Přehled článků za posledních 90 dní a připravovaných akcí
Strana 2 / 3, články 11 - 20 / 28
- 20.10.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Co udělá radost?
- 17.10.2024 Přednášky Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS 2024
- 17.10.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Z výstavy ČMS 2024
- 14.10.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Letmo z výstavy hub 2024 ve Velkých Hamrech
- 13.10.2024 Přednášky Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS 2024
- 9.10.2024 Houby / Růst hub Růst hub v září 2024 - pravidelný měsíčník od dubna 2015
- 9.10.2024 Přednášky Přednáška Filipa Zíky – Příroda i houby Nepálu bude mít premiéru 10.10.2024 v 10:10 na YouTube kanálu ČMS
- 6.10.2024 Přednášky Pozvánka na druhou podzimní přednášku 2024
- 6.10.2024 Myko akce / Zprávy z akcí Jaká byla mykosituace v Klánovicích na konci září?
- 29.9.2024 Přednášky Pozvánka na první podzimní přednášku ČMS 2024
Co udělá radost?
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 20.10.2024
Ajajaj, konkurence nám jde
foto: Markéta Vlčková
protihmyzí opatření před startem
foto: Markéta Vlčková
tak hurá hledat houby
foto: Markéta Vlčková
pauza na gáblík
foto: Markéta Vlčková
prozkoumáno, nasbíráno
foto: Markéta Vlčková
pěkný úlovek
foto: Markéta Vlčková
kudla přežila
foto: Martin Kincl
hřib hnědý (Imleria badia)
foto: Markéta Vlčková
muchomůrka citronová (Amanita citrina)
foto: Markéta Vlčková
čechratka podvinutá (Paxillus involutus)
foto: Markéta Vlčková
Milí všichni,
nad titulkem se možná zamýšlíte, ale vězte, že odpověď je jednoduchá a možná udělá radost i vám. Ve středu 9. 10. 2024 jsem opět dělala průvodce po lesích dětem ze ZŠ „Global Minded“ a potěšujících faktů jsem našla mnoho (byť dětí nebylo moc, jen 16, ale každý střípek se počítá). Potěšilo nejen, že jsem tam měla „repetenty“, kteří se zúčastnili i v letech minulých, ale hlavně to, že si aspoň něco pamatovali (což při počtu hub, které jsme v minulosti viděli a k roční pauze není samozřejmé). Potěšující byl i fakt, že si i děti stále o houby udržují zájem. A jak vycházka probíhala? Inu, poměrně hladce, byť jsme měli "silnou konkurenci" (což nás ovšem nerozhodilo).
Děti pochopitelně nejvíce zajímaly houby k jídlu, hlavně ty hřibovité. V loňském roce o těch pár, co jsme našli, svedly poměrně drsný souboj, tentokrát jsme ovšem měli štěstí, protože hřibovitých hub rostlo dost a děti se mohly při jejich hledání celkem vyřádit a nemusely o ně bojovat. Přilákat jejich pozornost k ostatním druhům bylo sice téměř nemožné, ale aspoň něco se podařilo. Navíc musím s potěšením konstatovat, že děti byly velmi disciplinované (mnohem více, než mnozí sváteční houbaři), nedupaly zbytečně okolo, nešlapaly záměrně na nejedlé a jedovaté druhy a pomáhaly i z lesa vysbírat odpadky, které tam zanechali nezodpovědní jedinci. Prostě jsme si spolu užili radost z houbaření a to, že mému výkladu na závěr nevěnovaly děti až tak velkou pozornost (ale nějakou přece), beru jako součást mise. Kdo by se staral o vláknice, když má v košíku hříbky, že :-). V tom kalupu nebyl čas zaznamenat kompletní seznam nálezů, ale myslím, že se mi to zpětně podařilo dát celkem dohromady. Na to, že jsme ušli ani ne půl kilometru od nádraží a věnovali se povětšinou hřibovitým houbám, to docela ujde.
