Lactarius fluens), který je podobný ryzci zelenému, ale je spíše šedý a má světlejší okraj klobouku. Na odchodu jsme ještě narazili na mladé oranžově červené plodnice voskovky mírné (Hygrocybe insipida).
Po přestávce na oběd jsme se pak všichni rozloučili a zamířili rychlým krokem zpět do Obecnice. Čas nám totiž utekl opravdu rychle. Budeme se tedy těšit na příští rok, kdy plánujeme vycházku zase na druhé, hořovické straně Brd.
Radim Dvořák
Pozvánka na pátou přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 31.10.2024
šťavnatka březnovka (Hygrophorus marzuolus)
foto: Oldřich Jindřich
muchomůrka stroupkatá (Amanita ceciliae)
foto: Oldřich Jindřich
hřib smrkový (Boletus edulis)
foto: Oldřich Jindřich
penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
foto: Oldřich Jindřich
Vážení členové ČMS a příznivci hub, zveme vás na další úterní přednášku, která se bude konat dne 5. 11. 2024. Oldřich Jindřich vás v průběhu přednášky seznámí se 111 druhy hub, které by mohl znát každý houbař.
Anotace: Svět hub je velice rozmanitý, toho jsme svědky v posledních týdnech. V lesích, na loukách i v zahradách potkáváme velikou druhovou pestrost hub, že je velmi těžké tolik druhů vůbec vstřebat a pokoušet se jich, alespoň většinu, určit. Pro běžného houbaře stačí, jako základ, znát několik druhů jedlých a těch nejvíce jedovatých. Praktičtí houbaři si myslí, že je problém naučit se druhů víc a že sbírají jen několik druhů. Tím myslí např. všechny kozáky, křemenáče aj., jako jeden druh. Dnešní přednáška ukáže, že aby houbaři mohli znát až 111 druhů hub, až takový problém nebude.
Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek ČMS 2024, které je zde. Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny – když si ta houba nebude podobná a nebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit a poputuje ad archivační nádoba).
Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 5. 11. 2024.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
POZOR, přednáška 29. 10. se nekoná!
Přednášky
Markéta Vlčková, 27.10.2024
Vážení přátelé,
z důvodu podzimních prázdnin se v úterý 29. 10. 2024 nekoná přednáška. Do Belgické tedy nechoďte, bylo by to zbytečné. Se všemi se těšíme na shledanou v úterý 5.11. 2024. Anotace bude v brzku následovat.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Jak jsme se přátelili s broučky
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 27.10.2024
bude těch hub dost?
z přípravy sálu
hlavní pachatelé akce...tedy pardon, organizátoři
copak je to za bedlu?
náš nový modista?
chráněné druhy lze představit jen formou fotografií, tak čile lepíme
z expozice
z expozice
naše vnadidlo...občas i zabralo
pravidla pro vystavování a prodej vzácných přírodnin
v nabídce byly i zajímavé šperky
Zdravíme všechny milovníky přírody,
hlavní houbařská sezóna jede a ČMS jede s ní. Pilně chodíme na mykologické vycházky, přednášíme o houbách a také vystavujeme…hádejte co? Houby! Ze Stodůlek jsme se plynule přesunuli do Karlína, kde naše expozice byla součástí hmyzí burzy. I když naše expozice byla zdarma, vstup na burzu byl zpoplatněn, ale přesto se na naše houbičky přišlo podívat dosti zájemců. Rozhodně bylo na co koukat jak u nás, tak na oné hmyzí burze.
Naše expozice sice byla o něco skromnější, než týden před tím na Praze 13, ale i tak jsme prezentovali více než 300 druhů hub, což není vůbec špatné. Muchomůrka zelená (Amanita phaloides) prevít stále nerostla, což nás zlobilo, takže jedovaté houby byly zastoupeny muchomůrkou tygrovanou (Amanita pantherina; těch roste až kam), závojenkou olovovou (Entoloma sinuatum; díky Tomáši), několika vláknicemi (Inocybe), pavučinci (Cortinarius) a helmovkami (Mycena), které ale obvykle k jídlu nelákají. Setkali jsme se ovšem s mýtem, že všechny fialové houby jsou jedlé. Nevíme, kde se tento mýtus vzal, ale zdá se, že je v některých kruzích silně zakořeněn. Takže – ani vláknici zemní fialovou (Inocybe geophylla var. lilacina) ani helmovku ředkvičkovou (Mycena pura) jíst nechcete! Protože muskarin!!! A ani s těmi fialovými pavučinci (Cortinarius) to na jídlo není nijak slavné.
