Na houbách 17. listopadu...
Aleš Vít, 18.11.2013
![kotrč kadeřavý – Sparassis crispa, jedlý, tržní druh kotrč kadeřavý – Sparassis crispa, jedlý, tržní druh](https://www.myko.cz/files/aktuality/001122/_01a_P1440651.jpg)
kotrč kadeřavý – Sparassis crispa, jedlý, tržní druh
![liška ametystová – Cantharellus amethysteus, jedlá liška ametystová – Cantharellus amethysteus, jedlá](https://www.myko.cz/files/aktuality/001122/_02a_P1440657.jpg)
liška ametystová – Cantharellus amethysteus, jedlá
![strmělka (líha) srostlá – Clitocybe connata, jedovatá strmělka (líha) srostlá – Clitocybe connata, jedovatá](https://www.myko.cz/files/aktuality/001122/_03a_P1440646.jpg)
strmělka (líha) srostlá – Clitocybe connata, jedovatá
![lysohlávka tajemná var. česká – Psilocybe serbica, var. bohemica, jedovatá, halucinogenní lysohlávka tajemná var. česká – Psilocybe serbica, var. bohemica, jedovatá, halucinogenní](https://www.myko.cz/files/aktuality/001122/_04a_P1440662.jpg)
lysohlávka tajemná var. česká – Psilocybe serbica, var. bohemica, jedovatá, halucinogenní
![strmělka číškovitá – Pseudoclitocybe cyathiformis, nejedlá strmělka číškovitá – Pseudoclitocybe cyathiformis, nejedlá](https://www.myko.cz/files/aktuality/001122/_05a_P1440694.jpg)
strmělka číškovitá – Pseudoclitocybe cyathiformis, nejedlá
![pařezník pozdní – Sarcomyxa serotina, jedlý pařezník pozdní – Sarcomyxa serotina, jedlý](https://www.myko.cz/files/aktuality/001122/_06a_P1440669.jpg)
pařezník pozdní – Sarcomyxa serotina, jedlý
![ucháč čepcovitý – Gyromytra infula, nejedlý ucháč čepcovitý – Gyromytra infula, nejedlý](https://www.myko.cz/files/aktuality/001122/_07a_P1440675.jpg)
ucháč čepcovitý – Gyromytra infula, nejedlý
![třepenitka maková – Hypholoma capnoides, jedlá třepenitka maková – Hypholoma capnoides, jedlá](https://www.myko.cz/files/aktuality/001122/_08a_P1440658.jpg)
třepenitka maková – Hypholoma capnoides, jedlá
Houbařit se dá i má po celý rok, svátek, nesvátek.
V tomhle ohledu ani včerejšek nebyl výjimkou.
Panovalo sice mlhavé a chladné počasí, ale nemrzlo.
Alespoň tedy v okolí Šternberka, odkud je tento příspěvek.
K vidění tam je stále až překvapivě hojný počet aktuálně rostoucích hub.
Vyskytují se sice vesměs už jen pozdní a otužilejší houby, ale ani o milá překvapení nebyla tentokrát nouze. Patří k nim určitě jak mohutný kotrč kadeřavý, tak i pěkná skupinka plodnic lišky ametystové. Kromě již končící strmělky mlženky tu roste hojně strmělka (dříve líha) srostlá. Ta ještě donedávna patřila k jedlým a dokonce tržním houbám. Na rozdíl od současnosti, kdy naopak již náleží mezi jedovaté druhy. Nenápadné a zpola ukryté v uvadajícím porostu bylin je tu možné potkat ty naše hezké, lysohlávky české. S pojmenováním zástupů z okruhu této houby je to v nejnovější mykologické literatuře poněkud obšírnější. V daném případě ale nejspíš není třeba si dopodrobna zatěžovat hlavu detailní znalostí všech uváděných pojmů, které představuje Psilocybe serbica - l. tajemná a její variety, arcana – l. tajemná obecná, moravica - l. tajemná moravská a již zmíněná, bohemica - l. tajemná česká. V zatravněných příkopech po okrajích cesty podél potoka roste strmělka číškovitá. Z dřevních hub se sporadicky objevuje pařezník pozdní. Překvapivě zde roste metr nad zemí z kmene jasanu několik, ovšem již přestárlých, plodnic ucháče čepcovitého. Jehličnaté pařezy místy obrůstá rosolozub huspenitý a jinde zase třepenitka maková. Ještě je možné najít jedovatou, ovšem jedlé opeňce měnlivé poněkud podobnou, čepičatku jehličnanovou.
Pro vyznavače pozdně podzimní houbařské kuchyně je tedy stále ještě něco k nalezení, ale je třeba pečlivě volit a sbírat s obezřetností jen mladé a čerstvě vyrůstající, chladnomilné, druhy. Ovšem i ty již zanedlouho vystřídají zimní druhy jedlých hub.