Těším se na příští rok,
Markéta Vlčková
Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 17.10.2024
křemenáč březový (Leccinum versipelle)
foto: Pavel Hruška
březovník obecný (Piptoporus betulinus)
foto: Pavel Hruška
Borkovická blata
foto: Pavel Hruška
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na přednášku Pavla Hrušky na téma "Houby březových porostů a olší", která se bude konat dne 22.10.2024. Pavel Hruška vás v průběhu přednášky seznámí s běžnými i vzácnějšími druhy hub, rostoucími pod břízami a olšemi.
Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek ČMS 2024, které je zde.
Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny - když si ta houba nebude podobná a nebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit a poputuje ad archivační nádoba).
Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 22.10.2024,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z výstavy ČMS 2024
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 17.10.2024
zase močí, jak jsi to plánovala?
foto: Markéta Vlčková
souboj o hřib přívěskatý jsme prohráli
foto: Markéta Vlčková
ale počítá se výsledek
foto: Petr Souček
přípravy sálu...
foto: Markéta Vlčková
...nebyly ani trochu chaotické :-P
foto: Markéta Vlčková
hotovo, ufff!
foto: Petr Souček
I zahrádku máme, hádejte, co v ní je?
foto: Lubomír Opat
vnadidlo
foto: Markéta Vlčková
jen pojďte dál
foto: Markéta Vlčková
čekáme na vás
foto: Markéta Vlčková
z expozice
foto: Markéta Vlčková
z expozice
foto: Petr Souček
pro veřejnost houby určujeme s velkým nasazením
foto: Markéta Vlčková
z komentované prohlídky
foto: Markéta Vlčková
z přednášky
foto: Marek Pardubický
z přednášky
foto: Lubomír Opat
z přednášky
foto: Markéta Vlčková
nedělní lifting
foto: Markéta Vlčková
moderní umění vytvořené přírodou?
foto: Markéta Vlčková
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
přinášíme střípky z letošní zářijové výstavy ČMS, která se konala ve dnech 27. – 29. 9. 2024 v obřadní síni radnice Prahy 13. V týdnu před výstavou byl růst hub všelijaký. Podmínky byly sice dobré, ale houbám se někde nechtělo, někde se jim chtělo až dost, ale rostly poměrně monotematicky (rozuměj na plodnice dobré, na druhy chudé), ale celkově jsme to nakonec dali i my, i ty houby. Úspěch jsme slavili hlavně díky tomu, že nás na sběr bylo dost a vyrazili jsme do různých koutů Čech (všem sběračům a donašečům děkujeme).
Počasí se nám letos trochu mstí a přípravu akcí nám poněkud znepříjemňuje (trvá to už od jara, až skoro přemýšlíme, kdo je tam nahoře proti nám zaujatý). Většinu čtvrtečních sběračů potrápil silný déšť. Mokli hlavně ti, kteří jeli pro houby na jih. Na Šumavě to prý bylo místy dost protivné, Třeboňsko nám také nedalo nic zadarmo (i když jsme se něco dozvěděli o vodohospodářství) a ani jinde to ve čtvrtek nebylo úplně medové. No ale…nejsme z cukru…a tak se naštěstí nikdo nerozpustil (ani minule ani teď), jen některé plodnice byly trochu nacucané vodou jak houby a občas jsme o ně museli svést boj s plži, kteří se celkem nemile aktivovali (a boj o hřib přívěskatý; Butyriboletus appendiculatus, jsme natvrdo prohráli).
Společným úsilím, za které všem patří dík, se povedlo vystavit více než 300 druhů čerstvých hub. Menší část expozice tvořily exsikáty dřevokazných hub a lyofilizované jarní druhy. Bohatá byla expozice druhů hřibovitých, byť ty vzácnější teplomilné již chyběly (paradoxně o pár dnů později některé z nich znovu vyrostly, ale to je život). Solidní byla i expozice holubinek (Russula), naproti tomu ryzců (Lactarius) bylo méně, než na kolik jsme na podzim zvyklí a nepodařilo se nám sehnat ani jednu z muchomůrek způsobujících faloidní otravy, tedy zelenou (Amanita phalloides) a jízlivou (Amanita virosa), ale aspoň tu panterku (Amanita pantherina) jsme měli. U ostatních rodů bylo tak nějak střídavě oblačno – saprotrofní druhy z rodu bedla (česky, pokud jde o latinu, bylo to více různých rodů) a pečárka (Agaricus) jsme měli v množství větším než malém, podzimní aspekt naopak prakticky chyběl.