Expozici pro veřejnost atraktivních hřibovitých hub jsme měli opět slušnou a celkem paradoxně v ní přibyly některé teplomilné druhy, které nám o týden dříve chyběly, včetně velmi sporné a netypické, ovšem prokazatelně velmi hořké plodnice hřibu žlučníku (Tylopilus felleus, byl to on, chutnali jsme ho tři, ale v neděli jsme ho raději z expozice odstranili pro netypický vzhled). Návštěvníci si mohli prohlédnout i hřib satan (Rubroboletus satanas), který je jedovatý za syrova. Vylepšila se i expozice ryzců (Lactarius), ale o něco si pohoršily holubinky (Russula). No ale v průměru dobrý 😊. Pečárek a bedel rostlo stále dost a už se pomalu hlásil i podzimní aspekt v podobě václavek (Armillaria) a čirůvky zemní (Tricholoma terreum). K zajímavostem, které nevidíme každý den, patřila bedlovnice zlatá (Phaeolepiota aurea) a šupinovka kozincová (Pholiota astragalina). Zbytek zajímavostí jsme drze recyklovali ze Stodůlek 😊. Jo mmch, hmyzí kolegové mají podstatně lépe ošetřeny podmínky pro prezentaci chráněných druhů, takže nehrozí, že by tam se tam někdo 15 minut rozčiloval kvůli tomu, že bez patřičného papíru se žádný chráněný druh vystavovat nedá (Aleš Dvořák nastuduje!).
I na této výstavě jsme pochopitelně určovali donesené druhy a obratem jsme je čile zrekvírovali do expozice. Donášek bylo dokonce více než o minulém víkendu. Všem donašečům moc děkujeme, potěšily nás borové ryzce z něčí zahrádky a vláknice ze školky v Malešicích.
Expozice byla doplněna fotografiemi vybraných chráněných a jiných zajímavých hub. Vzhledem k netypickému složení návštěvníků docházelo i ke kuriózním situacím, kdy od nás houbochtiví návštěvníci hmyzí burzy (kde se běžně exponáty prodávají) chtěli kupovat ty houby. No, vysvětlili jsme jim, že ty houby nejsou ve stavu konzumovatelném (snad s výjimkou muchomůrky tygrované, kterou ale těžko můžeme někomu prodat do bramboračky).
Výstavu celkem hodnotíme pozitivně, jak to s ní bude příští rok se ovšem ještě uvidí.
S pozdravem „Ať rostou“!
Markéta Vlčková
Co udělá radost?
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 20.10.2024
Ajajaj, konkurence nám jde
foto: Markéta Vlčková
protihmyzí opatření před startem
foto: Markéta Vlčková
tak hurá hledat houby
foto: Markéta Vlčková
pauza na gáblík
foto: Markéta Vlčková
prozkoumáno, nasbíráno
foto: Markéta Vlčková
pěkný úlovek
foto: Markéta Vlčková
kudla přežila
foto: Martin Kincl
hřib hnědý (Imleria badia)
foto: Markéta Vlčková
muchomůrka citronová (Amanita citrina)
foto: Markéta Vlčková
čechratka podvinutá (Paxillus involutus)
foto: Markéta Vlčková
Milí všichni,
nad titulkem se možná zamýšlíte, ale vězte, že odpověď je jednoduchá a možná udělá radost i vám. Ve středu 9. 10. 2024 jsem opět dělala průvodce po lesích dětem ze ZŠ „Global Minded“ a potěšujících faktů jsem našla mnoho (byť dětí nebylo moc, jen 16, ale každý střípek se počítá). Potěšilo nejen, že jsem tam měla „repetenty“, kteří se zúčastnili i v letech minulých, ale hlavně to, že si aspoň něco pamatovali (což při počtu hub, které jsme v minulosti viděli a k roční pauze není samozřejmé). Potěšující byl i fakt, že si i děti stále o houby udržují zájem. A jak vycházka probíhala? Inu, poměrně hladce, byť jsme měli "silnou konkurenci" (což nás ovšem nerozhodilo).