K zajímavostem patřily pečárka Pilátova (Agaricus pilatianus), hřib borový (Boletus pinophilus), hrbolatka černobílá (Boletopsis leucomelaena), lošákovec oranžový (Hydnellum floriforme) a nějaká ta kuřátka (Ramaria), včetně kuřátek horských (Ramaria largentii).
Houbařskou poradnu jsme dočasně z K14 (tedy Karmelitská 14) přesunuli právě na výstavu. Naštěstí to lidi moc nezmátlo a radit se chodili. Povětšinou donášeli nejrůznější druhy pečárek, bedly a také klouzky – tyto tři skupiny rostly v pátek a v sobotu v Praze asi nejhojněji. Děti se snažily určovat houby v poznávačce, která tentokrát čítala jen 9 druhů a byla celkem jednoduchá. Docela jim to šlo a vůbec nejšikovnější byl nejmladší soutěžící, který ve svých pouhých 4 letech naprosto přesně určil vše do rodu i druhu (příště už nám to, jak věřím, poví latinsky). Podvečerní program byl zpestřen komentovanou prohlídkou expozice (pátek) a přednáškami o houbách, houbaření, ochraně hub a prevenci otrav (sobota a neděle).
Věříme, že se výstava líbila, i když kondice hub postupně uvadala a v neděli opravdu nutně potřebovaly komplexní péči, včetně liftingu a hodně přesvědčování, aby ještě vypadaly k světu. Naštěstí jsme od řady spřízněných duší průběžně dostávali čerstvé dodávky hub, jinak by i přes veškerou snahu houby povzbudit, aby vypadaly aspoň trochu dobře, návštěvníci viděli v neděli odpoledne už jen jakési "trosky". Poučení z toho zní: na výstavy choďte první a nikoliv až poslední den konání.
Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří se na organizaci výstavy podíleli a také návštěvníkům za to, že si k nám našli cestu. Zvláštní dík patří městské části Praha 13 za poskytnuté zázemí a perfektní servis a podporu.
Těšíme se na další ročník a přejme si „Ať rostou!“
Markéta Vlčková
PS: Pečárky svými výtrusy nakreslily své sestřičce na klobouk docela zajímavý obrázek, nemyslíte?
Letmo z výstavy hub 2024 ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 14.10.2024
Vše podstatné z tradičně vydařené akce si prohlédněte ZDE:
Za HVH, Petr Hampl
Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 13.10.2024
jehnědka červenohnědá
foto: Petr Souček
ohnivec jurský
foto: Petr Souček
ušíčko černé
foto: Petr Souček
přednášející v celé své kráse
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na druhou podzimní přednášku, která se bude konat dne 15.10.2024. Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek ČMS 2024, které je zde.
Anotace k přednášce: Prezentace na téma "Mističky, pohárky a kalíšky v říši hub" se ujme Petr Souček. Petr Souček chodí do přírody celoročně a při svých vycházkách houby nejen sbírá, ale převážně fotí. Tentokrát se ve své přednášce zaměří na houby (převážně askomycety), které svým tvarem připomínají různé mističky, pohárky a kalíšky. Ukážeme si asi padesátku běžných (dojde i na pár vzácností) hub, se kterými se můžete setkat na vašich procházkách přírodou, pokud se budete pozorně koukat kolem sebe.
Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny - když si ta houba nebude podobná a nebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit a poputuje ad archivační nádoba).
Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 15.10.2024,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Růst hub v září 2024 - pravidelný měsíčník od dubna 2015
Houby / Růst hub
Aleš Vít, 9.10.2024
korálovec jedlový – Hericium flagellum
Šumava
foto: Petr Souček
trsnatec lupenitý – Grifola frondosa
Chebsko
foto: Miroslav Tauš
kyj jazýčkovitý – Clavariadelphus ligula
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
hvězdovka brvitá – Geastrum fimbriatum
Rakovnicko
foto: Martin Petrák
hvězdovka tuhová – Geastrum coronatum
České středohoří
foto: Petr Mikuš
mnohokrčka dírkovaná – Myriostoma coliforme
Hodonínsko
foto: Ladislav Špeta
štítovka šarlatová – Pluteus aurantiorugosus
Salaš
foto: Milan Němčický
slizečka porcelánová – Oudemansiella mucida
Český les
foto: Miroslav Moravec
kukmák bělovlnný – Volvariella bombycina
Mladoboleslavsko
foto: Petr Souček
lopatička kyjovitá – Spathularia flavida
Chebsko
foto: Miroslav Tauš
křehutka rozvětvená – Psthyrella multipedata
Křimice
foto: Zdeněk Hájek
kalichovka oranžová – Rickenella fibula
Kladensko
foto: Martin Petrák
pýchavka obecná – Lycoperdon perlatum
Zlatoolešnicko
foto: Petr Hampl
pýchavka obrovská – Langermannia gigantea
Ralsko
foto: Jiří Vondrouš
muchomůrka růžovka – Amanita rubescens
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
muchomůrka citronová – Amanita citrina
Kladensko
foto: Martin Petrák
muchomůrka porfyrová – Amanita porphyria
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
muchomůrka červená – Amanita muscaria
Chebsko
foto: Miroslav Tauš
šafránka červenožlutá – Tricholomopsis rutilans
Šumava
foto: Petr Souček
hadovka smrdutá – Phallus impudicus
Ralsko
foto: Jiří Vondrouš
zrnivka osinková – Cystoderma amianthinum
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
ryzec černohlávek – Lactarius lignyotus
Šumava
foto: Petr Souček
pečárka císařská – Agaricus augustus
Karlovarsko
foto: Petr Souček
sluka svraskalá – Cortinarius caperatus
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
bedla zardělá – Leucoagaricus leucothites
Hodonínsko
foto: Ladislav Špeta
bedla vysoká – Macrolepiota procera
Šumava
foto: Petr Souček
bedla-samec
foto: Jiří Vondrouš
liška ametystová – Cantharellus amethysteus
Chebsko
foto: Miroslav Tauš
slizák mazlavý – Gomphidius glutinosus
Šumava
foto: Petr Souček
slizák růžový – Gomphidius roseus
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
klouzek kravský – Suillus bovinus
Rokycansko
foto: Petr Mikuš
kozák březový – Leccinum scabrum
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
klouzek sličný – Suillus grevillei
Praha
foto: Petr Souček
křemenáč smrkový – Leccinum piceinum
Šumava
foto: Petr Souček
křemenáč osikový – Leccinum rufum
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
hřib hnědý – Imleria badia
Chebsko
foto: Miroslav Tauš
hřib smrkový – Boletus edulis
Českokrumlovsko
foto: Věra Hyráková
pěkné podívání
foto: Tomáš Pavelka
…až se zima zeptá
foto: Markéta Holatová
hřib borový – Boletus pinophilus
Šumava
foto: Petr Souček
hřib siný – Gyroporus cyanescens
Chebsko
foto: Miroslav Tauš
hřib kovář – Neoboletus luridiformis
Chřiby
foto: Milan Němčický
hřib nachovýtrusý – Tylopilus porphyrosporus
Chebsko
foto: Miroslav Tauš
bedlokoš z Hodonínska
foto: Ladislav Špeta
bedly vysoké pro kuchyni
foto: Aleš Vít
bedly smažené v trojobalu
foto: Aleš Vít
Ještě celou první dekádu letošního září panovalo teplo a sucho, v důsledku čehož se houbám dařilo jen někde, a spíše poskrovnu. Zlom v podobě výrazného ochlazení a vydatného deštivého počasí přinesl houbařům naději na lepší vyhlídky.