Děti pochopitelně nejvíce zajímaly houby k jídlu, hlavně ty hřibovité. V loňském roce o těch pár, co jsme našli, svedly poměrně drsný souboj, tentokrát jsme ovšem měli štěstí, protože hřibovitých hub rostlo dost a děti se mohly při jejich hledání celkem vyřádit a nemusely o ně bojovat. Přilákat jejich pozornost k ostatním druhům bylo sice téměř nemožné, ale aspoň něco se podařilo. Navíc musím s potěšením konstatovat, že děti byly velmi disciplinované (mnohem více, než mnozí sváteční houbaři), nedupaly zbytečně okolo, nešlapaly záměrně na nejedlé a jedovaté druhy a pomáhaly i z lesa vysbírat odpadky, které tam zanechali nezodpovědní jedinci. Prostě jsme si spolu užili radost z houbaření a to, že mému výkladu na závěr nevěnovaly děti až tak velkou pozornost (ale nějakou přece), beru jako součást mise. Kdo by se staral o vláknice, když má v košíku hříbky, že :-). V tom kalupu nebyl čas zaznamenat kompletní seznam nálezů, ale myslím, že se mi to zpětně podařilo dát celkem dohromady. Na to, že jsme ušli ani ne půl kilometru od nádraží a věnovali se povětšinou hřibovitým houbám, to docela ujde.
Těším se na příští rok,
Markéta Vlčková
Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 17.10.2024
křemenáč březový (Leccinum versipelle)
foto: Pavel Hruška
březovník obecný (Piptoporus betulinus)
foto: Pavel Hruška
Borkovická blata
foto: Pavel Hruška
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na přednášku Pavla Hrušky na téma "Houby březových porostů a olší", která se bude konat dne 22.10.2024. Pavel Hruška vás v průběhu přednášky seznámí s běžnými i vzácnějšími druhy hub, rostoucími pod břízami a olšemi.
Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek ČMS 2024, které je zde.
Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny - když si ta houba nebude podobná a nebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit a poputuje ad archivační nádoba).
Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 22.10.2024,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z výstavy ČMS 2024
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 17.10.2024
zase močí, jak jsi to plánovala?
foto: Markéta Vlčková
souboj o hřib přívěskatý jsme prohráli
foto: Markéta Vlčková
ale počítá se výsledek
foto: Petr Souček
přípravy sálu...
foto: Markéta Vlčková
...nebyly ani trochu chaotické :-P
foto: Markéta Vlčková
hotovo, ufff!
foto: Petr Souček
I zahrádku máme, hádejte, co v ní je?
foto: Lubomír Opat
vnadidlo
foto: Markéta Vlčková
jen pojďte dál
foto: Markéta Vlčková
čekáme na vás
foto: Markéta Vlčková
z expozice
foto: Markéta Vlčková
z expozice
foto: Petr Souček
pro veřejnost houby určujeme s velkým nasazením
foto: Markéta Vlčková
z komentované prohlídky
foto: Markéta Vlčková
z přednášky
foto: Marek Pardubický
z přednášky
foto: Lubomír Opat
z přednášky
foto: Markéta Vlčková
nedělní lifting
foto: Markéta Vlčková
moderní umění vytvořené přírodou?
foto: Markéta Vlčková
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
přinášíme střípky z letošní zářijové výstavy ČMS, která se konala ve dnech 27. – 29. 9. 2024 v obřadní síni radnice Prahy 13. V týdnu před výstavou byl růst hub všelijaký. Podmínky byly sice dobré, ale houbám se někde nechtělo, někde se jim chtělo až dost, ale rostly poměrně monotematicky (rozuměj na plodnice dobré, na druhy chudé), ale celkově jsme to nakonec dali i my, i ty houby. Úspěch jsme slavili hlavně díky tomu, že nás na sběr bylo dost a vyrazili jsme do různých koutů Čech (všem sběračům a donašečům děkujeme).