Jak už to ale v takových případech bývá, pro růst hub to znamenalo šok a na několik dalších dní se houbařům vytratily z očí úplně. Podhoubí procházelo fází regenerace a připravovalo se na restart růstu hub. Ten se dostavil a houby se od poslední dekády září začaly postupně, zprvu jen opatrně, a později hojně objevovat. Všemu dominovala záplava bedel vysokých a klouzků sličných.
V samém konci měsíce už houby rostly naplno, což potěšilo nejen samotné houbaře, ale především organizátory houbařských výstav a doprovodných akcí. Tento významný, a s hlavní houbařskou sezónou neodmyslitelně spojený fenomén, se v posledních letech umocňuje a počet těchto akcí rok od roku utěšeně přibývá.
V současnosti je v lesích i jinde k vidění plnohodnotné spektrum podzimních hub a houbiček. Prohlédněte si výběr snímků od našich myko foto přispěvatelů a neváhejte se k nim připojit.
Užívejte si pohody podzimního houbaření.
Vaše redakce…
Přednáška Filipa Zíky – Příroda i houby Nepálu bude mít premiéru 10.10.2024 v 10:10 na YouTube kanálu ČMS
Přednášky
Lubomír Opat, 9.10.2024
Všem, kteří mají zájem shlédnout přednášku Filipa Zíky – Příroda i houby Nepálu, oznamujeme, že dne 10.10.2024 v 10:10 bude její premiéra na YouTube kanálu ČMS. Tématem Filipovy přednášky je povídání o jeho výpravě do Nepálu. Uvidíte nejen houby, které tam našel, ale i fotky přírodních krás tohoto státu.
Přednášky na YouTube mohou sledovat všichni naši členové, pro které je z důvodu dojezdové vzdálenosti nereálné přijít osobně, anebo v době konání přednášky mají jiný program, případně jsou nemocní. Nahrávky jsou volně dostupné i pro širší veřejnost. Příprava přednášek však z naší strany vyžaduje nějaké náklady, a proto bychom vás chtěli požádat, pokud se vám přednášky líbí, nám pomoci tyto náklady nést. Příspěvek ve výši dle vašeho uvážení můžete poslat na náš účet: 2401853695/2010, doplňte var. symbol 2024 a do zprávy pro příjemce napište „Přednášky“. Za zaslané příspěvky vám předem děkujeme.
Nezapomeňte si nastavit odběr YouTube kanálu České mykologické společnosti, abyste nepřišli o další videa, která tam budeme vkládat.
Za ČMS, Lubomír Opat
Pozvánka na druhou podzimní přednášku 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 6.10.2024
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na druhou podzimní přednášku, která se bude konat dne 8.10.2024. Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek ČMS 2024, které je zde.
První a druhá podzimní přednáška jsou tradičně věnovány demonstraci aktuálně rostoucích druhů hub. Většina z vás asi tuší, že s růstem hub je to stejně jako v loňském roce všelijaké, někde rostou více než dobře, ovšem jinde je to neslavné a místy vysloveně mizerné. Nicméně situace je podstatně lepší, než byla při zahájení v loňském roce, takže ukazovat bude co a rozhodně to bude stát za to.
Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny - když si ta houba nebude podobné a nebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit).
Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 8.10.2024,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Jaká byla mykosituace v Klánovicích na konci září?
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 6.10.2024
předstartovní přípravy
foto: Markéta Vlčková
kupředu vstříc houbám
foto: Markéta Vlčková
jé, to je hezké...co to je?
foto. Markéta Vlčková
já vám to říkala...
foto: Markéta Vlčková
společně v cíli
foto: Markéta Vlčková
čirůvka modřínová (Tricholoma psammopus)
foto: Markéta Vlčková
hnědák Schweinitzův (Phaeolus schweinitzii)
foto: Markéta Vlčková
klouzek sličný (Suillus grevillei)
foto: Markéta Vlčková
kozák březový (Leccinum scabrum)
foto: Markéta Vlčková
pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum)
foto: Markéta Vlčková
hnojníků jak naseto (Coprinellus domesticus cf.)
foto: Markéta Vlčková
bude guláš?