Počasí se nám letos trochu mstí a přípravu akcí nám poněkud znepříjemňuje (trvá to už od jara, až skoro přemýšlíme, kdo je tam nahoře proti nám zaujatý). Většinu čtvrtečních sběračů potrápil silný déšť. Mokli hlavně ti, kteří jeli pro houby na jih. Na Šumavě to prý bylo místy dost protivné, Třeboňsko nám také nedalo nic zadarmo (i když jsme se něco dozvěděli o vodohospodářství) a ani jinde to ve čtvrtek nebylo úplně medové. No ale…nejsme z cukru…a tak se naštěstí nikdo nerozpustil (ani minule ani teď), jen některé plodnice byly trochu nacucané vodou jak houby a občas jsme o ně museli svést boj s plži, kteří se celkem nemile aktivovali (a boj o hřib přívěskatý; Butyriboletus appendiculatus, jsme natvrdo prohráli).
Společným úsilím, za které všem patří dík, se povedlo vystavit více než 300 druhů čerstvých hub. Menší část expozice tvořily exsikáty dřevokazných hub a lyofilizované jarní druhy. Bohatá byla expozice druhů hřibovitých, byť ty vzácnější teplomilné již chyběly (paradoxně o pár dnů později některé z nich znovu vyrostly, ale to je život). Solidní byla i expozice holubinek (Russula), naproti tomu ryzců (Lactarius) bylo méně, než na kolik jsme na podzim zvyklí a nepodařilo se nám sehnat ani jednu z muchomůrek způsobujících faloidní otravy, tedy zelenou (Amanita phalloides) a jízlivou (Amanita virosa), ale aspoň tu panterku (Amanita pantherina) jsme měli. U ostatních rodů bylo tak nějak střídavě oblačno – saprotrofní druhy z rodu bedla (česky, pokud jde o latinu, bylo to více různých rodů) a pečárka (Agaricus) jsme měli v množství větším než malém, podzimní aspekt naopak prakticky chyběl.
K zajímavostem patřily pečárka Pilátova (Agaricus pilatianus), hřib borový (Boletus pinophilus), hrbolatka černobílá (Boletopsis leucomelaena), lošákovec oranžový (Hydnellum floriforme) a nějaká ta kuřátka (Ramaria), včetně kuřátek horských (Ramaria largentii).
Houbařskou poradnu jsme dočasně z K14 (tedy Karmelitská 14) přesunuli právě na výstavu. Naštěstí to lidi moc nezmátlo a radit se chodili. Povětšinou donášeli nejrůznější druhy pečárek, bedly a také klouzky – tyto tři skupiny rostly v pátek a v sobotu v Praze asi nejhojněji. Děti se snažily určovat houby v poznávačce, která tentokrát čítala jen 9 druhů a byla celkem jednoduchá. Docela jim to šlo a vůbec nejšikovnější byl nejmladší soutěžící, který ve svých pouhých 4 letech naprosto přesně určil vše do rodu i druhu (příště už nám to, jak věřím, poví latinsky). Podvečerní program byl zpestřen komentovanou prohlídkou expozice (pátek) a přednáškami o houbách, houbaření, ochraně hub a prevenci otrav (sobota a neděle).
Věříme, že se výstava líbila, i když kondice hub postupně uvadala a v neděli opravdu nutně potřebovaly komplexní péči, včetně liftingu a hodně přesvědčování, aby ještě vypadaly k světu. Naštěstí jsme od řady spřízněných duší průběžně dostávali čerstvé dodávky hub, jinak by i přes veškerou snahu houby povzbudit, aby vypadaly aspoň trochu dobře, návštěvníci viděli v neděli odpoledne už jen jakési "trosky". Poučení z toho zní: na výstavy choďte první a nikoliv až poslední den konání.
Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří se na organizaci výstavy podíleli a také návštěvníkům za to, že si k nám našli cestu. Zvláštní dík patří městské části Praha 13 za poskytnuté zázemí a perfektní servis a podporu.
Těšíme se na další ročník a přejme si „Ať rostou!“
Markéta Vlčková
PS: Pečárky svými výtrusy nakreslily své sestřičce na klobouk docela zajímavý obrázek, nemyslíte?