foto:Markéta Vlčková
Zdravíme všechny houbové nadšence,
ve středu 25.9.2024 jsme uspořádali další mykologickou vycházku pro naše členy, nečleny, no jednoduše pro všechny, kteří sdílí naše nadšení pro makromycety. Termín i lokalitu jsme zvolili dle již několik let zavedených zvyklostí – koncem září se před pražskou výstavou chodí do Klánovic, protože je to prostě nejlepší. A nejinak tomu bylo i letos. Zatímco v Motole se houby teprve opatrně objevovaly, na Smíchově nebylo skoro nic a Chuchle byla také marná, Klánovický les nás nezklamal. Průběžně se nás sešlo skoro dvacet a vytvořili jsme tak efektivní sběrný tým, který nemalou měrou přispěl k expozici výše zmíněné výstavy.
Viděli jsme poměrně dosti drobných „podešťových“ hub z rodů helmovka (Mycena), penízovka (Gymnopus), křehutka (Psathyrella), hnojník (no, to bychom tu byli dlouho...) a taky roztomilé kalichovky oranžové (Rickenella fibula). Některé z těchto hub se povedlo na místě určit i do druhu a některé, jak už to bývá, jsme prostě nedali. Potěšilo nás velmi, že i přes poněkud pesimistické zprávy od naší předsunuté hlídky (v osobě Tomáše Pavelky – díky Tome), která se uvolila v neděli udělat průzkum, se za těch několik dnů uspokojivě rozrostly i houby mykorhizní.
Účastníci vycházky mohli vidět více než 90 druhů hub, což je na necelé 3 hodinky na trase, která tam i zpět čítá jen něco přes 2 kilometry, velmi slušné. Nejzajímavější houbu jsme našli hned v začátku, a byla jí čirůvka modřínová (Tricholoma psammopus), zařazená do Červeného seznamu jako zranitelný druh (VU). Z jedovatých hub jsme viděli například muchomůrku citrónovou (Amanita citrina), vláknici zemní (Inocybe geophylla), třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare), helmovku ředkvičkovou (Mycena pura) nebo hlinák červenající (Hapalopilus nidulans). Všechny nadchl malinkatý askoušek na tlejícím dřevě, na který museli koukat lupou a který jsme bohužel neurčili (protože to v terénu jednoduše není možné). Nechyběly ani jedlé druhy. Hojně rostly různé pýchavky, klouzky sličné (Suillus grevillei) a kozáky březové (Leccinum scabrum). O poznání méně, ale přesto, rostly další jedlé druhy, jako například hřib smrkový (Boletus edulis) či klouzek kravský (Suillus bovinus), a našli jsme i jednu ošklivou a jednu hezkou plodnici kotrče kadeřavého (Sparassis crispa). Ta ošklivá zůstala in situ, ta hezká putovala na výstavu hub ČMS v Praze (stejně jako větší část nálezů).
Těšíme se na všechny v Klánovicích zase za rok a v mezidobí se poohlédneme po houbách na jiných pražských lokalitách. Rýsuje se vycházka 19. nebo 20. 10. do Šárky či Hvězdy (toto ještě upřesníme podle aktuálního růstu, který je teď hodně dobrý, tak snad to vydrží).
Markéta Vlčková
Pozvánka na první podzimní přednášku ČMS 2024
Přednášky
Markéta Vlčková, 29.9.2024
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na první podzimní přednášku, která se bude konat dne 1.10.2024. Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek ČMS 2024, které je zde.
První a druhá podzimní přednáška jsou tradičně věnovány demonstraci aktuálně rostoucích druhů hub. Většina z vás asi tuší, že s růstem hub je to stejně jako v loňském roce všelijaké, někde rostou více než dobře, ovšem jinde je to neslavné a místy vysloveně mizerné. Nicméně situace je podstatně lepší, než byla při zahájení v loňském roce, takže ukazovat bude co a rozhodně to bude stát za to.
Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny - když si ta houba nebude podobné a nebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit).
Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 1.10.2024,
Za ČMS,
Markéta Vlčková